G-4Space AB
559152-5869Aktiebolagreg. 2018
Solna, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
2 482 tkr
Resultat efter fin. poster
1 070 tkr
Soliditet
95 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Gröngölingsgatan 5 Lgh 1305, 170 60 Solna
Postadress
c/o Gustav Eriksson, Gröngölingsgatan 5 Lgh 1305, 170 60 Solna
Verksamhetsbeskrivning
Företaget bedriver konsultverksamhet inom området för mekanisk design, tillverkning, integration där huvudsakliga målgruppen är rymdbranschen. Syftet är att tillgodose kunden med ingenjörsmässiga lösningar och underlag för deras verksamhet. Målgruppen kan expandera mot branscher med liknande verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 1 188 tkr | 662 tkr | – |
| 2019 | 1 620 tkr | 843 tkr | 975 tkr |
| 2020 | 1 750 tkr | 790 tkr | 846 tkr |
| 2021 | 1 977 tkr | 899 tkr | 959 tkr |
| 2022 | 2 303 tkr | 1 246 tkr | 1 498 tkr |
| 2023 | 2 284 tkr | 1 043 tkr | 2 227 tkr |
| 2024 | 2 447 tkr | 1 361 tkr | 3 058 tkr |
| 2025 | 2 482 tkr | 1 070 tkr | 3 757 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 95,4 % – branschmedian 70,6 %
Vinstmarginal 43,1 % – branschmedian 18,5 %
Omsättningstillväxt 1,4 % – branschmedian −1,6 %
Median för 24141 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 482 | 2 447 | 2 284 | 2 303 | 1 977 | 1 750 | 1 620 | 1 188 |
| Rörelseintäkter | 2 482 | 2 447 | 2 284 | 2 303 | 1 977 | 1 750 | 1 620 | – |
| Råvaror och förnödenheter | 0 | 61 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 446 | 313 | 465 | 274 | 336 | 289 | 204 | – |
| Personalkostnader | 974 | 760 | 792 | 783 | 740 | 670 | 573 | – |
| Rörelsekostnader | 1 420 | 1 134 | 1 257 | 1 056 | 1 076 | 959 | 777 | – |
| Rörelseresultat | 1 063 | 1 313 | 1 027 | 1 246 | 901 | 791 | 843 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 8 | 48 | 16 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | – |
| Finansiella poster | 8 | 48 | 16 | −0 | −2 | −1 | 0 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 1 070 | 1 361 | 1 043 | 1 246 | 899 | 790 | 843 | 662 |
| Resultat före skatt | 1 070 | 1 361 | 1 043 | 1 246 | 899 | 790 | 843 | – |
| Skatt på årets resultat | 220 | 280 | 215 | 257 | 186 | 169 | 184 | – |
| Årets resultat | 850 | 1 081 | 829 | 989 | 713 | 621 | 659 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 250 | 0 | 0 | 250 | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 1 250 | 0 | 0 | 250 | – | – | – | – |
| Kundfordringar | 324 | 291 | 227 | 305 | 191 | 266 | 164 | – |
| Kortfristiga fordringar | 686 | 539 | 439 | 565 | 370 | 465 | 469 | – |
| Kassa och bank | 2 002 | 2 707 | 1 953 | 927 | 725 | 677 | 828 | – |
| Omsättningstillgångar | 2 687 | 3 246 | 2 392 | 1 492 | 1 095 | 1 143 | 1 297 | – |
| Summa tillgångar | 3 937 | 3 246 | 2 392 | 1 742 | 1 095 | 1 143 | 1 297 | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Balanserat resultat | 2 858 | 1 927 | 1 348 | 459 | 196 | 175 | 265 | – |
| Fritt eget kapital | 3 707 | 3 008 | 2 177 | 1 448 | 909 | 796 | 925 | – |
| Eget kapital | 3 757 | 3 058 | 2 227 | 1 498 | 959 | 846 | 975 | – |
| Leverantörsskulder | 12 | 4 | 15 | 20 | 6 | 6 | 9 | – |
| Skatteskulder | 1 | 35 | 31 | 74 | 29 | 163 | 209 | – |
| Kortfristiga skulder | 180 | 188 | 166 | 243 | 136 | 297 | 322 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 3 937 | 3 246 | 2 392 | 1 742 | 1 095 | 1 143 | 1 297 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 2 000 | 150 | 250 | 100 | 450 | 500 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 95,4 % | 94,2 % | 93,1 % | 86 % | 87,6 % | 74 % | 75,2 % | – |
| Kassalikviditet | 1 493 % | 1 722 % | 1 444 % | 613 % | 803 % | 385 % | 403 % | – |
| Rörelsemarginal | 42,8 % | 53,7 % | 45 % | 54,1 % | 45,6 % | 45,2 % | 52,1 % | – |
| Vinstmarginal | 43,1 % | 55,6 % | 45,7 % | 54,1 % | 45,5 % | 45,1 % | 52 % | 55,7 % |
| Omsättningstillväxt | 1,4 % | 7,1 % | −0,8 % | 16,5 % | 13 % | 8 % | 36,4 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 22,6 % | 35,4 % | 37,2 % | 66 % | 74,4 % | 73,4 % | 67,7 % | – |
| Omsättning per anställd | 2 482 tkr | 2 447 tkr | 2 284 tkr | 2 303 tkr | 1 977 tkr | 1 750 tkr | 1 620 tkr | – |
Övriga poster i årsredovisningen (21)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 1 250 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 1 250 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 1 250 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | 850 tkr | 1 081 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 850 tkr | 1 081 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −1 081 tkr | −829 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 1 081 tkr | 829 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 150 tkr | 250 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 3 757 tkr | 3 058 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 850 tkr | 1 081 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 150 tkr | 250 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga | – | 0 |
| Fordringar koncernforetag langfristiga anskaffningsvarden | – | 0 |
| Fordringar koncernforetag langfristiga forandring anskaffningsvarden reglerade fordringar | – | 0 |
| Forslag disposition | 3 707 tkr | 3 008 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 707 tkr | 2 858 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 156 tkr | 33 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 20 tkr | 17 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 167 tkr | 150 tkr |
| Upparbetad ej fakturerad intakt | 185 tkr | 198 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
G-4Space ABHuvudarbetsställe
Gröngölingsgatan 5 Lgh 1305, 170 60 Solna
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559152-5869
Registreringsdatum
15 mars 2018
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Solna, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 71.122 – Teknisk konsultverksamhet inom industriteknik
- SNI 59.110 – Produktion av film, video och tv-program
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-23). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.