Gårdshem AB
559150-1803Aktiebolagreg. 2018
Umeå, Västerbottens län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2026Omsättning
8 440 tkr
Resultat efter fin. poster
561 tkr
Soliditet
48 %
Anställda
3
gardshem.se
gardshem.se
Adresser
Besöksadress
Rådhusesplanaden 2 C, 903 28 Umeå
Postadress
Rådhusesplanaden 2 C, 903 28 Umeå
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva e-handel med livsmedel samt annan därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 186 tkr | −83 tkr | −33 tkr |
| 2020 | 2 028 tkr | −152 tkr | −185 tkr |
| 2021 | 2 713 tkr | −63 tkr | −149 tkr |
| 2022 | 3 241 tkr | −120 tkr | −269 tkr |
| 2023 | 4 177 tkr | 21 tkr | −248 tkr |
| 2024 | 6 174 tkr | 625 tkr | 274 tkr |
| 2025 | 7 174 tkr | 279 tkr | 338 tkr |
| 2026 | 8 440 tkr | 561 tkr | 470 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 48,2 % – branschmedian 47 %
Vinstmarginal 6,7 % – branschmedian 1,6 %
Omsättningstillväxt 17,7 % – branschmedian 0,4 %
Median för 27656 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 8 440 | 7 174 | 6 174 | 4 177 | 3 241 | 2 713 | 2 028 | 186 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 22 | 52 | 9 | 24 | 46 | 1 | 0 |
| Rörelseintäkter | 8 440 | 7 196 | 6 226 | 4 186 | 3 265 | 2 759 | 2 029 | 186 |
| Handelsvaror | 5 211 | 4 786 | 3 766 | 2 692 | 2 255 | 1 792 | 1 298 | 143 |
| Övriga externa kostnader | 881 | 630 | 526 | 454 | 459 | 413 | 507 | 98 |
| Personalkostnader | 1 786 | 1 501 | 1 273 | 980 | 631 | 584 | 346 | 25 |
| Av- och nedskrivningar | – | 0 | 21 | 30 | 30 | 22 | 18 | 4 |
| Rörelsekostnader | 7 878 | 6 917 | 5 587 | 4 156 | 3 375 | 2 811 | 2 169 | 269 |
| Rörelseresultat | 563 | 279 | 639 | 30 | −110 | −52 | −140 | −83 |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | −0 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 1 | 0 | 14 | 9 | 10 | 11 | 12 | 0 |
| Finansiella poster | −1 | 0 | −14 | −9 | −10 | −11 | −12 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 561 | 279 | 625 | 21 | −120 | −63 | −152 | −83 |
| Bokslutsdispositioner | −140 | −71 | −65 | – | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 421 | 208 | 560 | 21 | −120 | −63 | −152 | −83 |
| Skatt på årets resultat | 90 | 44 | 38 | – | – | – | – | – |
| Årets resultat | 332 | 164 | 522 | 21 | −120 | −63 | −152 | −83 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 46 | 77 | 107 | 69 | 87 |
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 46 | 77 | 107 | 69 | 87 |
| Varulager | 853 | 549 | 473 | 219 | 193 | 111 | 120 | 70 |
| Kundfordringar | 30 | 2 | 36 | 32 | 50 | 30 | 21 | 12 |
| Kortfristiga fordringar | 115 | 50 | 127 | 35 | 166 | 152 | 64 | 81 |
| Kassa och bank | 463 | 283 | 131 | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 430 | 883 | 731 | 254 | 359 | 263 | 184 | 151 |
| Summa tillgångar | 1 430 | 883 | 731 | 301 | 436 | 370 | 253 | 238 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 88 | 124 | −298 | −319 | −199 | −135 | −83 | 0 |
| Fritt eget kapital | 420 | 288 | 224 | −298 | −319 | −199 | −235 | −83 |
| Eget kapital | 470 | 338 | 274 | −248 | −269 | −149 | −185 | −33 |
| Obeskattade reserver | 276 | 136 | 65 | – | – | – | – | – |
| Långfristiga skulder | – | – | – | 75 | 131 | 205 | 199 | 187 |
| Leverantörsskulder | 281 | 159 | 300 | 256 | 258 | 183 | 181 | 76 |
| Skatteskulder | 115 | 86 | 35 | 0 | 0 | 6 | 3 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 684 | 409 | 392 | 474 | 573 | 314 | 240 | 84 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 430 | 883 | 731 | 301 | 436 | 370 | 253 | 238 |
Anställda och utdelning
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 3 | 2.75 | 2.75 | 3 | 2 | 1.5 | 1 | 0.1 |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 200 | 100 | – | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 48,2 % | 50,5 % | 44,6 % | −82,4 % | −61,7 % | −40,1 % | −73,3 % | −13,9 % |
| Kassalikviditet | 84 % | 82 % | 66 % | 7 % | 29 % | 48 % | 27 % | 96 % |
| Rörelsemarginal | 6,7 % | 3,9 % | 10,4 % | 0,7 % | −3,4 % | −1,9 % | −6,9 % | −44,7 % |
| Vinstmarginal | 6,7 % | 3,9 % | 10,1 % | 0,5 % | −3,7 % | −2,3 % | −7,5 % | −44,6 % |
| Omsättningstillväxt | 17,7 % | 16,2 % | 47,8 % | 28,9 % | 19,5 % | 33,8 % | 990,3 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 70,6 % | 48,4 % | 190,3 % | −8,5 % | 44,7 % | 42,6 % | 82,1 % | 250,5 % |
| Omsättning per anställd | 2 813 tkr | 2 609 tkr | 2 245 tkr | 1 392 tkr | 1 621 tkr | 1 809 tkr | 2 028 tkr | 1 860 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (29)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2026 | 2025 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 332 tkr | 164 tkr |
| Checkrakningskredit beviljat belopp | 55 tkr | 85 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 332 tkr | 164 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −164 tkr | −522 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat aterbetalning aktieagartillskott | – | 100 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 164 tkr | 522 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 100 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 470 tkr | 338 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 332 tkr | 164 tkr |
| Forandring eget kapital totalt aterbetalning aktieagartillskott | – | 100 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 100 tkr | – |
| Forandring periodiseringsfond | −140 tkr | −71 tkr |
| Forskott fran kunder | 204 tkr | 62 tkr |
| Forskott till leverantorer | 17 tkr | 17 tkr |
| Forslag disposition | 420 tkr | 288 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 220 tkr | 188 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 46 tkr | 44 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 92 tkr | 92 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 92 tkr | 92 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | – | 0 |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 835 tkr | 532 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 39 tkr | 4 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 64 tkr | 68 tkr |
| Periodiseringsfonder | 276 tkr | 136 tkr |
| Stallda sakerheter | 175 tkr | 175 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 175 tkr | 175 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 21 tkr | 33 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2026
Period 1 maj 2025 – 30 apr. 2026 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2025
Period 1 maj 2024 – 30 apr. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 maj 2023 – 30 apr. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 maj 2022 – 30 apr. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 maj 2021 – 30 apr. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 maj 2020 – 30 apr. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 maj 2019 – 30 apr. 2020 · Inlämnad –
Gårdshem ABHuvudarbetsställe
Rådhusesplanaden 2 C, 903 28 Umeå
Butik & handel
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559150-1803
Registreringsdatum
22 februari 2018
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Umeå, Västerbottens län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Butik & handel
- SNI 47.272 – Detaljhandel med andra livsmedel utom hälsokost
- SNI 47.113 – Detaljhandel via internet eller postorder med brett sortiment, mest livsmedel, drycker och tobak
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-23). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.