Galerie Bel'Art Aktiebolag
556043-5868Aktiebolagreg. 1944
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
4 625 tkr
Resultat efter fin. poster
1 437 tkr
Soliditet
91 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Ulrikagatan 13, 115 23 Stockholm
Postadress
Ulrikagatan 13, 115 23 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall idka handel med konstverk ävensom därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 6 289 tkr | 3 779 tkr | – |
| 2021 | 4 480 tkr | 1 634 tkr | – |
| 2022 | 2 311 tkr | 681 tkr | 9 110 tkr |
| 2023 | 5 148 tkr | 2 761 tkr | 8 918 tkr |
| 2024 | 5 644 tkr | 2 018 tkr | 9 350 tkr |
| 2025 | 4 625 tkr | 1 437 tkr | 9 316 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 90,9 % – branschmedian 47 %
Vinstmarginal 31,1 % – branschmedian 1,6 %
Omsättningstillväxt −18,1 % – branschmedian 0,4 %
Median för 27700 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 625 | 5 644 | 5 148 | 2 311 | 4 480 | 6 289 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 | 4 | – | – |
| Rörelseintäkter | 4 625 | 5 644 | 5 148 | 2 315 | – | – |
| Handelsvaror | 2 245 | 2 964 | 1 368 | 1 140 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 1 014 | 816 | 1 015 | 429 | – | – |
| Personalkostnader | 104 | 50 | 58 | 58 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | – | 0 | 4 | 6 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 2 | 12 | 0 | – | – |
| Rörelsekostnader | 3 363 | 3 832 | 2 458 | 1 633 | – | – |
| Rörelseresultat | 1 262 | 1 813 | 2 690 | 682 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 175 | 206 | 70 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 1 | 0 | 1 | – | – |
| Finansiella poster | 175 | 205 | 70 | −1 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 1 437 | 2 018 | 2 761 | 681 | 1 634 | 3 779 |
| Bokslutsdispositioner | −200 | 1 090 | −450 | −10 | – | – |
| Resultat före skatt | 1 237 | 3 108 | 2 311 | 671 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 271 | 675 | 502 | 146 | – | – |
| Årets resultat | 966 | 2 432 | 1 808 | 525 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 4 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 4 | – | – |
| Varulager | 6 233 | 7 482 | 7 944 | 6 769 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 947 | 544 | 246 | 306 | – | – |
| Kassa och bank | 5 390 | 4 830 | 4 895 | 5 373 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 12 570 | 12 857 | 13 084 | 12 448 | – | – |
| Summa tillgångar | 12 570 | 12 857 | 13 084 | 12 452 | – | – |
| Aktiekapital | 200 | 200 | 200 | 200 | – | – |
| Bundet eget kapital | 240 | 240 | 240 | 240 | – | – |
| Balanserat resultat | 8 110 | 6 678 | 6 870 | 8 345 | – | – |
| Fritt eget kapital | 9 076 | 9 110 | 8 678 | 8 870 | – | – |
| Eget kapital | 9 316 | 9 350 | 8 918 | 9 110 | – | – |
| Obeskattade reserver | 2 650 | 2 450 | 3 540 | 3 090 | – | – |
| Leverantörsskulder | 34 | 33 | 188 | 90 | – | – |
| Skatteskulder | 529 | 934 | 408 | 122 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 603 | 1 057 | 627 | 253 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 12 570 | 12 857 | 13 084 | 12 452 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 90,9 % | 87,9 % | 89,6 % | 92,9 % | – | – |
| Kassalikviditet | 1 050 % | 509 % | 820 % | 2 246 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 27,3 % | 32,1 % | 52,3 % | 29,5 % | – | – |
| Vinstmarginal | 31,1 % | 35,8 % | 53,6 % | 29,5 % | 36,5 % | 60,1 % |
| Omsättningstillväxt | −18,1 % | 9,6 % | 122,8 % | −48,4 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 10,4 % | 26 % | 20,3 % | 5,8 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 4 625 tkr | 5 644 tkr | 5 148 tkr | 2 311 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (24)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 966 tkr | 2 432 tkr |
| Checkrakningskredit beviljat belopp | 400 tkr | 400 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 966 tkr | 2 432 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −2 432 tkr | −1 808 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 2 432 tkr | 1 808 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 9 316 tkr | 9 350 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 966 tkr | 2 432 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring periodiseringsfond | −200 tkr | 1 090 tkr |
| Forslag disposition | 9 076 tkr | 9 110 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 9 076 tkr | 9 110 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 59 tkr | 55 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 0 | 0 |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 0 | 0 |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 0 | 31 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | – | 0 |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 0 | 31 tkr |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 6 233 tkr | 7 482 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 888 tkr | 489 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 1 tkr | 54 tkr |
| Periodiseringsfonder | 2 650 tkr | 2 450 tkr |
| Reservfond | 40 tkr | 40 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 39 tkr | 35 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 juli 2024 – 30 juni 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 juli 2023 – 30 juni 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 juli 2022 – 30 juni 2023 · Inlämnad –
Galerie Bel'Art AktiebolagHuvudarbetsställe
Ulrikagatan 13, 115 23 Stockholm
Butik & handel
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556043-5868
Registreringsdatum
27 mars 1944
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
200 000 kr
SNI-koder
Butik & handel
- SNI 47.692 – Detaljhandel med konst samt galleriverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-11-01). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.