Gabriel Ercan Aktiebolag
556833-5755Aktiebolagreg. 2010
Södertälje, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
3 682 tkr
Resultat efter fin. poster
240 tkr
Soliditet
88 %
Anställda
2
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Jovisgatan 10, 151 72 Södertälje
Postadress
c/o Nathalie's Guld, Jovisgatan 10, 151 72 Södertälje
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva butiksförsäljning av guld och presentartiklar samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 2 846 tkr | 262 tkr | – |
| 2017 | 3 745 tkr | −82 tkr | – |
| 2018 | 2 382 tkr | 201 tkr | 1 257 tkr |
| 2019 | 2 073 tkr | 114 tkr | 1 346 tkr |
| 2020 | 2 082 tkr | 494 tkr | 1 637 tkr |
| 2021 | 3 639 tkr | 111 tkr | 1 724 tkr |
| 2022 | 3 244 tkr | 548 tkr | 2 050 tkr |
| 2023 | 2 952 tkr | −18 tkr | 2 132 tkr |
| 2024 | 2 557 tkr | 182 tkr | 2 275 tkr |
| 2025 | 3 682 tkr | 240 tkr | 2 416 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 88,2 % – branschmedian 47 %
Vinstmarginal 6,5 % – branschmedian 1,6 %
Omsättningstillväxt 44 % – branschmedian 0,4 %
Median för 27656 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 682 | 2 557 | 2 952 | 3 244 | 3 639 | 2 082 | 2 073 | 2 382 | 3 745 | 2 846 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 0 | 0 | 296 | 10 | 93 | 113 | 43 | – | – |
| Rörelseintäkter | 3 682 | 2 557 | 2 952 | 3 540 | 3 649 | 2 174 | 2 186 | 2 425 | – | – |
| Handelsvaror | 2 305 | 1 222 | 1 865 | 1 865 | 2 416 | 816 | 1 186 | 1 099 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 349 | 347 | 332 | 323 | 333 | 322 | 359 | 395 | – | – |
| Personalkostnader | 789 | 806 | 774 | 803 | 788 | 542 | 528 | 730 | – | – |
| Rörelsekostnader | 3 443 | 2 375 | 2 970 | 2 992 | 3 538 | 1 680 | 2 073 | 2 224 | – | – |
| Rörelseresultat | 240 | 182 | −18 | 548 | 111 | 494 | 114 | 201 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 1 | 0 | – | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 1 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | −0 | −0 | 0 | −0 | 0 | −1 | −0 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 240 | 182 | −18 | 548 | 111 | 494 | 114 | 201 | −82 | 262 |
| Bokslutsdispositioner | −61 | 0 | 123 | −137 | 0 | −123 | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 178 | 182 | 105 | 411 | 111 | 370 | 114 | 201 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 38 | 38 | 24 | 85 | 24 | 79 | 25 | 44 | – | – |
| Årets resultat | 141 | 143 | 81 | 326 | 87 | 291 | 89 | 157 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Varulager | 2 389 | 2 396 | 2 140 | 2 197 | 2 000 | 2 184 | 1 900 | 1 959 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 68 | 61 | 71 | 13 | 73 | 23 | 63 | 146 | – | – |
| Kassa och bank | 462 | 305 | 272 | 462 | 554 | 463 | 312 | 646 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 2 918 | 2 762 | 2 483 | 2 671 | 2 626 | 2 671 | 2 275 | 2 751 | – | – |
| Summa tillgångar | 2 918 | 2 762 | 2 483 | 2 671 | 2 626 | 2 671 | 2 275 | 2 751 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 2 225 | 2 082 | 2 000 | 1 674 | 1 587 | 1 296 | 1 207 | 1 051 | – | – |
| Fritt eget kapital | 2 366 | 2 225 | 2 082 | 2 000 | 1 674 | 1 587 | 1 296 | 1 207 | – | – |
| Eget kapital | 2 416 | 2 275 | 2 132 | 2 050 | 1 724 | 1 637 | 1 346 | 1 257 | – | – |
| Obeskattade reserver | 198 | 137 | 137 | 261 | 123 | 123 | – | – | – | – |
| Långfristiga skulder | 158 | 157 | 159 | 233 | 521 | 694 | 858 | 1 205 | – | – |
| Leverantörsskulder | 43 | 128 | – | 0 | 24 | 76 | 30 | 42 | – | – |
| Skatteskulder | 3 | 3 | 0 | 3 | 3 | 3 | −57 | 3 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 147 | 192 | 56 | 128 | 258 | 217 | 70 | 289 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 2 918 | 2 762 | 2 483 | 2 671 | 2 626 | 2 671 | 2 275 | 2 751 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 1.5 | 1.5 | 2 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 88,2 % | 86,3 % | 90,2 % | 84,5 % | 69,4 % | 65 % | 59,2 % | 45,7 % | – | – |
| Kassalikviditet | 362 % | 190 % | 618 % | 371 % | 243 % | 224 % | 532 % | 274 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 6,5 % | 7,1 % | −0,6 % | 16,9 % | 3,1 % | 23,7 % | 5,5 % | 8,4 % | – | – |
| Vinstmarginal | 6,5 % | 7,1 % | −0,6 % | 16,9 % | 3,1 % | 23,7 % | 5,5 % | 8,4 % | −2,2 % | 9,2 % |
| Omsättningstillväxt | 44 % | −13,4 % | −9 % | −10,9 % | 74,8 % | 0,4 % | −13 % | −36,4 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 5,8 % | 6,3 % | 3,8 % | 15,9 % | 5,1 % | 17,8 % | 6,6 % | 12,5 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 841 tkr | 1 279 tkr | 1 476 tkr | 1 622 tkr | 1 820 tkr | 1 388 tkr | 1 382 tkr | 1 191 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (17)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 141 tkr | 143 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 141 tkr | 143 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −143 tkr | −81 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 143 tkr | 81 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 2 416 tkr | 2 275 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 141 tkr | 143 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring periodiseringsfond | −61 tkr | 0 |
| Forslag disposition | 2 366 tkr | 2 225 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 2 366 tkr | 2 225 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 19 tkr | 15 tkr |
| Lager ravaror fornodenheter | 2 389 tkr | 2 396 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 48 tkr | 46 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 83 tkr | 49 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 158 tkr | 157 tkr |
| Periodiseringsfonder | 198 tkr | 137 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 17 tkr | 12 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 sep. 2024 – 31 aug. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 sep. 2023 – 31 aug. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 sep. 2022 – 31 aug. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 sep. 2021 – 31 aug. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 sep. 2020 – 31 aug. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 sep. 2019 – 31 aug. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 sep. 2018 – 31 aug. 2019 · Inlämnad –
Gabriel Ercan AktiebolagHuvudarbetsställe
Jovisgatan 10, 151 72 Södertälje
Butik & handel
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556833-5755
Registreringsdatum
17 december 2010
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Södertälje, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Butik & handel
- SNI 47.771 – Detaljhandel med ur, guldsmedsvaror och smycken, utom via internet eller postorder
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.