Garnisonen i Borås Holding AB
556989-8983Aktiebolagreg. 2014
Borås, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
−3 tkr
Soliditet
90 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Kyrkängsgatan 8, 503 38 Borås
Postadress
Kyrkängsgatan 8, 503 38 Borås
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska äga och förvalta aktier och övrig fast egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | 0 tkr | −8 tkr | – |
| 2022 | 0 tkr | −10 tkr | – |
| 2023 | 0 tkr | −7 tkr | 2 791 tkr |
| 2024 | 0 tkr | −10 tkr | 2 770 tkr |
| 2025 | 0 tkr | −3 tkr | 3 215 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 89,6 %
Vinstmarginal –
Omsättningstillväxt –
Branschmedian visas när minst fem jämförbara företag finns.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseintäkter | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 2 | 2 | 2 | – | – |
| Rörelsekostnader | 2 | 2 | 2 | – | – |
| Rörelseresultat | −2 | −2 | −2 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 1 | 8 | 5 | – | – |
| Finansiella poster | −1 | −8 | −5 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −3 | −10 | −7 | −10 | −8 |
| Bokslutsdispositioner | 575 | 0 | 28 | – | – |
| Resultat före skatt | 572 | −10 | 21 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 128 | 11 | 20 | – | – |
| Årets resultat | 444 | −20 | 2 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 4 812 | 4 307 | 4 307 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 4 812 | 4 307 | 4 307 | – | – |
| Kassa och bank | 521 | 523 | 699 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 521 | 523 | 699 | – | – |
| Summa tillgångar | 5 333 | 4 831 | 5 006 | – | – |
| Aktiekapital | 51 | 51 | 51 | – | – |
| Bundet eget kapital | 51 | 51 | 51 | – | – |
| Balanserat resultat | 2 719 | 2 740 | 2 738 | – | – |
| Fritt eget kapital | 3 164 | 2 719 | 2 740 | – | – |
| Eget kapital | 3 215 | 2 770 | 2 791 | – | – |
| Obeskattade reserver | 1 971 | 2 021 | 2 021 | – | – |
| Långfristiga skulder | 9 | 9 | 9 | – | – |
| Skatteskulder | 139 | 30 | 186 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 139 | 30 | 186 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 5 333 | 4 831 | 5 006 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 89,6 % | 90,6 % | 87,8 % | – | – |
| Kassalikviditet | 375 % | 1 719 % | 376 % | – | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 13,8 % | −0,7 % | 0,1 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (21)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 2 000 tkr | 2 000 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 2 000 tkr | 2 000 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 444 tkr | −20 tkr |
| Erhallna koncernbidrag | 525 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 444 tkr | −20 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 20 tkr | −2 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −20 tkr | 2 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 3 215 tkr | 2 770 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 444 tkr | −20 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring periodiseringsfond | 50 tkr | 0 |
| Fordringar koncernforetag langfristiga | 2 812 tkr | 2 307 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga anskaffningsvarden | 2 812 tkr | 2 307 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga forandring anskaffningsvarden bortskrivnafordringar | 20 tkr | 0 |
| Fordringar koncernforetag langfristiga forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 525 tkr | 0 |
| Forslag disposition | 3 164 tkr | 2 719 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 3 164 tkr | 2 719 tkr |
| Lamnade koncernbidrag | – | 0 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 0 | 108 |
| Ovriga langfristiga skulder | 9 tkr | 9 tkr |
| Periodiseringsfonder | 1 971 tkr | 2 021 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Garnisonen i Borås Holding ABHuvudarbetsställe
Kyrkängsgatan 8, 503 38 Borås
Övrig verksamhet
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556989-8983
Registreringsdatum
11 november 2014
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Borås, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
51 000 kr
SNI-koder
Övrig verksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-14). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.