swereg

GEBE processautomation AB

556930-8801Aktiebolagreg. 2013

Konsulttjänster
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Hålta, Västra Götalands län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2025

Omsättning

253 tkr

+129 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

89 tkr

+212 % mot föregående år

Soliditet

79 %

−5,4 p.e. mot föregående år

Anställda

1

0 % mot föregående år

Är det här ditt företag?

Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.

Adresser

Besöksadress

Vävra 580, 442 95 Hålta

Postadress

Vävra 580, 442 95 Hålta

Verksamhetsbeskrivning

Konsultverksamhet och service inom processindustrin

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
20191 681 tkr462 tkr318 tkr
20201 400 tkr521 tkr356 tkr
20211 646 tkr816 tkr691 tkr
2022916 tkr545 tkr959 tkr
2023468 tkr158 tkr933 tkr
2024110 tkr−80 tkr754 tkr
2025253 tkr89 tkr767 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 78,6 % – branschmedian 74,7 %

Vinstmarginal 35,4 % – branschmedian 20,5 %

Omsättningstillväxt 129,3 % – branschmedian −5,6 %

Median för 46722 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post2025202420232022202120202019
Nettoomsättning2531104689161 6461 4001 681
Övriga rörelseintäkter109–0260–––
Rörelseintäkter3621104681 1761 6461 4001 681
Övriga externa kostnader265175196230276330421
Personalkostnader174062272541548741
Av- och nedskrivningar––016–––
Övriga rörelsekostnader–0544114057
Rörelsekostnader2822153125598308781 218
Rörelseresultat79−105156616816521462
Ränteintäkter och liknande1000–––
Räntekostnader och liknande0324001
Finansiella poster10252−71−0−0−1
Resultat efter finansiella poster89−80158545816521462
Bokslutsdispositioner118106–0−204−131−118
Resultat före skatt20726158545612390344
Skatt på årets resultat445351281278476
Årets resultat16321124418485306267

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post2025202420232022202120202019
Materiella anläggningstillgångar––0459–––
Finansiella anläggningstillgångar7657567287247303100
Anläggningstillgångar7657567281 1837303100
Kundfordringar–0141214223760
Kortfristiga fordringar75120209121537458260
Kassa och bank473450782792332199495
Omsättningstillgångar549570991913869656755
Summa tillgångar1 3141 3261 7192 0961 599966755
Aktiekapital50505050505050
Bundet eget kapital50505050505050
Balanserat resultat55468375949115610
Fritt eget kapital717704883909641306268
Eget kapital767754933959691356318
Obeskattade reserver335453559559559355224
Långfristiga skulder––0269–––
Leverantörsskulder00455201
Skatteskulder110701044077
Kortfristiga skulder212119227309349255213
Summa eget kapital och skulder1 3141 3261 7192 0961 599966755

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post2025202420232022202120202019
Medelantal anställda1101111
Föreslagen utdelning (tkr)150150200150150150–

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal2025202420232022202120202019
Soliditet78,6 %84 %80,1 %66,9 %71 %66 %65,6 %
Kassalikviditet259 %480 %436 %296 %249 %257 %354 %
Rörelsemarginal31,4 %−95,2 %33,4 %67,3 %49,6 %37,2 %27,5 %
Vinstmarginal35,4 %−72,6 %33,8 %59,5 %49,6 %37,2 %27,5 %
Omsättningstillväxt129,3 %−76,5 %−48,9 %−44,4 %17,6 %−16,7 %–
Avkastning på eget kapital21,3 %2,9 %13,3 %43,6 %70,2 %85,8 %84,1 %
Omsättning per anställd253 tkr110 tkr–916 tkr1 646 tkr1 400 tkr1 681 tkr
Övriga poster i årsredovisningen (16)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20252024
Andra langfristiga fordringar765 tkr756 tkr
Arets resultat eget kapital163 tkr21 tkr
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat163 tkr21 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning−21 tkr−124 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning21 tkr124 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning150 tkr200 tkr
Forandring periodiseringsfond118 tkr106 tkr
Forslag disposition717 tkr704 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning567 tkr554 tkr
Forslag disposition utdelning annan utdelning150 tkr150 tkr
Forutbetalda kostnader upplupna intakter71 tkr111 tkr
Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar−10 tkr−28 tkr
Ovriga fordringar kortfristiga4 tkr10 tkr
Ovriga kortfristiga skulder196 tkr114 tkr
Periodiseringsfonder335 tkr453 tkr
Upplupna kostnader forutbetalda intakter5 tkr5 tkr

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2023

    Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2022

    Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2021

    Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2020

    Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –

  • GEBE processautomation ABHuvudarbetsställe

    Vävra 580, 442 95 Hålta

    Konsulttjänster

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

556930-8801

Registreringsdatum

3 maj 2013

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Kungälv, Västra Götalands län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

50 000 kr

SNI-koder

Konsulttjänster

  • SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-12). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler