Gatel Gård & Skog AB
556840-2589Aktiebolagreg. 2011
Årjäng, Värmlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
776 tkr
Resultat efter fin. poster
138 tkr
Soliditet
55 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Signebyn Udden, 672 95 Årjäng
Postadress
Signebyn Udden, 672 95 Årjäng
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva entreprenad avseende skog, grävarbeten och åkeri- och uthyrningsverksamhet, förvaltning av värdepapper och fastigheter, handel med hälsoprodukter och utbildning- och coachingverksamhet och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2023 | 656 tkr | 78 tkr | 202 tkr |
| 2024 | 773 tkr | 99 tkr | 302 tkr |
| 2025 | 776 tkr | 138 tkr | 440 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 55,5 % – branschmedian 51,2 %
Vinstmarginal 17,8 % – branschmedian 10 %
Omsättningstillväxt 0,4 % – branschmedian 1,6 %
Median för 2773 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 776 | 773 | 656 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 8 | 0 |
| Rörelseintäkter | 776 | 781 | 656 |
| Handelsvaror | 108 | 72 | 14 |
| Övriga externa kostnader | 451 | 546 | 538 |
| Personalkostnader | 0 | 0 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 79 | 63 | 26 |
| Rörelsekostnader | 638 | 681 | 578 |
| Rörelseresultat | 138 | 100 | 78 |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 1 | 0 |
| Finansiella poster | −0 | −1 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 138 | 99 | 78 |
| Resultat före skatt | 138 | 99 | 78 |
| Årets resultat | 138 | 99 | 78 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 284 | 363 | 164 |
| Anläggningstillgångar | 284 | 363 | 164 |
| Varulager | – | 0 | 48 |
| Kundfordringar | 483 | 351 | 406 |
| Kortfristiga fordringar | 508 | 409 | 486 |
| Kassa och bank | 1 | 146 | 15 |
| Omsättningstillgångar | 508 | 555 | 548 |
| Summa tillgångar | 793 | 918 | 712 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 252 | 152 | 75 |
| Fritt eget kapital | 390 | 252 | 152 |
| Eget kapital | 440 | 302 | 202 |
| Långfristiga skulder | 227 | 530 | 354 |
| Leverantörsskulder | 31 | 20 | 28 |
| Kortfristiga skulder | 126 | 86 | 155 |
| Summa eget kapital och skulder | 793 | 918 | 712 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 0 |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Soliditet | 55,5 % | 32,9 % | 28,4 % |
| Kassalikviditet | 404 % | 645 % | 322 % |
| Rörelsemarginal | 17,8 % | 12,9 % | 11,9 % |
| Vinstmarginal | 17,8 % | 12,8 % | 11,9 % |
| Omsättningstillväxt | 0,4 % | 17,8 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 31,3 % | 32,9 % | 38,5 % |
| Omsättning per anställd | 776 tkr | 773 tkr | – |
Övriga poster i årsredovisningen (20)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 138 tkr | 99 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 138 tkr | 99 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −99 tkr | −78 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 99 tkr | 78 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 440 tkr | 302 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 138 tkr | 99 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | 390 tkr | 252 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 390 tkr | 252 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 25 tkr | 53 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 284 tkr | 363 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 1 419 tkr | 1 419 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 1 134 tkr | 1 056 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | – | 262 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 79 tkr | 63 tkr |
| Lager fardiga varor handelsvaror | – | 0 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 9 | 5 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 83 tkr | 56 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 227 tkr | 530 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 12 tkr | 10 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Gatel Gård & Skog ABHuvudarbetsställe
Signebyn Udden, 672 95 Årjäng
Jordbruk, skog & fiske
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556840-2589
Registreringsdatum
2 februari 2011
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Årjäng, Värmlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Jordbruk, skog & fiske
- SNI 02.200 – Drivning
- SNI 43.120 – Mark- och grundarbeten
- SNI 49.410 – Vägtransport, godstrafik
Övriga registrerade namn
1 st
- A-Challenge – särskilt företagsnamn, registrerat 28 oktober 2014. För den del av verksamheten som avser utbildning och coachingverksamhet och handel med hälsoprodukter.
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.