swereg

GB Uthyrning och Förvaltning AB

559383-9839Aktiebolagreg. 2022

Uthyrning & leasing
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Motala, Östergötlands län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2025

Omsättning

1 053 tkr

+34 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

411 tkr

−13 % mot föregående år

Soliditet

69 %

+23,5 p.e. mot föregående år

Anställda

–

Är det här ditt företag?

Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.

Adresser

Besöksadress

Vintergatan 22, 591 32 Motala

Postadress

Vintergatan 22, 591 32 Motala

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget ska jobba med förvaltning och uthyrning av arbetsmaskiner och specialverktyg inom bygg och ventilation samt därmed förenlig verksamhet.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
20220 tkr−0 tkr25 tkr
2023230 tkr59 tkr161 tkr
2024786 tkr470 tkr575 tkr
20251 053 tkr411 tkr532 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 68,6 % – branschmedian 55,8 %

Vinstmarginal 39 % – branschmedian 6,1 %

Omsättningstillväxt 34 % – branschmedian 0 %

Median för 3322 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post2025202420232022
Nettoomsättning1 0537862300
Övriga rörelseintäkter8411––
Rörelseintäkter1 1377962300
Råvaror och förnödenheter728413300
Övriga externa kostnader2821710
Av- och nedskrivningar9979560
Rörelsekostnader8555131570
Rörelseresultat282283730
Ränteintäkter och liknande00––
Räntekostnader och liknande2113140
Finansiella poster129187−140
Resultat efter finansiella poster41147059−0
Bokslutsdispositioner–0−140
Resultat före skatt411470450
Skatt på årets resultat545690
Årets resultat357414360

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post2025202420232022
Materiella anläggningstillgångar2632612260
Finansiella anläggningstillgångar251251250
Anläggningstillgångar2883863510
Kundfordringar21741180
Kortfristiga fordringar4275483360
Kassa och bank773657725
Omsättningstillgångar50491341325
Summa tillgångar7921 30076425
Aktiekapital25252525
Bundet eget kapital25252525
Balanserat resultat1501361000
Fritt eget kapital5075501360
Eget kapital53257516125
Obeskattade reserver1414140
Långfristiga skulder–02000
Leverantörsskulder4411100
Skatteskulder9046––
Kortfristiga skulder2467103890
Summa eget kapital och skulder7921 30076425

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post2025202420232022
Föreslagen utdelning (tkr)3004000–

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal2025202420232022
Soliditet68,6 %45,1 %22,5 %100 %
Kassalikviditet205 %129 %106 %–
Rörelsemarginal26,7 %36,1 %31,7 %–
Vinstmarginal39 %59,8 %25,8 %–
Omsättningstillväxt34 %240,8 %––
Avkastning på eget kapital67,1 %72,1 %22,4 %0 %
Omsättning per anställd––––
Övriga poster i årsredovisningen (35)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20252024
Andelar koncernforetag25 tkr125 tkr
Andelar koncernforetag anskaffningsvarden25 tkr125 tkr
Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden aterbetalning lamnat aktieagartillskott100 tkr–
Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden inkop–0
Arets resultat eget kapital357 tkr414 tkr
Eventual forpliktelser00
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat357 tkr414 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning−414 tkr−36 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning414 tkr36 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning400 tkr–
Forandring periodiseringsfond–0
Fordringar koncernforetag kortfristiga0234
Forslag disposition507 tkr550 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning207 tkr150 tkr
Forslag disposition utdelning annan utdelning300 tkr400 tkr
Forutbetalda kostnader upplupna intakter160 tkr274 tkr
Inventarier verktyg installationer263 tkr261 tkr
Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden435 tkr397 tkr
Inventarier verktyg installationer avskrivningar172 tkr136 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar128 tkr–
Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop166 tkr115 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar87 tkr79 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar51 tkr–
Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar omrakningsdifferenser–0
Inventarier verktyg installationer nedskrivningar–0
Langfristiga skulder forfaller senare5ar–0
Ovriga fordringar kortfristiga246 tkr200 tkr
Ovriga kortfristiga skulder33 tkr20 tkr
Periodiseringsfonder14 tkr14 tkr
Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar150 tkr200 tkr
Skulder koncernforetag kortfristiga0500 tkr
Skulder koncernforetag langfristiga–0
Stallda sakerheter00
Stallda sakerheter foretagsinteckningar00
Upplupna kostnader forutbetalda intakter120 tkr103 tkr

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2023

    Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –

  • GB Uthyrning och Förvaltning ABHuvudarbetsställe

    Vintergatan 22, 591 32 Motala

    Uthyrning & leasing

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

559383-9839

Registreringsdatum

7 juni 2022

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Motala, Östergötlands län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

25 000 kr

SNI-koder

Uthyrning & leasing

  • SNI 77.320 – Uthyrning och leasing av bygg- och anläggningsmaskiner

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler