Galhammar Bygg AB
559492-7864Aktiebolagreg. 2024
Östersund, Jämtlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 118 tkr
Resultat efter fin. poster
65 tkr
Soliditet
32 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Rådhusgatan 59 C, 831 37 Östersund
Postadress
c/o Måns Moberg, Rådhusgatan 59 C, 831 37 Östersund
Verksamhetsbeskrivning
Allt inom bygg, nyproduktion och renovering.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2024 | – | – | – |
| 2024 | 275 tkr | 47 tkr | 34 tkr |
| 2025 | 1 118 tkr | 65 tkr | 73 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 31,8 % – branschmedian 48,1 %
Vinstmarginal 5,8 % – branschmedian 4,5 %
Omsättningstillväxt 306,6 % – branschmedian 2,2 %
Median för 12148 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2024 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 118 | 275 | – |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | – | – |
| Rörelseintäkter | 1 118 | 275 | – |
| Råvaror och förnödenheter | 9 | 10 | – |
| Handelsvaror | 385 | 51 | – |
| Övriga externa kostnader | 207 | 31 | – |
| Personalkostnader | 398 | 132 | – |
| Av- och nedskrivningar | 42 | 4 | – |
| Rörelsekostnader | 1 041 | 227 | – |
| Rörelseresultat | 78 | 47 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 13 | 0 | – |
| Finansiella poster | −13 | −0 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 65 | 47 | – |
| Bokslutsdispositioner | −16 | −35 | – |
| Resultat före skatt | 49 | 12 | – |
| Skatt på årets resultat | 10 | 2 | – |
| Årets resultat | 39 | 9 | – |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2024 |
|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 164 | 207 | – |
| Anläggningstillgångar | 164 | 207 | – |
| Kundfordringar | 74 | 43 | – |
| Kortfristiga fordringar | 85 | 44 | – |
| Kassa och bank | 108 | 26 | – |
| Omsättningstillgångar | 193 | 70 | – |
| Summa tillgångar | 358 | 277 | – |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | – |
| Balanserat resultat | 9 | – | – |
| Fritt eget kapital | 48 | 9 | – |
| Eget kapital | 73 | 34 | – |
| Obeskattade reserver | 51 | 35 | – |
| Långfristiga skulder | 150 | 164 | – |
| Leverantörsskulder | 32 | 22 | – |
| Kortfristiga skulder | 84 | 43 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 358 | 277 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2024 |
|---|---|---|---|
| Soliditet | 31,8 % | 22,4 % | – |
| Kassalikviditet | 231 % | 163 % | – |
| Rörelsemarginal | 6,9 % | 17,2 % | – |
| Vinstmarginal | 5,8 % | 17,1 % | – |
| Omsättningstillväxt | 306,6 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 53,2 % | 27,2 % | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (15)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Ackumulerade overavskrivningar | 35 tkr | 35 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 39 tkr | 9 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 39 tkr | 9 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −9 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 9 tkr | – |
| Forandring overavskrivningar | 0 | −35 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | −16 tkr | – |
| Forslag disposition | 48 tkr | 9 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 48 tkr | 9 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 164 tkr | 207 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 11 tkr | 1 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 52 tkr | 19 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 150 tkr | 164 tkr |
| Periodiseringsfonder | 16 tkr | – |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 0 | 2 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 14 aug. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Galhammar Bygg ABHuvudarbetsställe
Rådhusgatan 59 C, 831 37 Östersund
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559492-7864
Registreringsdatum
14 augusti 2024
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Östersund, Jämtlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 41.000 – Byggande av bostadshus och andra byggnader
- SNI 43.320 – Byggnadssnickeriarbeten
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.