Geins Solutions AB
556691-7422Aktiebolagreg. 2005
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2024Omsättning
13 573 tkr
Resultat efter fin. poster
−677 tkr
Soliditet
61 %
Anställda
13
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Kabyssgatan 4 D, 120 30 Stockholm
Postadress
c/o Litium, Kabyssgatan 4 D, 120 30 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget har till föremål för sin verksamhet att bedriva utveckling och underhåll av IT-system, utveckling och försäljning av mjuk- och hårdvara, konsultverksamhet, e-handel inom hobby och teknik samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | 24 879 tkr | −455 tkr | – |
| 2022 | 16 366 tkr | −1 405 tkr | – |
| 2023 | 16 992 tkr | −64 tkr | 5 083 tkr |
| 2024 | 13 573 tkr | −677 tkr | 4 406 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 60,6 % – branschmedian 74 %
Vinstmarginal −5 % – branschmedian 20,4 %
Omsättningstillväxt −20,1 % – branschmedian −1,3 %
Median för 28047 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 13 573 | 16 992 | 16 366 | 24 879 |
| Aktiverat arbete för egen räkning | 0 | 1 315 | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 907 | 3 | – | – |
| Rörelseintäkter | 14 480 | 18 311 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 4 475 | 5 031 | – | – |
| Personalkostnader | 9 589 | 12 587 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 1 116 | 853 | – | – |
| Rörelsekostnader | 15 180 | 18 470 | – | – |
| Rörelseresultat | −700 | −160 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 5 | 6 | – | – |
| Finansiella poster | 24 | 95 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −677 | −64 | −1 405 | −455 |
| Resultat före skatt | −677 | −64 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 0 | 5 | – | – |
| Årets resultat | −677 | −69 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|
| Immateriella anläggningstillgångar | 3 157 | 4 273 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 116 | 68 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 3 272 | 4 340 | – | – |
| Kundfordringar | 429 | 601 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 1 465 | 1 880 | – | – |
| Kassa och bank | 2 533 | 1 897 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 3 998 | 3 777 | – | – |
| Summa tillgångar | 7 270 | 8 117 | – | – |
| Aktiekapital | 102 | 102 | – | – |
| Bundet eget kapital | 3 259 | 4 375 | – | – |
| Balanserat resultat | −1 274 | −2 321 | – | – |
| Fritt eget kapital | 1 147 | 708 | – | – |
| Eget kapital | 4 406 | 5 083 | – | – |
| Leverantörsskulder | 563 | 463 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 2 864 | 3 034 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 7 270 | 8 117 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 13 | 18 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 60,6 % | 62,6 % | – | – |
| Kassalikviditet | 140 % | 124 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −5,2 % | −0,9 % | – | – |
| Vinstmarginal | −5 % | −0,4 % | −8,6 % | −1,8 % |
| Omsättningstillväxt | −20,1 % | 3,8 % | −34,2 % | – |
| Avkastning på eget kapital | −15,4 % | −1,4 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 044 tkr | 944 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (26)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2024 | 2023 |
|---|---|---|
| Aktuell skattefodran | 147 tkr | 74 tkr |
| Andra langfristiga fordringar | 116 tkr | 68 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 116 tkr | 68 tkr |
| Arets resultat eget kapital | −677 tkr | −69 tkr |
| Avkastning eget kapital | −0,154 | −0,013 |
| Balanserade utgifter utvecklingsarbeten liknade arbeten anskaffningsvarden | 5 579 tkr | 5 579 tkr |
| Balanserade utgifter utvecklingsarbeten liknade arbeten avskrivningar | 2 423 tkr | 1 307 tkr |
| Balanserade utgifter utvecklingsarbeten liknade arbeten forandring anskaffningsvarden aktiverade utgifter | 0 | 1 315 tkr |
| Balanserade utgifter utvecklingsarbeten liknade arbeten forandring avskrivningar arets avskrivningar | 1 116 tkr | 853 tkr |
| Balanserade utgifter utvecklingsarbeten liknande arbeten | 3 157 tkr | 4 273 tkr |
| Fond utvecklingsutgifter | 3 157 tkr | 4 273 tkr |
| Fond verkligt varde | 3 000 tkr | 3 000 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −677 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 69 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −677 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 0 | 2 |
| Forskott fran kunder | 0 | 5 tkr |
| Forslag disposition | 1 147 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 147 tkr | – |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 710 tkr | 1 055 tkr |
| Overkursfond | 98 tkr | 98 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 180 tkr | 151 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 867 tkr | 1 083 tkr |
| Ovriga ranteintakter liknande resultatposter inkl nedskrivning | 29 tkr | 102 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 1 434 tkr | 1 483 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Geins Solutions ABHuvudarbetsställe
Kabyssgatan 4 D, 120 30 Stockholm
IT & tech
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556691-7422
Registreringsdatum
28 november 2005
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
102 041 kr
SNI-koder
IT & tech
- SNI 62.100 – Dataprogrammering
- SNI 62.201 – Datakonsultverksamhet
- SNI 47.401 – Detaljhandel med datorer, programvara, data- och tv-spel
Övriga registrerade namn
1 st
- Seocial – särskilt företagsnamn, registrerat 14 februari 2013. För den del av verksamheten som avser utveckling och underhåll av IT-system, utveckling och försäljning av mjuk- och hårdvara samt konsultverksamhet i anslutning därtill.
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-11-04). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.