Gällsta Gård AB
556457-3417Aktiebolagreg. 1992
Vallentuna, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 226 tkr
Resultat efter fin. poster
−1 915 tkr
Soliditet
99 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Gällstavägen 33, 186 92 Vallentuna
Postadress
Gällstavägen 33, 186 92 Vallentuna
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva jord- och skogsbruk, entreprenadverkamhet inom mark, grund och schakt. Äga, utveckla och förvalta lös och fast egendom. Evenemang och verksamhet inom motorsport samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 723 tkr | −843 tkr | – |
| 2018 | 842 tkr | −548 tkr | – |
| 2019 | 869 tkr | 984 tkr | 1 244 tkr |
| 2020 | 791 tkr | −508 tkr | 336 tkr |
| 2021 | 874 tkr | 624 tkr | 959 tkr |
| 2022 | 1 024 tkr | 541 tkr | 1 500 tkr |
| 2023 | 1 087 tkr | −779 tkr | 721 tkr |
| 2024 | 1 161 tkr | 28 161 tkr | 28 882 tkr |
| 2025 | 1 226 tkr | −1 915 tkr | 25 967 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 98,8 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal −156,2 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt 5,6 % – branschmedian 2,4 %
Median för 39296 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 226 | 1 161 | 1 087 | 1 024 | 874 | 791 | 869 | 842 | 723 |
| Övriga rörelseintäkter | 31 | 45 | 113 | 188 | 44 | 263 | 33 | – | – |
| Rörelseintäkter | 1 257 | 1 206 | 1 200 | 1 212 | 918 | 1 054 | 902 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 674 | 583 | 665 | 474 | 507 | 518 | 454 | – | – |
| Handelsvaror | 3 | 0 | 25 | 6 | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 560 | 722 | 873 | 962 | 841 | 553 | 587 | – | – |
| Personalkostnader | 425 | 40 | −103 | −24 | 20 | 36 | 13 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 675 | 699 | 688 | 545 | 519 | 445 | 450 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 501 | – | – | – | 0 | 27 | 0 | – | – |
| Rörelsekostnader | 2 838 | 2 045 | 2 148 | 1 963 | 1 887 | 1 579 | 1 504 | – | – |
| Rörelseresultat | −1 581 | −839 | −948 | −751 | −970 | −525 | −602 | – | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 0 | 27 065 | – | 1 190 | 1 513 | 9 | 0 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 95 | 357 | 0 | −3 | 9 | 7 | 14 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 | 7 | 11 | – | – |
| Finansiella poster | −333 | 29 000 | 169 | 1 292 | 1 593 | 17 | 1 586 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −1 915 | 28 161 | −779 | 541 | 624 | −508 | 984 | −548 | −843 |
| Resultat före skatt | −1 915 | 28 161 | −779 | 541 | 624 | −508 | 984 | – | – |
| Årets resultat | −1 915 | 28 161 | −779 | 541 | 624 | −508 | 984 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 12 540 | 16 995 | 9 596 | 6 156 | 5 525 | 5 608 | 4 918 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 9 406 | 3 993 | 1 952 | 1 570 | 2 027 | 3 924 | 3 495 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 21 946 | 20 987 | 11 548 | 7 726 | 7 552 | 9 532 | 8 413 | – | – |
| Kundfordringar | 224 | 207 | 206 | 192 | 313 | 162 | 8 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 349 | 312 | 303 | 495 | 405 | 267 | 133 | – | – |
| Kassa och bank | 3 983 | 7 882 | 73 | 359 | 137 | 84 | 377 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 4 332 | 8 194 | 376 | 854 | 542 | 351 | 510 | – | – |
| Summa tillgångar | 26 278 | 29 182 | 11 923 | 8 581 | 8 094 | 9 883 | 8 923 | – | – |
| Aktiekapital | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 | – | – |
| Bundet eget kapital | 240 | 240 | 240 | 240 | 240 | 240 | 240 | – | – |
| Balanserat resultat | 27 642 | 481 | 1 260 | 719 | 96 | 604 | 20 | – | – |
| Fritt eget kapital | 25 727 | 28 642 | 481 | 1 260 | 719 | 96 | 1 004 | – | – |
| Eget kapital | 25 967 | 28 882 | 721 | 1 500 | 959 | 336 | 1 244 | – | – |
| Långfristiga skulder | – | – | – | – | 0 | 425 | 725 | – | – |
| Leverantörsskulder | 0 | 1 | 0 | 25 | – | – | – | – | – |
| Skatteskulder | 67 | 33 | – | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 311 | 299 | 11 202 | 7 080 | 7 135 | 9 122 | 6 954 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 26 278 | 29 182 | 11 923 | 8 581 | 8 094 | 9 883 | 8 923 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 322 | 1 000 | – | – | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 98,8 % | 99 % | 6,1 % | 17,5 % | 11,9 % | 3,4 % | 13,9 % | – | – |
| Kassalikviditet | 1 394 % | 2 736 % | 3 % | 12 % | 8 % | 4 % | 7 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −129 % | −72,3 % | −87,2 % | −73,3 % | −111 % | −66,4 % | −69,3 % | – | – |
| Vinstmarginal | −156,2 % | 2 425,6 % | −71,7 % | 52,8 % | 71,4 % | −64,2 % | 113,2 % | −65,1 % | −116,6 % |
| Omsättningstillväxt | 5,6 % | 6,8 % | 6,2 % | 17,2 % | 10,5 % | −9 % | 3,2 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −7,4 % | 97,5 % | −107,9 % | 36,1 % | 65 % | −151,5 % | 79,1 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 226 tkr | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (56)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | – | 0 |
| Andelar koncernforetag | 25 tkr | 663 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 25 tkr | 663 tkr |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden forsaljningar | 638 tkr | – |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden inkop | – | 50 tkr |
| Andra langfristiga fordringar | 8 641 tkr | 2 900 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 1 156 tkr | 830 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 326 tkr | 430 tkr |
| Arets resultat eget kapital | −1 915 tkr | 28 161 tkr |
| Byggnader mark | 5 002 tkr | 7 048 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 5 453 tkr | 7 993 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 995 tkr | 944 tkr |
| Byggnader mark forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 1 877 tkr | – |
| Byggnader mark forandring anskaffningsvarden inkop | – | 234 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 136 tkr | 160 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −1 915 tkr | 28 161 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −28 161 tkr | 779 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 28 161 tkr | −779 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 1 000 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 25 967 tkr | 28 882 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −1 915 tkr | 28 161 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 1 000 tkr | – |
| Forbattringsutgifter annans fastighet | 1 369 tkr | 1 342 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet anskaffningsvarden | 3 584 tkr | 3 379 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet avskrivningar | 2 215 tkr | 2 037 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet forandring anskaffningsvarden inkop | 205 tkr | – |
| Forbattringsutgifter annans fastighet forandring avskrivningar arets avskrivningar | 178 tkr | 169 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga | 740 tkr | 430 tkr |
| Forslag disposition | 25 727 tkr | 28 642 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 25 405 tkr | 27 642 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 110 tkr | 100 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 373 tkr | 457 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 1 069 tkr | 1 068 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 696 tkr | 612 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 99 tkr | 65 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 100 tkr | 406 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 94 tkr | 63 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 9 tkr | 65 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | 428 tkr | 523 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden | 1 712 tkr | 1 712 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar | 1 423 tkr | 1 189 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar arets avskrivningar | 234 tkr | 308 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 15 tkr | 6 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 31 tkr | 70 tkr |
| Ovriga materiella anlaggningstillgangar | 40 tkr | 40 tkr |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar | 5 328 tkr | 7 585 tkr |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar anskaffningsvarden | 5 468 tkr | 7 585 tkr |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 3 655 tkr | – |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar forandring anskaffningsvarden nedlagda utgifter | 1 537 tkr | 7 457 tkr |
| Reservfond | 40 tkr | 40 tkr |
| Resultat andelar intresseforetag gemensamt styrda | −428 tkr | 1 578 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | – | 0 |
| Stallda sakerheter | 750 tkr | 750 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 750 tkr | 750 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 213 tkr | 195 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Gällsta Gård ABHuvudarbetsställe
Gällstavägen 33, 186 92 Vallentuna
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556457-3417
Registreringsdatum
3 december 1992
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Vallentuna, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
200 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.201 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder
- SNI 01.500 – Blandat jordbruk
- SNI 81.230 – Annan rengöring
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-11-02). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.