G&A Production Design AB
559204-6824Aktiebolagreg. 2019
Vaxholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
770 tkr
Resultat efter fin. poster
−26 tkr
Soliditet
−15 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Lärkvägen 4, 185 34 Vaxholm
Postadress
Lärkvägen 4, 185 34 Vaxholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva scenografi och produktions design inom reklam film, kort film, film, tv produktion, musik videos, live events, displays, foto, teater, styling etc från design stadium till slutlig production. I samråd med regissör och produktionsledning formges miljön för tex en inspelning eller framställning och bolaget utför skisser, 3D ritningar, tekniska ritningar, research, budgeterar, tar fram rekvisita och leder hela art-department teamet (rekvisitörer, snickare, dekormålare, attributmakare, special effekter etc) vid specifika projekt.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 0 tkr | 0 tkr | 0 tkr |
| 2019 | 647 tkr | −169 tkr | −119 tkr |
| 2020 | 869 tkr | −11 tkr | −130 tkr |
| 2021 | 960 tkr | 123 tkr | −33 tkr |
| 2022 | 702 tkr | −50 tkr | −83 tkr |
| 2023 | 374 tkr | 12 tkr | −72 tkr |
| 2024 | 888 tkr | 66 tkr | −6 tkr |
| 2025 | 770 tkr | −26 tkr | −32 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet −14,9 % – branschmedian 72 %
Vinstmarginal −3,4 % – branschmedian 12 %
Omsättningstillväxt −13,3 % – branschmedian −2 %
Median för 7318 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 770 | 888 | 374 | 702 | 960 | 869 | 647 | 0 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | – | 0 | 20 | 2 | 0 |
| Rörelseintäkter | 770 | 888 | 374 | 702 | 960 | 889 | 649 | 0 |
| Råvaror och förnödenheter | 48 | – | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 116 | 75 | 71 | 68 | 85 | 66 | 54 | 0 |
| Personalkostnader | 632 | 738 | 291 | 665 | 742 | 785 | 692 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | – | – | 0 | 20 | 10 | 47 | 71 | 0 |
| Rörelsekostnader | 796 | 813 | 362 | 753 | 837 | 900 | 818 | 0 |
| Rörelseresultat | −26 | 75 | 11 | −50 | 123 | −11 | −169 | 0 |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | −0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Finansiella poster | 0 | −9 | 0 | −0 | – | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −26 | 66 | 12 | −50 | 123 | −11 | −169 | 0 |
| Resultat före skatt | −26 | 66 | 12 | −50 | 123 | −11 | −169 | 0 |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | 0 | 25 | – | – | – |
| Årets resultat | −26 | 66 | 12 | −50 | 97 | −11 | −169 | 0 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | – | – | – | 0 | 20 | 0 | 47 | 0 |
| Anläggningstillgångar | – | – | – | 0 | 20 | 0 | 47 | 0 |
| Kundfordringar | – | 0 | 129 | 129 | 0 | 49 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 0 | 0 | 129 | 129 | 162 | 95 | 31 | 0 |
| Kassa och bank | 216 | 86 | 57 | 182 | 332 | 516 | 231 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 216 | 86 | 185 | 310 | 494 | 611 | 262 | 0 |
| Summa tillgångar | 216 | 86 | 185 | 310 | 514 | 611 | 309 | 0 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 0 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 0 |
| Balanserat resultat | −56 | −122 | −133 | −83 | −180 | −169 | 0 | – |
| Fritt eget kapital | −82 | −56 | −122 | −133 | −83 | −180 | −169 | 0 |
| Eget kapital | −32 | −6 | −72 | −83 | −33 | −130 | −119 | 0 |
| Långfristiga skulder | 71 | 59 | 191 | 186 | 201 | 315 | 210 | 0 |
| Leverantörsskulder | – | – | – | – | 0 | 16 | – | – |
| Skatteskulder | – | – | – | 0 | 25 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 178 | 33 | 66 | 208 | 345 | 426 | 217 | 0 |
| Summa eget kapital och skulder | 216 | 86 | 185 | 310 | 514 | 611 | 309 | 0 |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | −14,9 % | −6,9 % | −38,6 % | −26,8 % | −6,3 % | −21,3 % | −38,4 % | – |
| Kassalikviditet | 122 % | 263 % | 281 % | 149 % | 143 % | 143 % | 120 % | – |
| Rörelsemarginal | −3,4 % | 8,4 % | 3,1 % | −7,2 % | 12,8 % | −1,3 % | −26,1 % | – |
| Vinstmarginal | −3,4 % | 7,4 % | 3,1 % | −7,2 % | 12,8 % | −1,3 % | −26,1 % | – |
| Omsättningstillväxt | −13,3 % | 137,4 % | −46,8 % | −26,8 % | 10,5 % | 34,2 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 81,5 % | −1 099,9 % | −16,1 % | 60,8 % | −298,5 % | 8,7 % | 142,2 % | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (10)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −26 tkr | 77 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −26 tkr | 77 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −77 tkr | −12 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 77 tkr | 12 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | – | 0 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 58 | 27 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 122 tkr | 26 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 71 tkr | 59 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 158 | −9 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 56 tkr | 6 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 7 maj 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
G&A Production Design ABHuvudarbetsställe
Lärkvägen 4, 185 34 Vaxholm
Kultur & nöje
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559204-6824
Registreringsdatum
7 maj 2019
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Vaxholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Kultur & nöje
- SNI 90.390 – Annan stödverksamhet avseende konstnärligt skapande och scenkonst
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.