Gapstaff AB
559048-0389Aktiebolagreg. 2016
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
717 tkr
Resultat efter fin. poster
358 tkr
Soliditet
88 %
Anställda
–
Gapstaff
gapstaff.com
Adresser
Besöksadress
Beckbrännarbacken 1, 116 35 Stockholm
Postadress
c/o Christofer Ferreira Gomes, Beckbrännarbacken 1, 116 35 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska tillhandahålla mjukvara för bemanning inom vårdsektorn.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 0 tkr | – | – |
| 2019 | 111 tkr | – | – |
| 2020 | 265 tkr | −839 tkr | −1 537 tkr |
| 2021 | 320 tkr | −281 tkr | 1 006 tkr |
| 2022 | 655 tkr | 265 tkr | 1 341 tkr |
| 2023 | 759 tkr | 391 tkr | 1 482 tkr |
| 2024 | 980 tkr | 404 tkr | 1 637 tkr |
| 2025 | 717 tkr | 358 tkr | 1 445 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 88,1 % – branschmedian 69,2 %
Vinstmarginal 49,9 % – branschmedian 6,6 %
Omsättningstillväxt −26,8 % – branschmedian −1,6 %
Median för 4026 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 717 | 980 | 759 | 655 | 320 | 265 | 111 | 0 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 1 | – | – | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 718 | 982 | 759 | 655 | 320 | 265 | – | – |
| Handelsvaror | 0 | 1 | 0 | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 106 | 304 | 100 | 359 | 589 | 420 | – | – |
| Personalkostnader | 0 | 1 | 0 | 1 | – | – | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 218 | 216 | 216 | – | 0 | 677 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 36 | 55 | 49 | 19 | 0 | 0 | – | – |
| Rörelsekostnader | 360 | 577 | 365 | 379 | 589 | 1 098 | – | – |
| Rörelseresultat | 358 | 404 | 393 | 276 | −270 | −833 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 3 | 11 | 11 | 7 | – | – |
| Finansiella poster | −0 | 0 | −2 | −11 | −11 | −7 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 358 | 404 | 391 | 265 | −281 | −839 | – | – |
| Resultat före skatt | 358 | 404 | 391 | 265 | −281 | −839 | – | – |
| Årets resultat | 358 | 404 | 391 | 265 | −281 | −839 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Immateriella anläggningstillgångar | 1 051 | 1 053 | 1 269 | 1 246 | 1 040 | 604 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 1 051 | 1 053 | 1 269 | 1 246 | 1 040 | 604 | – | – |
| Kundfordringar | 11 | 85 | 236 | 236 | 113 | 0 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 14 | 410 | 236 | 236 | 113 | 493 | – | – |
| Kassa och bank | 575 | 233 | 42 | 13 | 47 | 77 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 589 | 643 | 278 | 250 | 159 | 570 | – | – |
| Summa tillgångar | 1 640 | 1 371 | 1 547 | 1 495 | 1 199 | 1 174 | 1 118 | 1 128 |
| Aktiekapital | 110 | 110 | 110 | 110 | 107 | 55 | – | – |
| Bundet eget kapital | 110 | 110 | 110 | 110 | 107 | 1 246 | – | – |
| Balanserat resultat | −2 407 | −2 261 | −2 402 | −2 417 | −2 137 | −1 797 | – | – |
| Fritt eget kapital | 1 334 | 1 526 | 1 372 | 1 231 | 899 | −1 092 | – | – |
| Eget kapital | 1 445 | 1 637 | 1 482 | 1 341 | 1 006 | −1 537 | – | – |
| Långfristiga skulder | – | – | 0 | 90 | 169 | 164 | – | – |
| Leverantörsskulder | 29 | 0 | 20 | 5 | 0 | 539 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 196 | 59 | 65 | 64 | 23 | 856 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 640 | 1 696 | 1 547 | 1 495 | 1 199 | 1 174 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 350 | – | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 88,1 % | 119,4 % | 95,8 % | 89,7 % | 83,9 % | −130,9 % | – | – |
| Kassalikviditet | 301 % | 1 085 % | 427 % | 391 % | 692 % | 67 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 49,9 % | 41,3 % | 51,8 % | 42,1 % | −84,2 % | −314,2 % | – | – |
| Vinstmarginal | 49,9 % | 41,3 % | 51,5 % | 40,4 % | −87,7 % | −316,8 % | – | – |
| Omsättningstillväxt | −26,8 % | 29,1 % | 15,9 % | 104,7 % | 20,8 % | 138,7 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 24,8 % | 24,7 % | 26,4 % | 19,8 % | −27,9 % | 54,6 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (24)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 358 tkr | 404 tkr |
| Balanserade utgifter utvecklingsarbeten liknade arbeten anskaffningsvarden | 2 379 tkr | 2 163 tkr |
| Balanserade utgifter utvecklingsarbeten liknade arbeten avskrivningar | 651 tkr | 433 tkr |
| Balanserade utgifter utvecklingsarbeten liknade arbeten forandring anskaffningsvarden aktiverade utgifter | 216 tkr | 0 |
| Balanserade utgifter utvecklingsarbeten liknade arbeten forandring avskrivningar arets avskrivningar | 218 tkr | 216 tkr |
| Balanserade utgifter utvecklingsarbeten liknade arbeten forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | 0 | 0 |
| Balanserade utgifter utvecklingsarbeten liknade arbeten nedskrivningar | 677 tkr | 677 tkr |
| Balanserade utgifter utvecklingsarbeten liknande arbeten | 1 051 tkr | 1 053 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 358 tkr | 404 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −404 tkr | −391 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat aterbetalning aktieagartillskott | – | 250 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 404 tkr | 391 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 550 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 358 tkr | 404 tkr |
| Forandring eget kapital totalt aterbetalning aktieagartillskott | – | 250 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 550 tkr | – |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 0 | 325 tkr |
| Forslag disposition | 1 334 tkr | 1 526 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 334 tkr | 1 176 tkr |
| Overkursfond | 3 383 tkr | 3 383 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 3 tkr | 129 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 167 tkr | 59 tkr |
| Ovriga ranteintakter liknande resultatposter inkl nedskrivning | 47 | 137 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Gapstaff ABHuvudarbetsställe
Beckbrännarbacken 1, 116 35 Stockholm
Media & marknadsföring
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559048-0389
Registreringsdatum
21 januari 2016
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
110 490 kr
SNI-koder
Media & marknadsföring
- SNI 58.290 – Utgivning av annan programvara
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-16). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.