swereg

FYSIOINWEST i Halland AB

559241-4048Aktiebolagreg. 2020

Hälsa & vård
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Holm, Hallands län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2025

Omsättning

1 277 tkr

−2 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

−32 tkr

+18 % mot föregående år

Soliditet

56 %

+7,3 p.e. mot föregående år

Anställda

1

0 % mot föregående år
Hemsida✓ HTTPS✓ Mobilanpassad

Hem - Fysioinwest

Rehabiliteringen formas efter dina individuella förutsättningar och behov så att du säkert och effektivt förbättrar din funktion samt känner dig delaktig i

fysioinwest.se

Adresser

Besöksadress

Tussilagovägen 18, 302 79 Holm

Postadress

Tussilagovägen 18, 302 79 Holm

Verksamhetsbeskrivning

Fysioterapeutiska och hälsobefrämjande tjänster samt konsulttjänster och utbildningar inom området

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
2020725 tkr158 tkr105 tkr
20211 262 tkr273 tkr229 tkr
20221 282 tkr−62 tkr230 tkr
20231 234 tkr82 tkr313 tkr
20241 304 tkr−39 tkr275 tkr
20251 277 tkr−32 tkr243 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 55,7 % – branschmedian 74,8 %

Vinstmarginal −2,5 % – branschmedian 21,1 %

Omsättningstillväxt −2,1 % – branschmedian −2 %

Median för 17252 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post202520242023202220212020
Nettoomsättning1 2771 3041 2341 2821 262725
Övriga rörelseintäkter253–––
Rörelseintäkter1 2791 3091 2371 2821 262725
Övriga externa kostnader584638475766717387
Personalkostnader650632602502197132
Av- och nedskrivningar777979767448
Rörelsekostnader1 3111 3481 1551 343989567
Rörelseresultat−33−3981−62273158
Ränteintäkter och liknande1110––
Räntekostnader och liknande–00000
Finansiella poster111−0−0−0
Resultat efter finansiella poster−32−3982−62273158
Bokslutsdispositioner–02363−116−56
Resultat före skatt−32−391051157102
Skatt på årets resultat–02103322
Årets resultat−32−3983112580

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post202520242023202220212020
Immateriella anläggningstillgångar211261312362413463
Materiella anläggningstillgångar134169197225224199
Anläggningstillgångar345430509587637662
Kundfordringar1018274051112
Kortfristiga fordringar161168140131200152
Kassa och bank521101271931105
Omsättningstillgångar213278267151231257
Summa tillgångar557708776738869919
Aktiekapital252525252525
Bundet eget kapital252525252525
Balanserat resultat250288205204800
Fritt eget kapital21825028820520480
Eget kapital243275313230229105
Obeskattade reserver85858510817256
Långfristiga skulder166293339362403668
Leverantörsskulder2921261548
Skatteskulder–––01712
Kortfristiga skulder635638386590
Summa eget kapital och skulder557708776738869919

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post202520242023202220212020
Medelantal anställda111111

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal202520242023202220212020
Soliditet55,7 %48,4 %49,1 %42,8 %42,1 %16,2 %
Kassalikviditet336 %500 %701 %396 %358 %285 %
Rörelsemarginal−2,6 %−3 %6,6 %−4,8 %21,6 %21,8 %
Vinstmarginal−2,5 %−3 %6,7 %−4,8 %21,6 %21,8 %
Omsättningstillväxt−2,1 %5,7 %−3,7 %1,6 %74,1 %–
Avkastning på eget kapital−13,2 %−14,1 %26,6 %0,3 %54,4 %76,1 %
Omsättning per anställd1 277 tkr1 304 tkr1 234 tkr1 282 tkr1 262 tkr725 tkr
Övriga poster i årsredovisningen (30)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20252024
Ackumulerade overavskrivningar85 tkr85 tkr
Arets resultat eget kapital−32 tkr−39 tkr
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat−32 tkr−39 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning39 tkr−83 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning−39 tkr83 tkr
Forandring eget kapital totalt243 tkr275 tkr
Forandring eget kapital totalt arets resultat−32 tkr−39 tkr
Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning00
Forandring overavskrivningar–0
Forbattringsutgifter annans fastighet25 tkr30 tkr
Forbattringsutgifter annans fastighet anskaffningsvarden51 tkr51 tkr
Forbattringsutgifter annans fastighet avskrivningar26 tkr21 tkr
Forbattringsutgifter annans fastighet forandring avskrivningar arets avskrivningar5 tkr5 tkr
Forslag disposition218 tkr250 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning218 tkr250 tkr
Forutbetalda kostnader upplupna intakter26 tkr25 tkr
Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter211 tkr261 tkr
Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter anskaffningsvarden506 tkr506 tkr
Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter avskrivningar295 tkr244 tkr
Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter forandring avskrivningar arets avskrivningar51 tkr51 tkr
Maskiner andra tekniska anlaggningar109 tkr139 tkr
Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden214 tkr230 tkr
Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar105 tkr91 tkr
Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar16 tkr–
Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar arets avskrivningar21 tkr23 tkr
Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar7 tkr–
Ovriga fordringar kortfristiga33 tkr60 tkr
Ovriga kortfristiga skulder25 tkr25 tkr
Ovriga langfristiga skulder166 tkr293 tkr
Upplupna kostnader forutbetalda intakter10 tkr10 tkr

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2023

    Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2022

    Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2021

    Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –

  • FYSIOINWEST i Halland ABHuvudarbetsställe

    Tussilagovägen 18, 302 79 Holm

    Hälsa & vård

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

559241-4048

Registreringsdatum

10 februari 2020

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Halmstad, Hallands län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

25 000 kr

SNI-koder

Hälsa & vård

  • SNI 86.950 – Fysioterapeutisk verksamhet

Övriga registrerade namn

1 st

  • Fysiomove Sweden – särskilt företagsnamn, registrerat 19 september 2022. För den del av verksamheten som avser tjänster och utbildning inom träning och friskvård.

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler