Gapern projekt AB
559060-5316Aktiebolagreg. 2016
Bromma, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
−81 tkr
Soliditet
98 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Huldrestigen 5, 167 61 Bromma
Postadress
c/o Rotstein, Huldrestigen 5, 167 61 Bromma
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är förvaltning av värdepapper, övrig lös egendom och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 0 tkr | 6 110 tkr | – |
| 2018 | 0 tkr | −29 tkr | 5 967 tkr |
| 2019 | 0 tkr | −42 tkr | 5 925 tkr |
| 2020 | 10 tkr | −318 tkr | 5 608 tkr |
| 2021 | 85 tkr | −9 tkr | 5 599 tkr |
| 2022 | 58 tkr | −101 tkr | 5 497 tkr |
| 2023 | 10 tkr | 2 815 tkr | 8 312 tkr |
| 2024 | 0 tkr | −129 tkr | 8 184 tkr |
| 2025 | 0 tkr | −81 tkr | 8 103 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 97,7 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal – – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian −5,6 %
Median för 46722 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 10 | 58 | 85 | 10 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseintäkter | 0 | 0 | 10 | 58 | 85 | 10 | – | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | 21 | 12 | – | – | – | – |
| Handelsvaror | 11 | 6 | 137 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 104 | 164 | 172 | 82 | 52 | 307 | 51 | 45 | – |
| Personalkostnader | 43 | 19 | 36 | 56 | 25 | 18 | – | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 14 | 14 | 14 | 14 | 12 | 0 | 0 | – |
| Rörelsekostnader | 158 | 203 | 359 | 173 | 102 | 337 | 52 | 45 | – |
| Rörelseresultat | −158 | −203 | −349 | −115 | −16 | −327 | −52 | −45 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 78 | 75 | 11 | 14 | 7 | 9 | 10 | 16 | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – | – |
| Finansiella poster | 78 | 74 | 3 164 | 14 | 7 | 9 | 10 | 16 | – |
| Resultat efter finansiella poster | −81 | −129 | 2 815 | −101 | −9 | −318 | −42 | −29 | 6 110 |
| Resultat före skatt | −81 | −129 | 2 815 | −101 | −9 | −318 | −42 | −29 | – |
| Årets resultat | −81 | −129 | 2 815 | −101 | −9 | −318 | −42 | −29 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 14 | 28 | 41 | 55 | 26 | 0 | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 846 | 1 809 | 1 809 | 1 824 | 4 335 | 4 335 | 1 800 | 3 550 | – |
| Anläggningstillgångar | 1 846 | 1 809 | 1 824 | 1 852 | 4 377 | 4 390 | 1 826 | 3 550 | – |
| Kortfristiga fordringar | 4 152 | 4 146 | 4 130 | 1 583 | 71 | 27 | 1 750 | 0 | – |
| Kassa och bank | 2 299 | 2 327 | 2 828 | 2 344 | 1 307 | 1 290 | 2 595 | 2 651 | – |
| Omsättningstillgångar | 6 451 | 6 473 | 6 958 | 3 927 | 1 378 | 1 317 | 4 345 | 2 651 | – |
| Summa tillgångar | 8 296 | 8 282 | 8 781 | 5 779 | 5 755 | 5 707 | 6 171 | 6 201 | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Balanserat resultat | 8 134 | 8 262 | 5 447 | 5 549 | 5 558 | 5 875 | 5 917 | 5 947 | – |
| Fritt eget kapital | 8 053 | 8 134 | 8 262 | 5 447 | 5 549 | 5 558 | 5 875 | 5 917 | – |
| Eget kapital | 8 103 | 8 184 | 8 312 | 5 497 | 5 599 | 5 608 | 5 925 | 5 967 | – |
| Leverantörsskulder | 10 | – | 0 | 1 | – | 0 | 1 | 0 | – |
| Kortfristiga skulder | 193 | 98 | 469 | 282 | 156 | 100 | 246 | 233 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 8 296 | 8 282 | 8 781 | 5 779 | 5 755 | 5 707 | 6 171 | 6 201 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 97,7 % | 98,8 % | 94,7 % | 95,1 % | 97,3 % | 98,3 % | 96 % | 96,2 % | – |
| Kassalikviditet | 3 338 % | 6 588 % | 1 484 % | 1 394 % | 882 % | 1 318 % | 1 768 % | 1 136 % | – |
| Rörelsemarginal | – | – | −3 485,4 % | −198 % | −19,1 % | −3 272,1 % | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | 28 150 % | −174 % | −10,6 % | −3 178,9 % | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | −100 % | −82,8 % | −31,8 % | 753,3 % | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −1 % | −1,6 % | 33,9 % | −1,8 % | −0,2 % | −5,7 % | −0,7 % | −0,5 % | – |
| Omsättning per anställd | 0 tkr | 0 tkr | 10 tkr | 58 tkr | 85 tkr | 10 tkr | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (22)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 1 846 tkr | 1 809 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 1 846 tkr | 1 809 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden lamnade aktieagartillskott | 37 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 1 | 1 |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 1 | 1 |
| Arets resultat eget kapital | −81 tkr | −129 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −81 tkr | −129 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 129 tkr | −2 815 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −129 tkr | 2 815 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 8 103 tkr | 8 184 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −81 tkr | −129 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | 8 053 tkr | 8 134 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 8 053 tkr | 8 134 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 68 tkr | 68 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 68 tkr | 68 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | – | 14 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 4 152 tkr | 4 146 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 173 tkr | 88 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | – | 0 |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 10 tkr | 10 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 juli 2024 – 30 juni 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 juli 2023 – 30 juni 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 juli 2022 – 30 juni 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 juli 2021 – 30 juni 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 juli 2020 – 30 juni 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 juli 2019 – 30 juni 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 juli 2018 – 30 juni 2019 · Inlämnad –
Gapern projekt ABHuvudarbetsställe
Huldrestigen 5, 167 61 Bromma
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559060-5316
Registreringsdatum
26 april 2016
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-16). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.