Garbarczyk Capital AB
559257-8032Aktiebolagreg. 2020
Danderyd, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
425 tkr
Soliditet
99 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Ridvägen 35, 182 39 Danderyd
Postadress
c/o Martin Garbarczyk, Ridvägen 35, 182 39 Danderyd
Verksamhetsbeskrivning
Bolagets verksamhet är ägande och förvaltning av aktier och värdepapper i andra bolag samt konsultverksamhet inom affärsutveckling.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 0 tkr | −11 tkr | 14 tkr |
| 2021 | 0 tkr | 19 988 tkr | 20 003 tkr |
| 2022 | 0 tkr | −17 tkr | 17 604 tkr |
| 2023 | 0 tkr | 591 tkr | 16 325 tkr |
| 2024 | 0 tkr | 643 tkr | 15 648 tkr |
| 2025 | 0 tkr | 425 tkr | 14 446 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 99,3 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal – – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian −5,6 %
Median för 46722 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseintäkter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 24 | 17 | 46 | 17 | 12 | 11 |
| Rörelsekostnader | 24 | 17 | 46 | 17 | 12 | 11 |
| Rörelseresultat | −24 | −17 | −46 | −17 | −12 | −11 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | – | – | – | 0 | 20 000 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 449 | 637 | 637 | – | – | – |
| Finansiella poster | 449 | 660 | 637 | 0 | 20 000 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 425 | 643 | 591 | −17 | 19 988 | −11 |
| Bokslutsdispositioner | −427 | −247 | −570 | – | – | – |
| Resultat före skatt | −2 | 396 | 21 | −17 | 19 988 | −11 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 73 | – | – | – | – |
| Årets resultat | −2 | 323 | 21 | −17 | 19 988 | −11 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 4 535 | 5 110 | 1 385 | 53 | 53 | 28 |
| Anläggningstillgångar | 4 535 | 5 110 | 1 385 | 53 | 53 | 28 |
| Kortfristiga fordringar | 9 632 | 9 760 | 14 969 | 17 563 | 20 000 | – |
| Kassa och bank | 380 | 967 | 16 | 14 | 25 | 12 |
| Omsättningstillgångar | 10 012 | 10 726 | 14 985 | 17 577 | 20 025 | 12 |
| Summa tillgångar | 14 547 | 15 837 | 16 371 | 17 629 | 20 078 | 39 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 14 423 | 15 300 | 16 279 | 17 596 | −11 | – |
| Fritt eget kapital | 14 421 | 15 623 | 16 300 | 17 579 | 19 978 | −11 |
| Eget kapital | 14 446 | 15 648 | 16 325 | 17 604 | 20 003 | 14 |
| Obeskattade reserver | 0 | 100 | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 0 | 16 | 0 | 15 | 10 | – |
| Skatteskulder | 73 | 73 | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 101 | 89 | 46 | 25 | 75 | 25 |
| Summa eget kapital och skulder | 14 547 | 15 837 | 16 371 | 17 629 | 20 078 | 39 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | – | 1 000 | 382 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 99,3 % | 99,3 % | 99,7 % | 99,9 % | 99,6 % | 36,2 % |
| Kassalikviditet | 9 942 % | 12 065 % | 32 845 % | 70 306 % | 26 700 % | 47 % |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −0 % | 2,1 % | 0,1 % | −0,1 % | 99,9 % | −76,5 % |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (30)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 1 450 tkr | 1 063 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 1 450 tkr | 1 063 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden forsaljningar | 0 | 15 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden inkop | 387 tkr | 1 063 tkr |
| Andelar koncernforetag | 25 tkr | 25 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 25 tkr | 25 tkr |
| Andra langfristiga fordringar | 3 039 tkr | 4 010 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 3 039 tkr | 4 010 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden reglerade fordringar | 1 421 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 450 tkr | 2 677 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 21 tkr | 13 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 21 tkr | 13 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | 9 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | −2 tkr | 323 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −2 tkr | 323 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −323 tkr | −21 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 323 tkr | 21 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 14 446 tkr | 15 648 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −2 tkr | 323 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring periodiseringsfond | 100 tkr | −100 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 9 511 tkr | 9 673 tkr |
| Forslag disposition | 14 421 tkr | 15 623 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 14 421 tkr | 15 623 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 120 tkr | 87 tkr |
| Lamnade koncernbidrag | 527 tkr | 147 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 9 tkr | 0 |
| Periodiseringsfonder | 0 | 100 tkr |
| Resultat andelar intresseforetag gemensamt styrda | 0 | 22 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 19 tkr | 0 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 juni 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Garbarczyk Capital ABHuvudarbetsställe
Ridvägen 35, 182 39 Danderyd
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559257-8032
Registreringsdatum
1 juni 2020
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Danderyd, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.