Galber AB
556807-3786Aktiebolagreg. 2010
Falsterbo, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
180 tkr
Resultat efter fin. poster
1 146 tkr
Soliditet
99 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Strandbadsvägen 4, 239 42 Falsterbo
Postadress
Strandbadsvägen 4, 239 42 Falsterbo
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska äga och förvalta värdepapper, fastigheter samt annan egendom av bestående värde, bedriva därmed förenlig verksamhet samt affärsutveckling.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 347 tkr | 908 tkr | – |
| 2019 | 261 tkr | −527 tkr | – |
| 2020 | 215 tkr | 173 tkr | 4 650 tkr |
| 2021 | 349 tkr | 4 088 tkr | 8 738 tkr |
| 2022 | 423 tkr | 1 264 tkr | 5 003 tkr |
| 2023 | 282 tkr | 367 tkr | 4 620 tkr |
| 2024 | 239 tkr | 285 tkr | 4 155 tkr |
| 2025 | 180 tkr | 1 146 tkr | 4 521 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 99 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal 636,8 % – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt −24,7 % – branschmedian −5,6 %
Median för 46722 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 180 | 239 | 282 | 423 | 349 | 215 | 261 | 347 |
| Övriga rörelseintäkter | 13 | – | 0 | 36 | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 193 | 239 | 282 | 460 | 349 | 215 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 1 314 | 185 | 207 | 275 | 208 | 136 | – | – |
| Personalkostnader | 43 | 48 | 40 | 37 | 840 | 20 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 6 | 6 | 12 | 128 | 16 | 6 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 363 | 239 | 259 | 440 | 1 064 | 163 | – | – |
| Rörelseresultat | −1 171 | 0 | 23 | 19 | −715 | 52 | – | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | – | – | 0 | 1 092 | 4 543 | 0 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 88 | 44 | 6 | – | 0 | 1 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | – | – | – | 0 | 10 | 20 | – | – |
| Finansiella poster | 1 171 | 285 | 345 | 1 245 | 4 803 | 121 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 1 146 | 285 | 367 | 1 264 | 4 088 | 173 | −527 | 908 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | – | 0 | −502 | – | – |
| Resultat före skatt | 0 | 285 | 367 | 1 264 | 4 088 | −329 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 0 | – | – | – | 0 | −0 | – | – |
| Årets resultat | 0 | 285 | 367 | 1 264 | 4 088 | −329 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Immateriella anläggningstillgångar | – | – | 0 | 0 | 122 | 0 | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 11 | 17 | 22 | 6 | 12 | 18 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 164 | 2 011 | 1 811 | 1 830 | 4 389 | 12 683 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 1 175 | 2 027 | 1 833 | 1 836 | 4 523 | 12 701 | – | – |
| Kundfordringar | – | 0 | 0 | 19 | 38 | 44 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 0 | 0 | 0 | 19 | 38 | 59 | – | – |
| Kortfristiga placeringar | 1 312 | 1 000 | 1 991 | 1 752 | 1 500 | 0 | – | – |
| Kassa och bank | 2 083 | 1 252 | 945 | 1 539 | 2 752 | 123 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 3 394 | 2 252 | 2 936 | 3 310 | 4 289 | 181 | – | – |
| Summa tillgångar | 4 570 | 4 279 | 4 769 | 5 147 | 8 812 | 12 882 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Balanserat resultat | 4 421 | 3 770 | 4 153 | 3 638 | 4 550 | 4 879 | – | – |
| Fritt eget kapital | 4 421 | 4 055 | 4 520 | 4 903 | 8 638 | 4 550 | – | – |
| Eget kapital | 4 521 | 4 155 | 4 620 | 5 003 | 8 738 | 4 650 | – | – |
| Långfristiga skulder | – | – | – | – | 0 | 8 091 | – | – |
| Skatteskulder | 24 | – | – | – | 0 | 0 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 48 | 124 | 149 | 144 | 74 | 141 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 4 570 | 4 279 | 4 769 | 5 147 | 8 812 | 12 882 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 320 | 780 | 750 | 750 | 500 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 99 % | 97,1 % | 96,9 % | 97,2 % | 99,2 % | 36,1 % | – | – |
| Kassalikviditet | 7 053 % | 1 817 % | 1 965 % | 2 299 % | 5 831 % | 129 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −650,3 % | 0 % | 8 % | 4,5 % | −204,7 % | 24,2 % | – | – |
| Vinstmarginal | 636,8 % | 119,3 % | 130,4 % | 298,8 % | 1 170,6 % | 80,6 % | −202,1 % | 262,2 % |
| Omsättningstillväxt | −24,7 % | −15,1 % | −33,4 % | 21,1 % | 62,4 % | −17,6 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 0 % | 6,9 % | 8 % | 25,3 % | 46,8 % | −7,1 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 180 tkr | 239 tkr | 282 tkr | 423 tkr | 349 tkr | 215 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (34)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 0 | 1 700 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 0 | 1 700 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden forsaljningar | 1 700 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 1 164 tkr | 311 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 1 164 tkr | 311 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden arets omklassificeringar | – | 0 |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden forsaljningar | 47 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | 900 tkr | 200 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 0 | 285 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | – | 285 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | – | −367 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 1 146 tkr | 367 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 780 tkr | 750 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 4 521 tkr | 4 155 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | – | 285 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 1 146 tkr | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 780 tkr | 750 tkr |
| Forslag disposition | 4 421 tkr | 4 055 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 4 101 tkr | 3 275 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | – | 780 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 11 tkr | 17 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 28 tkr | 28 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 17 tkr | 11 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 0 | 30 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | – | 0 |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 6 tkr | 0 |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | – | 25 tkr |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | 0 | −9 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 19 | 15 |
| Ovriga kortfristiga placeringar | 1 312 tkr | 1 000 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 22 tkr | 122 tkr |
| Resultat andelar intresseforetag gemensamt styrda | 820 tkr | 200 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 263 tkr | 31 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 2 tkr | 2 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Galber ABHuvudarbetsställe
Strandbadsvägen 4, 239 42 Falsterbo
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556807-3786
Registreringsdatum
4 maj 2010
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Vellinge, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.100 – Verksamheter som utövas av huvudkontor
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.