Gästrike Plåt AB
556987-6666Aktiebolagreg. 2014
Gävle, Gävleborgs län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2021Omsättning
42 256 tkr
Resultat efter fin. poster
4 889 tkr
Soliditet
32 %
Anställda
32
Gästrike Plåt i Gävle | Specialister på plåt-, tak- och fasadarbeten
Gästrike Plåt i Gävle utför det mesta inom byggnadsplåtslageri, både nyproduktion och renoveringsobjekt. Men vi är betydligt mer än så. Vi har funnits i över 40 år och genom åren har vi ständigt breddat vårt tjänsteutbud.
gastrikeplat.se
Adresser
Besöksadress
Rälsgatan 7, 802 91 Gävle
Postadress
Rälsgatan 7, 802 91 Gävle
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva plåtslageri samt utföra takarbeten på entreprenad, fastighetsservice, uthyrning av inventarier inom takarbeten samt äga och förvalta fast egendom och värdepapper ävensom idka därmed förenlig verksamhet
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 22 575 tkr | 2 890 tkr | – |
| 2018 | 34 735 tkr | 4 350 tkr | – |
| 2019 | 43 449 tkr | 5 733 tkr | 4 656 tkr |
| 2020 | 48 788 tkr | 5 175 tkr | 4 058 tkr |
| 2021 | 42 256 tkr | 4 889 tkr | 3 783 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 31,8 % – branschmedian 53,3 %
Vinstmarginal 11,6 % – branschmedian 6,2 %
Omsättningstillväxt −13,5 % – branschmedian 2,7 %
Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 42 256 | 48 788 | 43 449 | 34 735 | 22 575 |
| Förändring av lager | – | 66 | 160 | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 802 | 986 | 259 | – | – |
| Rörelseintäkter | 43 058 | 49 840 | 43 868 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 12 315 | 16 909 | 11 486 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 8 224 | 10 374 | 10 931 | – | – |
| Personalkostnader | 17 215 | 16 748 | 15 217 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 401 | 675 | 485 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 5 | 6 | – | – |
| Rörelsekostnader | 38 156 | 44 710 | 38 125 | – | – |
| Rörelseresultat | 4 903 | 5 130 | 5 742 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 14 | 15 | 10 | – | – |
| Finansiella poster | −14 | 46 | −10 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 4 889 | 5 175 | 5 733 | 4 350 | 2 890 |
| Bokslutsdispositioner | −131 | 0 | 215 | – | – |
| Resultat före skatt | 4 758 | 5 175 | 5 948 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 1 034 | 1 174 | 1 351 | – | – |
| Årets resultat | 3 724 | 4 002 | 4 597 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 1 106 | 1 300 | 1 415 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 600 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 1 106 | 1 300 | 2 015 | – | – |
| Varulager | 256 | 685 | 575 | – | – |
| Kundfordringar | 5 759 | 5 353 | 5 892 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 6 992 | 6 011 | 6 242 | – | – |
| Kassa och bank | 3 861 | 3 026 | 2 836 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 11 110 | 9 722 | 9 653 | – | – |
| Summa tillgångar | 12 216 | 11 022 | 11 668 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 8 | 6 | 10 | – | – |
| Fritt eget kapital | 3 733 | 4 008 | 4 606 | – | – |
| Eget kapital | 3 783 | 4 058 | 4 656 | – | – |
| Obeskattade reserver | 131 | – | – | – | – |
| Långfristiga skulder | 0 | 73 | 221 | – | – |
| Leverantörsskulder | 2 839 | 3 189 | 2 977 | – | – |
| Skatteskulder | 0 | 850 | 887 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 8 302 | 6 892 | 6 791 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 12 216 | 11 022 | 11 668 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 32 | 31 | 28 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 3 700 | 4 000 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 31,8 % | 36,8 % | 39,9 % | – | – |
| Kassalikviditet | 131 % | 131 % | 134 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 11,6 % | 10,5 % | 13,2 % | – | – |
| Vinstmarginal | 11,6 % | 10,6 % | 13,2 % | 12,5 % | 12,8 % |
| Omsättningstillväxt | −13,5 % | 12,3 % | 25,1 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 98,5 % | 98,6 % | 98,7 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 321 tkr | 1 574 tkr | 1 552 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (48)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2021 | 2020 |
|---|---|---|
| Ackumulerade overavskrivningar | 131 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar | 0 | 0 |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 0 | 0 |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden arets amorteringar | 0 | 680 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden arets lamnade lan | 0 | 80 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 3 724 tkr | 4 002 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 3 724 tkr | 4 002 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −4 002 tkr | −4 597 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 4 002 tkr | 4 597 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 4 000 tkr | 4 600 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 3 783 tkr | 4 058 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 3 724 tkr | 4 002 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 4 000 tkr | 4 600 tkr |
| Forandring overavskrivningar | −131 tkr | 0 |
| Forskott fran kunder | 280 tkr | – |
| Forslag disposition | 3 733 tkr | 4 008 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 33 tkr | 8 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 449 tkr | 622 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 577 tkr | 899 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 1 523 tkr | 2 014 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 946 tkr | 1 115 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 786 tkr | 194 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 294 tkr | 581 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 239 tkr | 510 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 409 tkr | 124 tkr |
| Lager fardiga varor handelsvaror | – | 225 tkr |
| Lager ravaror fornodenheter | 256 tkr | – |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 0 | – |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | 529 tkr | 401 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden | 1 177 tkr | 888 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar | 649 tkr | 487 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring anskaffningsvarden inkop | 289 tkr | 50 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar arets avskrivningar | 162 tkr | 165 tkr |
| Medel disponera | 3 733 tkr | 4 008 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 136 tkr | 36 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 1 109 tkr | 814 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 73 tkr | 148 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 0 | 73 tkr |
| Pagaende arbeten annans rakning omsattningstillgangar | – | 460 tkr |
| Pagaende arbeten annans rakning omsattningstillgangar aktiverade utgifter | – | 460 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 0 | 61 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 2 000 tkr | – |
| Stallda sakerheter | 2 322 tkr | 2 420 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 2 129 tkr | 2 129 tkr |
| Stallda sakerheter tillgangar aganderattsforbehall | 193 tkr | 291 tkr |
| Upparbetad ej fakturerad intakt | 647 tkr | – |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 2 002 tkr | 1 891 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2021
Period 1 sep. 2020 – 31 aug. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 sep. 2019 – 31 aug. 2020 · Inlämnad –
Gästrike Plåt ABHuvudarbetsställe
Rälsgatan 7, 802 91 Gävle
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556987-6666
Registreringsdatum
24 oktober 2014
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Gävle, Gävleborgs län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 43.411 – Takarbeten av plåt
- SNI 43.412 – Takarbeten av andra material än plåt
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-14). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.