Gabor Ventures AB
559277-8921Aktiebolagreg. 2020
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
172 tkr
Resultat efter fin. poster
1 983 tkr
Soliditet
98 %
Anställda
0.5
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Döbelnsgatan 18, 113 58 Stockholm
Postadress
Döbelnsgatan 18, 113 58 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget har till föremål för sin verksamhet att äga och förvalta aktier, fastigheter, värdepapper och andelar i onoterade och noterade bolag, samt bedriva konsultverksamhet inom datorprogrammering, grafisk design, ekonomirådgivning, företagsutveckling, personaluthyrning, startup verksamhet, samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | 1 913 tkr | 148 tkr | – |
| 2022 | 32 tkr | 4 tkr | 161 tkr |
| 2023 | 0 tkr | 10 tkr | 171 tkr |
| 2024 | 20 tkr | 294 tkr | 325 tkr |
| 2025 | 172 tkr | 1 983 tkr | 2 158 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 98,2 % – branschmedian 74 %
Vinstmarginal 1 154,4 % – branschmedian 20,4 %
Omsättningstillväxt 741,3 % – branschmedian −1,3 %
Median för 28047 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 172 | 20 | 0 | 32 | 1 913 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 29 | 0 | – |
| Rörelseintäkter | 172 | 20 | 29 | 32 | – |
| Övriga externa kostnader | 288 | 24 | 18 | 256 | – |
| Personalkostnader | 330 | 104 | 0 | 72 | – |
| Rörelsekostnader | 618 | 128 | 18 | 328 | – |
| Rörelseresultat | −446 | −107 | 10 | −296 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 401 | 0 | 0 | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | – |
| Finansiella poster | 2 429 | 401 | −0 | 300 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 1 983 | 294 | 10 | 4 | 148 |
| Resultat före skatt | 1 983 | 294 | 10 | 4 | – |
| Årets resultat | 1 983 | 294 | 10 | 4 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 2 149 | 97 | 64 | 77 | – |
| Anläggningstillgångar | 2 149 | 97 | 64 | 77 | – |
| Kortfristiga fordringar | 21 | 257 | 159 | 185 | – |
| Kassa och bank | 27 | 16 | 0 | 8 | – |
| Omsättningstillgångar | 48 | 273 | 159 | 193 | – |
| Summa tillgångar | 2 197 | 370 | 223 | 269 | – |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | – |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | – |
| Balanserat resultat | 150 | 6 | 136 | 132 | – |
| Fritt eget kapital | 2 133 | 300 | 146 | 136 | – |
| Eget kapital | 2 158 | 325 | 171 | 161 | – |
| Kortfristiga skulder | 40 | 45 | 52 | 109 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 2 197 | 370 | 223 | 269 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 0.5 | 0.1 | 0 | 0.5 | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 500 | 150 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 98,2 % | 87,8 % | 76,8 % | 59,7 % | – |
| Kassalikviditet | 122 % | 602 % | 307 % | 177 % | – |
| Rörelsemarginal | −259,9 % | −526,4 % | – | −925 % | – |
| Vinstmarginal | 1 154,4 % | 1 437,9 % | – | 12,4 % | 7,8 % |
| Omsättningstillväxt | 741,3 % | – | −100 % | −98,3 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 91,9 % | 90,4 % | 6,1 % | 2,5 % | – |
| Omsättning per anställd | 344 tkr | 204 tkr | – | 64 tkr | – |
Övriga poster i årsredovisningen (31)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 34 tkr | – |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 34 tkr | – |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden inkop | 0 | – |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden omklassificeringar | 34 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar | 1 974 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 1 974 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 1 974 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 140 tkr | 97 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 140 tkr | 97 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden arets omklassificeringar | −34 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden forsaljningar | 22 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | 100 tkr | 33 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 1 983 tkr | 294 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 1 983 tkr | 294 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −294 tkr | −10 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat utdelning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 294 tkr | 10 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 150 tkr | 140 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 2 158 tkr | 325 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 1 983 tkr | 294 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 150 tkr | 140 tkr |
| Forslag disposition | 2 133 tkr | 300 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 633 tkr | 150 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 0 | 100 tkr |
| Innehav andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag redovisat varde | 34 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 21 tkr | 157 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 39 tkr | 45 tkr |
| Resultat andelar intresseforetag gemensamt styrda | 2 450 tkr | – |
| Resultat ovrigaforetag agarintresse | −21 tkr | – |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 668 | 668 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Gabor Ventures ABHuvudarbetsställe
Döbelnsgatan 18, 113 58 Stockholm
IT & tech
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559277-8921
Registreringsdatum
21 oktober 2020
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
IT & tech
- SNI 62.201 – Datakonsultverksamhet
- SNI 64.994 – Förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.