Gävle Projekt Service AB
559434-5307Aktiebolagreg. 2023
Gävle, Gävleborgs län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2024Omsättning
13 722 tkr
Resultat efter fin. poster
5 656 tkr
Soliditet
19 %
Anställda
10
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Vändgatan 4, 802 64 Gävle
Postadress
Vändgatan 4, 802 64 Gävle
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva byggentreprenader, import och export av möbler, inredning, kläder, byggmaterial, uthyrning av personal samt handel med värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2023 | – | – | – |
| 2023 | 3 426 tkr | 1 879 tkr | 1 517 tkr |
| 2024 | 13 722 tkr | 5 656 tkr | 1 625 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 19,2 % – branschmedian 53,3 %
Vinstmarginal 41,2 % – branschmedian 6,2 %
Omsättningstillväxt 300,5 % – branschmedian 2,7 %
Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 13 722 | 3 426 | – |
| Övriga rörelseintäkter | 1 | – | – |
| Rörelseintäkter | 13 723 | 3 426 | – |
| Handelsvaror | 1 716 | 522 | – |
| Övriga externa kostnader | 538 | 141 | – |
| Personalkostnader | 5 694 | 882 | – |
| Av- och nedskrivningar | 100 | – | – |
| Rörelsekostnader | 8 047 | 1 545 | – |
| Rörelseresultat | 5 676 | 1 880 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 20 | 1 | – |
| Finansiella poster | −20 | −1 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 5 656 | 1 879 | – |
| Bokslutsdispositioner | −5 500 | – | – |
| Resultat före skatt | 156 | 1 879 | – |
| Skatt på årets resultat | 48 | 387 | – |
| Årets resultat | 108 | 1 492 | – |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 686 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 686 | – | – |
| Kundfordringar | 1 884 | 2 030 | – |
| Kortfristiga fordringar | 3 036 | 2 221 | – |
| Kassa och bank | 4 726 | 711 | – |
| Omsättningstillgångar | 7 762 | 2 932 | – |
| Summa tillgångar | 8 448 | 2 932 | – |
| Aktiekapital | 25 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | – |
| Balanserat resultat | 1 492 | – | – |
| Fritt eget kapital | 1 600 | 1 492 | – |
| Eget kapital | 1 625 | 1 517 | – |
| Långfristiga skulder | 213 | – | – |
| Leverantörsskulder | 57 | 50 | – |
| Skatteskulder | 0 | 215 | – |
| Kortfristiga skulder | 6 610 | 1 415 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 8 448 | 2 932 | – |
Anställda och utdelning
| Post | 2024 | 2023 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 10 | 9 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Soliditet | 19,2 % | 51,7 % | – |
| Kassalikviditet | 117 % | 207 % | – |
| Rörelsemarginal | 41,4 % | 54,9 % | – |
| Vinstmarginal | 41,2 % | 54,9 % | – |
| Omsättningstillväxt | 300,5 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 6,6 % | 98,4 % | – |
| Omsättning per anställd | 1 372 tkr | 381 tkr | – |
Övriga poster i årsredovisningen (23)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2024 | 2023 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 108 tkr | 1 492 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 108 tkr | 1 492 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −1 492 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 1 492 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 1 625 tkr | 1 542 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 108 tkr | 1 492 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Forslag disposition | 1 600 tkr | 1 492 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 600 tkr | 1 492 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 1 107 tkr | 191 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 686 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 772 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 85 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 772 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 85 tkr | – |
| Lamnade koncernbidrag | 5 500 tkr | – |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | −235 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 45 tkr | – |
| Ovriga kortfristiga skulder | 464 tkr | 519 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 23 tkr | – |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 213 tkr | – |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 5 500 tkr | 498 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 567 tkr | 132 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 16 maj 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Gävle Projekt Service ABHuvudarbetsställe
Vändgatan 4, 802 64 Gävle
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559434-5307
Registreringsdatum
16 maj 2023
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Gävle, Gävleborgs län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 43.320 – Byggnadssnickeriarbeten
- SNI 41.000 – Byggande av bostadshus och andra byggnader
- SNI 64.994 – Förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.