Gårda Intressenter Väst AB
559078-6322Aktiebolagreg. 2016
Göteborg, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
–
Resultat efter fin. poster
86 tkr
Soliditet
82 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Spånkullen 5 Lgh 1103, 416 50 Göteborg
Postadress
Spånkullen 5 Lgh 1103, 416 50 Göteborg
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet ska vara att äga och förvalta aktier och fastigheter samt verksamhet med anknytning därtill.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 0 tkr | 169 tkr | – |
| 2020 | 0 tkr | 919 tkr | – |
| 2021 | 0 tkr | 2 232 tkr | 4 033 tkr |
| 2022 | 0 tkr | 130 tkr | 1 836 tkr |
| 2023 | – | 136 tkr | 1 761 tkr |
| 2024 | – | 1 538 tkr | 2 083 tkr |
| 2025 | – | 86 tkr | 1 252 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 82 %
Vinstmarginal –
Omsättningstillväxt –
Branschmedian visas när minst fem jämförbara företag finns.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | – | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 2 | 2 | 3 | 2 | 1 | – | – |
| Rörelsekostnader | 2 | 2 | 3 | 2 | 1 | – | – |
| Rörelseresultat | −2 | −2 | −3 | −2 | −1 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 4 | 6 | 1 | 1 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | – | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 88 | 1 541 | 139 | 133 | 2 233 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 86 | 1 538 | 136 | 130 | 2 232 | 919 | 169 |
| Resultat före skatt | 86 | 1 538 | 136 | 130 | 2 232 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 17 | 317 | 28 | 27 | 460 | – | – |
| Årets resultat | 69 | 1 222 | 108 | 104 | 1 772 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 117 | 1 117 | 1 676 | 1 676 | 1 676 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 1 117 | 1 117 | 1 676 | 1 676 | 1 676 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 296 | 5 | 9 | 6 | 0 | – | – |
| Kassa och bank | 113 | 1 248 | 76 | 155 | 2 775 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 409 | 1 254 | 85 | 160 | 2 775 | – | – |
| Summa tillgångar | 1 526 | 2 371 | 1 761 | 1 836 | 4 451 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 1 133 | 811 | 1 603 | 1 683 | 2 210 | – | – |
| Fritt eget kapital | 1 202 | 2 033 | 1 711 | 1 786 | 3 983 | – | – |
| Eget kapital | 1 252 | 2 083 | 1 761 | 1 836 | 4 033 | – | – |
| Skatteskulder | 275 | 289 | – | 0 | 418 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 275 | 289 | – | 0 | 418 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 526 | 2 371 | 1 761 | 1 836 | 4 451 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 130 | 900 | 900 | 183 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 82 % | 87,8 % | 100 % | 100 % | 90,6 % | – | – |
| Kassalikviditet | 149 % | 435 % | – | – | 664 % | – | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 5,5 % | 58,7 % | 6,1 % | 5,6 % | 44 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (14)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 1 117 tkr | 1 117 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 1 117 tkr | 1 117 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden forsaljningar | – | 559 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 69 tkr | 1 222 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 69 tkr | 1 222 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −1 222 tkr | −108 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 1 222 tkr | 108 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 900 tkr | 900 tkr |
| Forslag disposition | 1 202 tkr | 2 033 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 072 tkr | 1 133 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | 130 tkr | 900 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 296 tkr | 5 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 84 tkr | 1 535 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar ranteintakter liknande resultatposter langfristiga fordringar pa koncernforetag | 84 tkr | 110 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Gårda Intressenter Väst ABHuvudarbetsställe
Spånkullen 5 Lgh 1103, 416 50 Göteborg
Övrig verksamhet
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559078-6322
Registreringsdatum
3 oktober 2016
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Göteborg, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Övrig verksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-17). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.