GELIA Fastighet AB
559312-5445Aktiebolagreg. 2021
Västerås, Västmanlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
649 tkr
Resultat efter fin. poster
−12 tkr
Soliditet
3 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Dragverksgatan 122, 724 74 Västerås
Postadress
Dragverksgatan 122, 724 74 Västerås
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska äga och förvalta fastigheter, förvärva, försälja samt hyra ut fast och lös egendom och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | – | – | – |
| 2021 | 270 tkr | −68 tkr | 103 tkr |
| 2022 | 480 tkr | −301 tkr | 147 tkr |
| 2023 | 677 tkr | −65 tkr | 149 tkr |
| 2024 | 582 tkr | −165 tkr | 60 tkr |
| 2025 | 649 tkr | −12 tkr | 227 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 2,5 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal −1,8 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt 11,5 % – branschmedian 2,4 %
Median för 39296 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 649 | 582 | 677 | 480 | 270 | – |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 2 | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 649 | 582 | 679 | 480 | 270 | – |
| Övriga externa kostnader | 240 | 245 | 277 | 507 | 129 | – |
| Av- och nedskrivningar | 124 | 124 | 124 | 124 | 72 | – |
| Rörelsekostnader | 363 | 368 | 401 | 631 | 201 | – |
| Rörelseresultat | 285 | 214 | 278 | −151 | 68 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 4 | 4 | 2 | 2 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 302 | 382 | 345 | 152 | 137 | – |
| Finansiella poster | −297 | −378 | −343 | −150 | −137 | – |
| Resultat efter finansiella poster | −12 | −165 | −65 | −301 | −68 | – |
| Bokslutsdispositioner | 200 | 75 | 65 | 360 | 135 | – |
| Resultat före skatt | 188 | −90 | −0 | 59 | 67 | – |
| Skatt på årets resultat | 20 | 0 | −3 | 15 | 14 | – |
| Årets resultat | 168 | −90 | 3 | 44 | 53 | – |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 8 412 | 8 388 | 8 512 | 8 635 | 8 759 | – |
| Anläggningstillgångar | 8 412 | 8 388 | 8 512 | 8 635 | 8 759 | – |
| Kundfordringar | 39 | 28 | 17 | 19 | 0 | – |
| Kortfristiga fordringar | 272 | 324 | 175 | 576 | 215 | – |
| Kassa och bank | 302 | 37 | 181 | 75 | 58 | – |
| Omsättningstillgångar | 574 | 361 | 356 | 650 | 273 | – |
| Summa tillgångar | 8 986 | 8 749 | 8 868 | 9 286 | 9 032 | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Balanserat resultat | 10 | 99 | 97 | 53 | – | – |
| Fritt eget kapital | 177 | 10 | 99 | 97 | 53 | – |
| Eget kapital | 227 | 60 | 149 | 147 | 103 | – |
| Långfristiga skulder | 5 845 | 8 507 | 8 536 | 8 986 | 5 810 | – |
| Leverantörsskulder | 23 | 15 | 24 | 26 | 23 | – |
| Skatteskulder | 9 | −12 | 4 | 17 | 6 | – |
| Kortfristiga skulder | 2 913 | 182 | 183 | 153 | 3 119 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 8 986 | 8 749 | 8 868 | 9 286 | 9 032 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 2,5 % | 0,7 % | 1,7 % | 1,6 % | 1,1 % | – |
| Kassalikviditet | 20 % | 198 % | 195 % | 425 % | 9 % | – |
| Rörelsemarginal | 44 % | 36,7 % | 41,1 % | −31,4 % | 25,3 % | – |
| Vinstmarginal | −1,8 % | −28,3 % | −9,6 % | −62,7 % | −25,2 % | – |
| Omsättningstillväxt | 11,5 % | −14 % | 41 % | 77,8 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 73,8 % | −151 % | 1,8 % | 29,9 % | 51,4 % | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (28)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 168 tkr | −90 tkr |
| Byggnader mark | 8 265 tkr | 8 388 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 8 831 tkr | 8 831 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 567 tkr | 443 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 124 tkr | 124 tkr |
| Erhallna koncernbidrag | 200 tkr | 75 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 168 tkr | −90 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 90 tkr | −3 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −90 tkr | 3 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 227 tkr | 60 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 168 tkr | −90 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 218 tkr | 282 tkr |
| Forslag disposition | 177 tkr | 10 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 177 tkr | 10 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 7 tkr | 5 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 5 606 tkr | 5 666 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 8 tkr | 10 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 60 tkr | 60 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 5 845 tkr | 5 905 tkr |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar | 148 tkr | – |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar anskaffningsvarden | 148 tkr | – |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar forandring anskaffningsvarden nedlagda utgifter | 148 tkr | – |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 2 711 tkr | – |
| Skulder koncernforetag langfristiga | 0 | 2 602 tkr |
| Stallda sakerheter | 6 060 tkr | 6 060 tkr |
| Stallda sakerheter fastighetsinteckningar | 6 060 tkr | 6 060 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 111 tkr | 119 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 16 apr. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
GELIA Fastighet ABHuvudarbetsställe
Dragverksgatan 122, 724 74 Västerås
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559312-5445
Registreringsdatum
16 april 2021
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Västerås, Västmanlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.201 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.