Garantitak i Mellansverige AB
556562-0068Aktiebolagreg. 1998
Kumla, Örebro län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
−19 tkr
Soliditet
97 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Marsvägen 16, 692 34 Kumla
Postadress
Marsvägen 16, 692 34 Kumla
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva takläggning och försäljning av takmaterial i Sverige och Mellanöstern, samt idka därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2022 | 0 tkr | −14 tkr | – |
| 2023 | 0 tkr | −26 tkr | – |
| 2024 | 0 tkr | −24 tkr | 533 tkr |
| 2025 | 0 tkr | −19 tkr | 542 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 96,8 % – branschmedian 53,3 %
Vinstmarginal – – branschmedian 6,2 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian 2,7 %
Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022* |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseintäkter | −0 | 0 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 26 | 25 | – | – |
| Rörelsekostnader | 26 | 25 | – | – |
| Rörelseresultat | −26 | −25 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 6 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | −0 | – | – |
| Finansiella poster | 6 | 0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −19 | −24 | −26 | −14 |
| Bokslutsdispositioner | 30 | 195 | – | – |
| Resultat före skatt | 11 | 171 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 2 | 0 | – | – |
| Årets resultat | 8 | 171 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022* |
|---|---|---|---|---|
| Kortfristiga fordringar | 258 | 221 | – | – |
| Kassa och bank | 302 | 325 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 560 | 547 | – | – |
| Summa tillgångar | 560 | 547 | – | – |
| Aktiekapital | 300 | 300 | – | – |
| Bundet eget kapital | 301 | 301 | – | – |
| Balanserat resultat | 232 | 61 | – | – |
| Fritt eget kapital | 240 | 232 | – | – |
| Eget kapital | 542 | 533 | – | – |
| Skatteskulder | 2 | 0 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 18 | 14 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 560 | 547 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 96,8 % | 97,5 % | – | – |
| Kassalikviditet | 3 092 % | 4 050 % | – | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 1,6 % | 32,1 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (12)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 8 tkr | 171 tkr |
| Erhallna koncernbidrag | 30 tkr | 195 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 8 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −171 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 171 tkr | – |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 231 tkr | 195 tkr |
| Forslag disposition | 240 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 240 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 27 tkr | 26 tkr |
| Ovriga ranteintakter liknande resultatposter kortfristiga fordringar pa andelar ikoncernforetag som ar omsattningstillgang | 6 tkr | 0 |
| Reservfond | 1 tkr | 1 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 16 tkr | 14 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Garantitak i Mellansverige ABHuvudarbetsställe
Marsvägen 16, 692 34 Kumla
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556562-0068
Registreringsdatum
6 november 1998
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Kumla, Örebro län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
300 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 43.412 – Takarbeten av andra material än plåt
- SNI 43.411 – Takarbeten av plåt
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-07). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.