GBA Entreprenad AB
559293-2064Aktiebolagreg. 2020
Hisings Backa, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2024Omsättning
2 443 tkr
Resultat efter fin. poster
1 149 tkr
Soliditet
84 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Exportgatan 47 B, 422 46 Hisings Backa
Postadress
Exportgatan 47 B, 422 46 Hisings Backa
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall utföra bygg- och markarbeten samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | 2 912 tkr | 9 tkr | – |
| 2022 | 2 552 tkr | 548 tkr | – |
| 2023 | 3 982 tkr | 975 tkr | 923 tkr |
| 2024 | 2 443 tkr | 1 149 tkr | 1 609 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 83,5 % – branschmedian 55,6 %
Vinstmarginal 47 % – branschmedian 9,8 %
Omsättningstillväxt −38,7 % – branschmedian 3,1 %
Median för 1907 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 443 | 3 982 | 2 552 | 2 912 |
| Övriga rörelseintäkter | 116 | 0 | – | – |
| Rörelseintäkter | 2 559 | 3 982 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 1 017 | 2 182 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 392 | 824 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 28 | 1 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 437 | 3 008 | – | – |
| Rörelseresultat | 1 122 | 974 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 31 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 4 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 27 | 0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 1 149 | 975 | 548 | 9 |
| Bokslutsdispositioner | −281 | −270 | – | – |
| Resultat före skatt | 868 | 704 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 181 | 146 | – | – |
| Årets resultat | 686 | 558 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 110 | 138 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 110 | 138 | – | – |
| Kundfordringar | 155 | 704 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 340 | 828 | – | – |
| Kassa och bank | 2 124 | 1 399 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 2 464 | 2 227 | – | – |
| Summa tillgångar | 2 574 | 2 364 | – | – |
| Aktiekapital | 25 | 25 | – | – |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | – | – |
| Balanserat resultat | 898 | 339 | – | – |
| Fritt eget kapital | 1 584 | 898 | – | – |
| Eget kapital | 1 609 | 923 | – | – |
| Obeskattade reserver | 682 | 400 | – | – |
| Leverantörsskulder | 28 | 294 | – | – |
| Skatteskulder | 240 | 232 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 283 | 1 041 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 2 574 | 2 364 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 83,5 % | 52,5 % | – | – |
| Kassalikviditet | 870 % | 214 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 45,9 % | 24,5 % | – | – |
| Vinstmarginal | 47 % | 24,5 % | 21,5 % | 0,3 % |
| Omsättningstillväxt | −38,7 % | 56,1 % | −12,4 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 42,7 % | 60,5 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (22)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2024 | 2023 |
|---|---|---|
| Ackumulerade overavskrivningar | 42 tkr | 40 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 686 tkr | 558 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 686 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −558 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 558 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 1 609 tkr | 923 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 686 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Forandring overavskrivningar | −1 tkr | −40 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | −280 tkr | −230 tkr |
| Forslag disposition | 1 584 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 584 tkr | – |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 16 tkr | 19 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 110 tkr | 138 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 139 tkr | 139 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 29 tkr | 1 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 0 | 139 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 28 tkr | 1 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 169 tkr | 106 tkr |
| Periodiseringsfonder | 640 tkr | 360 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 0 | 500 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 15 tkr | 15 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
GBA Entreprenad ABHuvudarbetsställe
Exportgatan 47 B, 422 46 Hisings Backa
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559293-2064
Registreringsdatum
22 december 2020
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Göteborg, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 42.990 – Diverse övriga anläggningsarbeten
- SNI 42.210 – Allmännyttiga anläggningsarbeten för värme, vatten och avlopp
- SNI 42.110 – Anläggning av vägar och motorvägar
- SNI 42.221 – Anläggningsarbeten för el
- SNI 93.191 – Tävling med hästar
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.