Fyllinge 20:423 Aktiebolag
559089-0017Aktiebolagreg. 2016
Halmstad, Hallands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2024Omsättning
866 tkr
Resultat efter fin. poster
−1 174 tkr
Soliditet
8 %
Anställda
2
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Sadelvägen 8, 302 62 Halmstad
Postadress
Sadelvägen 8, 302 62 Halmstad
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva fastighetsförvaltning, uthyrning av maskiner och verktyg inom byggbranschen samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 521 tkr | 119 tkr | – |
| 2021 | 784 tkr | 297 tkr | – |
| 2022 | 626 tkr | −168 tkr | 495 tkr |
| 2023 | 769 tkr | 115 tkr | 543 tkr |
| 2024 | 866 tkr | −1 174 tkr | 371 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 7,6 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal −135,6 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt 12,5 % – branschmedian 2,4 %
Median för 39392 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 866 | 769 | 626 | 784 | 521 |
| Övriga rörelseintäkter | 18 | 194 | 12 | – | – |
| Rörelseintäkter | 884 | 964 | 638 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | – | 21 | 0 | – | – |
| Handelsvaror | 0 | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 398 | 321 | 424 | – | – |
| Personalkostnader | 1 139 | – | – | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 343 | 340 | 301 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 11 | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 891 | 682 | 724 | – | – |
| Rörelseresultat | −1 007 | 282 | −86 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 20 | 1 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 187 | 168 | 82 | – | – |
| Finansiella poster | −166 | −167 | −82 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −1 174 | 115 | −168 | 297 | 119 |
| Bokslutsdispositioner | 1 002 | −96 | 207 | – | – |
| Resultat före skatt | −172 | 19 | 39 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 0 | −30 | 8 | – | – |
| Årets resultat | −172 | 49 | 31 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 5 810 | 7 043 | 5 946 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 529 | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 6 339 | 7 043 | 5 946 | – | – |
| Kundfordringar | 9 | 114 | 67 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 579 | 251 | 369 | – | – |
| Kassa och bank | 283 | 550 | 436 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 862 | 802 | 804 | – | – |
| Summa tillgångar | 7 201 | 7 845 | 6 750 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 493 | 445 | 414 | – | – |
| Fritt eget kapital | 321 | 493 | 445 | – | – |
| Eget kapital | 371 | 543 | 495 | – | – |
| Obeskattade reserver | 221 | 467 | 371 | – | – |
| Långfristiga skulder | 6 245 | 5 500 | 5 734 | – | – |
| Leverantörsskulder | 3 | 1 184 | 10 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 364 | 1 334 | 151 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 7 201 | 7 845 | 6 750 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 2 | – | – | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | 0 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 7,6 % | 11,7 % | 11,7 % | – | – |
| Kassalikviditet | 237 % | 60 % | 534 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −116,4 % | 36,6 % | −13,8 % | – | – |
| Vinstmarginal | −135,6 % | 14,9 % | −26,8 % | 37,9 % | 22,9 % |
| Omsättningstillväxt | 12,5 % | 22,9 % | −20,1 % | 50,4 % | – |
| Avkastning på eget kapital | −46,3 % | 9 % | 6,3 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 433 tkr | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (44)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2024 | 2023 |
|---|---|---|
| Ackumulerade overavskrivningar | 221 tkr | 310 tkr |
| Andra langfristiga fordringar | 529 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 529 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden omklassificeringar | −397 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden reglerade fordringar | 265 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 1 190 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | −172 tkr | 49 tkr |
| Byggnader mark | 5 315 tkr | 5 415 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 6 807 tkr | 6 654 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 1 492 tkr | 1 239 tkr |
| Byggnader mark forandring anskaffningsvarden inkop | 153 tkr | 98 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 253 tkr | 247 tkr |
| Erhallna koncernbidrag | 755 tkr | 0 |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −172 tkr | 49 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −49 tkr | −31 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 49 tkr | 31 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 371 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −172 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Forandring overavskrivningar | 90 tkr | −120 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 157 tkr | 24 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | – | 0 |
| Forslag disposition | 321 tkr | 493 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 321 tkr | 493 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 136 tkr | 0 |
| Inventarier verktyg installationer | 495 tkr | 1 628 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 745 tkr | 1 826 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 250 tkr | 198 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 1 186 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 105 tkr | 1 343 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 90 tkr | 93 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 38 tkr | – |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 3 000 tkr | 3 000 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 434 tkr | 138 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 273 tkr | 0 |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 3 000 tkr | 3 000 tkr |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar | – | 0 |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar anskaffningsvarden | – | 0 |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar forandring anskaffningsvarden omklassificeringar | – | −5 tkr |
| Periodiseringsfonder | 0 | 157 tkr |
| Skulder koncernforetag langfristiga | 3 245 tkr | 2 500 tkr |
| Stallda sakerheter | 3 500 tkr | 3 500 tkr |
| Stallda sakerheter fastighetsinteckningar | 3 500 tkr | 3 500 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 88 tkr | 150 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2024
Period 1 sep. 2023 – 31 aug. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 sep. 2022 – 31 aug. 2023 · Inlämnad –
Fyllinge 20:423 AktiebolagHuvudarbetsställe
Sadelvägen 8, 302 62 Halmstad
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559089-0017
Registreringsdatum
6 december 2016
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Halmstad, Hallands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.202 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-17). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.