Gacrux Technology AB
559213-0974Aktiebolagreg. 2019
Göteborg, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 197 tkr
Resultat efter fin. poster
−9 tkr
Soliditet
106 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Mölndalsvägen 67 Lgh 1501, 412 85 Göteborg
Postadress
c/o Peter Niitenberg, Mölndalsvägen 67 Lgh 1501, 412 85 Göteborg
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva konsultverksamhet, produktutveckling och utbildning inom mjuk- och hårdvaruutvecklingsområdet, förvärva, avyttra, äga och förvalta aktier och andra värdepapper samt idka annan därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | – | – | – |
| 2020 | 968 tkr | 636 tkr | 538 tkr |
| 2021 | 864 tkr | 92 tkr | 615 tkr |
| 2022 | 1 195 tkr | 69 tkr | 674 tkr |
| 2023 | 1 335 tkr | 275 tkr | 894 tkr |
| 2024 | 1 320 tkr | 202 tkr | 1 054 tkr |
| 2025 | 1 197 tkr | −9 tkr | 1 046 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 105,5 % – branschmedian 74 %
Vinstmarginal −0,7 % – branschmedian 20,4 %
Omsättningstillväxt −9,3 % – branschmedian −1,3 %
Median för 28047 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 197 | 1 320 | 1 335 | 1 195 | 864 | 968 | – |
| Rörelseintäkter | 1 197 | 1 320 | 1 335 | 1 195 | 864 | 968 | – |
| Övriga externa kostnader | 111 | 90 | 92 | 142 | 54 | 28 | – |
| Personalkostnader | 1 080 | 1 024 | 947 | 955 | 688 | 297 | – |
| Av- och nedskrivningar | 17 | 5 | 22 | 30 | 30 | 8 | – |
| Rörelsekostnader | 1 207 | 1 120 | 1 061 | 1 126 | 772 | 333 | – |
| Rörelseresultat | −10 | 200 | 274 | 69 | 92 | 636 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 2 | 1 | 1 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 2 | 1 | 1 | −1 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −9 | 202 | 275 | 69 | 92 | 636 | – |
| Bokslutsdispositioner | – | 0 | 3 | 6 | 6 | −15 | – |
| Resultat före skatt | −9 | 202 | 277 | 75 | 98 | 620 | – |
| Skatt på årets resultat | 0 | 42 | 57 | 16 | 21 | 133 | – |
| Årets resultat | −9 | 160 | 220 | 59 | 77 | 488 | – |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 51 | 42 | 0 | 22 | 51 | 81 | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 228 | 228 | 228 | 156 | 100 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 279 | 270 | 228 | 178 | 151 | 81 | – |
| Kundfordringar | 111 | 117 | 96 | 29 | 140 | 59 | – |
| Kortfristiga fordringar | 139 | 117 | 145 | 29 | 140 | 59 | – |
| Kassa och bank | 573 | 650 | 530 | 517 | 415 | 526 | – |
| Omsättningstillgångar | 712 | 766 | 675 | 546 | 555 | 585 | – |
| Summa tillgångar | 991 | 1 037 | 903 | 724 | 706 | 666 | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Balanserat resultat | 1 004 | 844 | 624 | 565 | 488 | 0 | 0 |
| Fritt eget kapital | 996 | 1 004 | 844 | 624 | 565 | 488 | – |
| Eget kapital | 1 046 | 1 054 | 894 | 674 | 615 | 538 | – |
| Obeskattade reserver | – | – | 0 | 3 | 9 | 15 | – |
| Leverantörsskulder | 18 | 10 | 18 | 58 | 10 | – | – |
| Skatteskulder | −110 | −61 | −43 | −39 | 52 | 78 | – |
| Kortfristiga skulder | −55 | −18 | 9 | 47 | 83 | 113 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 991 | 1 037 | 903 | 724 | 706 | 666 | – |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 105,5 % | 101,7 % | 99 % | 93,4 % | 88 % | 82,5 % | – |
| Kassalikviditet | −1 301 % | −4 326 % | 7 502 % | 1 158 % | 671 % | 516 % | – |
| Rörelsemarginal | −0,9 % | 15,2 % | 20,5 % | 5,8 % | 10,6 % | 65,6 % | – |
| Vinstmarginal | −0,7 % | 15,3 % | 20,6 % | 5,7 % | 10,6 % | 65,6 % | – |
| Omsättningstillväxt | −9,3 % | −1,1 % | 11,7 % | 38,4 % | −10,8 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −0,8 % | 15,2 % | 24,6 % | 8,8 % | 12,5 % | 90,7 % | – |
| Omsättning per anställd | 1 197 tkr | 1 320 tkr | 1 335 tkr | 1 195 tkr | 864 tkr | 968 tkr | – |
Övriga poster i årsredovisningen (24)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 13 tkr | 13 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 13 tkr | 13 tkr |
| Andra langfristiga fordringar | 16 tkr | 16 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 16 tkr | 16 tkr |
| Arets resultat eget kapital | −9 tkr | 160 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −9 tkr | 160 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −160 tkr | −220 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 160 tkr | 220 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 1 046 tkr | 1 054 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −9 tkr | 160 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring overavskrivningar | – | 0 |
| Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 200 tkr | 200 tkr |
| Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag langfristiga | 200 tkr | 200 tkr |
| Forslag disposition | 996 tkr | 1 004 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 996 tkr | 1 004 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | 0 | 0 |
| Inventarier verktyg installationer | 51 tkr | 42 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 161 tkr | 136 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 110 tkr | 94 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 26 tkr | 47 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 17 tkr | 5 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 28 tkr | 0 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 38 tkr | 34 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 juli 2024 – 30 juni 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 juli 2023 – 30 juni 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 juli 2022 – 30 juni 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 juli 2021 – 30 juni 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 juli 2020 – 30 juni 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 23 juli 2019 – 30 juni 2020 · Inlämnad –
Gacrux Technology ABHuvudarbetsställe
Mölndalsvägen 67 Lgh 1501, 412 85 Göteborg
IT & tech
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559213-0974
Registreringsdatum
23 juli 2019
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Göteborg, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
IT & tech
- SNI 62.100 – Dataprogrammering
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.