GeBeA Fastigheter AB
556812-4712Aktiebolagreg. 2010
Uppsala, Uppsala län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
124 tkr
Soliditet
57 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Konsumvägen 31 A, 756 45 Uppsala
Postadress
Konsumvägen 31 A, 756 45 Uppsala
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska äga, förvalta och bedriva handel med fast egendom, förvalta lös egendom samt därmed förenlig verksamhet. Aktibolaget ska bedriva partihandel med livsmedel, alkoholfria och alkoholhaltiga drycker.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | – | 97 tkr | 120 tkr |
| 2020 | – | 4 tkr | 124 tkr |
| 2021 | – | 227 tkr | 258 tkr |
| 2022 | −0 tkr | −13 tkr | 237 tkr |
| 2023 | −0 tkr | 80 tkr | 311 tkr |
| 2024 | 0 tkr | 88 tkr | 380 tkr |
| 2025 | 0 tkr | 124 tkr | 491 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 56,7 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal – – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian 2,4 %
Median för 39392 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | −0 | −0 | – | – | – |
| Rörelseintäkter | – | 0 | −0 | −0 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 11 | 20 | 10 | 7 | 5 | 11 | 10 |
| Rörelsekostnader | 11 | 20 | 10 | 7 | 5 | 11 | 10 |
| Rörelseresultat | −11 | −20 | −10 | −7 | −5 | −11 | −10 |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 1 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | – | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Finansiella poster | 135 | 109 | 90 | −6 | 232 | 15 | 106 |
| Resultat efter finansiella poster | 124 | 88 | 80 | −13 | 227 | 4 | 97 |
| Bokslutsdispositioner | 16 | – | – | 0 | −57 | 0 | −16 |
| Resultat före skatt | 140 | 88 | 80 | −13 | 170 | 4 | 81 |
| Skatt på årets resultat | 29 | 19 | 7 | 7 | 36 | 1 | 11 |
| Årets resultat | 111 | 70 | 73 | −20 | 134 | 3 | 70 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kortfristiga fordringar | 1 | 8 | 9 | 13 | 16 | 31 | 30 |
| Kortfristiga placeringar | 883 | 763 | 682 | 613 | 520 | 536 | 582 |
| Kassa och bank | 61 | 58 | 55 | 96 | 210 | 62 | 19 |
| Omsättningstillgångar | 945 | 829 | 747 | 722 | 746 | 629 | 630 |
| Summa tillgångar | 945 | 829 | 747 | 722 | 746 | 629 | 630 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 330 | 261 | 187 | 208 | 74 | 70 | 0 |
| Fritt eget kapital | 441 | 330 | 261 | 187 | 208 | 74 | 70 |
| Eget kapital | 491 | 380 | 311 | 237 | 258 | 124 | 120 |
| Obeskattade reserver | 57 | 73 | 73 | 73 | 73 | 16 | 16 |
| Långfristiga skulder | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 |
| Leverantörsskulder | 1 | 1 | – | – | – | – | – |
| Skatteskulder | 33 | 12 | −0 | 22 | 26 | 0 | 4 |
| Kortfristiga skulder | 198 | 175 | 163 | 212 | 216 | 290 | 294 |
| Summa eget kapital och skulder | 945 | 829 | 747 | 722 | 746 | 629 | 630 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 56,7 % | 52,9 % | 49,4 % | 40,9 % | 42,3 % | 21,7 % | 21,1 % |
| Kassalikviditet | 479 % | 472 % | 458 % | 341 % | 346 % | 217 % | 214 % |
| Rörelsemarginal | – | – | 982 100 % | 336 550 % | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | −8 000 000 % | 650 000 % | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | −50 % | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 22,5 % | 18,3 % | 23,6 % | −8,6 % | 52 % | 2,6 % | 58,2 % |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (17)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 111 tkr | 70 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 111 tkr | 70 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −70 tkr | −73 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 70 tkr | 73 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 16 tkr | – |
| Forslag disposition | 441 tkr | 330 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 441 tkr | 330 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 200 tkr | 200 tkr |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | – | 0 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 907 | 8 tkr |
| Ovriga kortfristiga placeringar | 883 tkr | 763 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 134 tkr | 134 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 200 tkr | 200 tkr |
| Periodiseringsfonder | 57 tkr | 73 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 135 tkr | 108 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 25 tkr | 25 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 4 tkr | 4 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 juli 2024 – 30 juni 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 juli 2023 – 30 juni 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 juli 2022 – 30 juni 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 juli 2021 – 30 juni 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 juli 2020 – 30 juni 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 juli 2019 – 30 juni 2020 · Inlämnad –
GeBeA Fastigheter ABHuvudarbetsställe
Konsumvägen 31 A, 756 45 Uppsala
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556812-4712
Registreringsdatum
24 juni 2010
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Uppsala, Uppsala län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.203 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.