Gabriella Ahlström AB
559002-3387Aktiebolagreg. 2015
Enskede, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 463 tkr
Resultat efter fin. poster
72 tkr
Soliditet
72 %
Anställda
2
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Stockholmsvägen 59, 122 62 Enskede
Postadress
c/o Gabriella Ahlström, Stockholmsvägen 59, 122 62 Enskede
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva journalistisk och konstnärlig verksamhet, samt utföra konsultjänster i mötes- och konferensbranschen samt därmed jämförlig verksamhet. Bolaget skall även äga och förvalta aktier och andelar i andra bolag samt fast och lös egendom.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 994 tkr | −39 tkr | – |
| 2017 | 878 tkr | −101 tkr | – |
| 2018 | 1 052 tkr | 126 tkr | 335 tkr |
| 2019 | 681 tkr | 103 tkr | 363 tkr |
| 2020 | 244 tkr | −300 tkr | 63 tkr |
| 2021 | 610 tkr | 110 tkr | 285 tkr |
| 2022 | 720 tkr | −53 tkr | 228 tkr |
| 2023 | 490 tkr | −90 tkr | 142 tkr |
| 2024 | 941 tkr | 74 tkr | 216 tkr |
| 2025 | 1 463 tkr | 72 tkr | 288 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 71,9 % – branschmedian 72 %
Vinstmarginal 4,9 % – branschmedian 12 %
Omsättningstillväxt 55,5 % – branschmedian −2 %
Median för 7318 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 463 | 941 | 490 | 720 | 610 | 244 | 681 | 1 052 | 878 | 994 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 17 | 0 | 66 | 237 | 160 | 0 | 0 | – | – |
| Rörelseintäkter | 1 463 | 959 | 490 | 786 | 847 | 404 | 681 | 1 052 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 8 | 8 | 1 | 3 | 1 | 0 | 7 | 11 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 338 | 245 | 127 | 129 | 92 | 142 | 195 | 229 | – | – |
| Personalkostnader | 1 045 | 632 | 453 | 707 | 643 | 561 | 375 | 687 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 391 | 885 | 580 | 838 | 736 | 704 | 577 | 926 | – | – |
| Rörelseresultat | 72 | 74 | −90 | −52 | 110 | −300 | 103 | 127 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 0 | −0 | −0 | −1 | −0 | 0 | −0 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 72 | 74 | −90 | −53 | 110 | −300 | 103 | 126 | −101 | −39 |
| Resultat före skatt | 72 | 74 | −90 | −53 | 110 | −300 | 103 | 126 | – | – |
| Skatt på årets resultat | – | 0 | – | – | – | 0 | 25 | 6 | – | – |
| Årets resultat | 72 | 74 | −86 | −57 | 110 | −300 | 78 | 120 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kundfordringar | 65 | 156 | 141 | 81 | 119 | 16 | 106 | 186 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 135 | 240 | 150 | 81 | 122 | 22 | 251 | 335 | – | – |
| Kassa och bank | 266 | 134 | 69 | 255 | 437 | 171 | 270 | 165 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 401 | 374 | 219 | 336 | 559 | 193 | 521 | 500 | – | – |
| Summa tillgångar | 401 | 374 | 219 | 336 | 559 | 193 | 521 | 500 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 166 | 92 | 178 | 235 | 125 | 313 | 235 | 165 | – | – |
| Fritt eget kapital | 238 | 166 | 92 | 178 | 235 | 13 | 313 | 285 | – | – |
| Eget kapital | 288 | 216 | 142 | 228 | 285 | 63 | 363 | 335 | – | – |
| Leverantörsskulder | 11 | 24 | 16 | 13 | 14 | 12 | 53 | 25 | – | – |
| Skatteskulder | – | – | 0 | 19 | 6 | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 113 | 158 | 76 | 108 | 274 | 129 | 158 | 165 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 401 | 374 | 219 | 336 | 559 | 193 | 521 | 500 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 2 | 2 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 71,9 % | 57,8 % | 65,1 % | 67,9 % | 51 % | 32,8 % | 69,6 % | 67 % | – | – |
| Kassalikviditet | 355 % | 237 % | 287 % | 311 % | 204 % | 149 % | 329 % | 303 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 4,9 % | 7,8 % | −18,4 % | −7,2 % | 18,1 % | −122,8 % | 15,2 % | 12 % | – | – |
| Vinstmarginal | 4,9 % | 7,8 % | −18,4 % | −7,4 % | 18 % | −123 % | 15,1 % | 12 % | −11,5 % | −3,9 % |
| Omsättningstillväxt | 55,5 % | 92 % | −31,9 % | 18 % | 150 % | −64,2 % | −35,3 % | 19,8 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 25,1 % | 34 % | −60,2 % | −25,1 % | 38,7 % | −474,3 % | 21,5 % | 35,9 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 732 tkr | 471 tkr | 490 tkr | 720 tkr | 610 tkr | 244 tkr | 681 tkr | 1 052 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (13)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 72 tkr | 74 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 72 tkr | 74 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −74 tkr | 86 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 74 tkr | −86 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 288 tkr | 216 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 72 tkr | 74 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | 238 tkr | 166 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 126 tkr | 166 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 46 tkr | 49 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 25 tkr | 35 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 92 tkr | 122 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 10 tkr | 12 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Gabriella Ahlström ABHuvudarbetsställe
Stockholmsvägen 59, 122 62 Enskede
Kultur & nöje
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559002-3387
Registreringsdatum
2 februari 2015
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Kultur & nöje
- SNI 90.200 – Scenkonst
Övriga registrerade namn
1 st
- Thord Eriksson Media – särskilt företagsnamn, registrerat 18 maj 2016. För den del av verksamheten som avser redaktionell konsultverksamhet.
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-15). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.