Generalissimo AB
556796-0744Aktiebolagreg. 2009
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2026Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
2 096 tkr
Soliditet
100 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Luntmakargatan 52, 113 58 Stockholm
Postadress
c/o Genera Networks Ab, Luntmakargatan 52, 113 58 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet avseende affärsutveckling och affärsinformation, organisera konferensresor, producera och sälja konfektion, accessoarer, väskor och skor som detaljist och grossist samt äga och förvalta värdepapper jämte därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 5 640 tkr | 2 135 tkr | – |
| 2020 | 279 tkr | −854 tkr | – |
| 2021 | 632 tkr | −59 tkr | 1 107 tkr |
| 2022 | 797 tkr | −128 tkr | 979 tkr |
| 2023 | 652 tkr | 2 579 tkr | 3 178 tkr |
| 2024 | 362 tkr | 1 043 tkr | 2 117 tkr |
| 2025 | 202 tkr | 63 930 tkr | 65 072 tkr |
| 2026 | 0 tkr | 2 096 tkr | 65 668 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 99,6 % – branschmedian 90,8 %
Vinstmarginal 4 191 938 % – branschmedian 26,7 %
Omsättningstillväxt −100 % – branschmedian −25,6 %
Median för 19993 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 202 | 362 | 652 | 797 | 632 | 279 | 5 640 |
| Övriga rörelseintäkter | −0 | 0 | 235 | 1 | 18 | 0 | – | – |
| Rörelseintäkter | −0 | 202 | 597 | 653 | 815 | 632 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | – | 0 | 17 | 99 | 140 | 1 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 210 | 537 | 263 | 456 | 636 | 449 | – | – |
| Personalkostnader | 74 | 48 | 59 | 76 | 131 | 234 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | – | 0 | 22 | 54 | 36 | 0 | – | – |
| Rörelsekostnader | 284 | 585 | 487 | 686 | 942 | 685 | – | – |
| Rörelseresultat | −284 | −382 | 109 | −33 | −127 | −53 | – | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 0 | 68 840 | 920 | 2 612 | – | – | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 5 | 88 | 14 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 6 | – | – |
| Finansiella poster | 2 380 | 64 312 | 934 | 2 612 | −1 | −6 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 2 096 | 63 930 | 1 043 | 2 579 | −128 | −59 | −854 | 2 135 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 25 | −25 | – | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 2 096 | 63 955 | 1 018 | 2 579 | −128 | −59 | – | – |
| Skatt på årets resultat | – | 0 | 16 | – | – | – | – | – |
| Årets resultat | 2 096 | 63 955 | 1 002 | 2 579 | −128 | −59 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | – | – | 0 | 72 | 126 | 0 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 55 892 | 63 517 | 587 | 38 | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 55 892 | 63 517 | 587 | 109 | 126 | 0 | – | – |
| Varulager | – | – | 0 | 376 | – | – | – | – |
| Kundfordringar | – | – | – | 0 | 6 | 0 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 16 | 21 | 468 | 841 | 86 | 170 | – | – |
| Kassa och bank | 10 024 | 1 875 | 1 169 | 2 290 | 1 090 | 1 903 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 10 041 | 1 897 | 1 637 | 3 507 | 1 177 | 2 073 | – | – |
| Summa tillgångar | 65 933 | 65 414 | 2 224 | 3 617 | 1 303 | 2 073 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Balanserat resultat | 63 472 | 1 017 | 1 015 | 499 | 1 007 | 1 066 | – | – |
| Fritt eget kapital | 65 568 | 64 972 | 2 017 | 3 078 | 879 | 1 007 | – | – |
| Eget kapital | 65 668 | 65 072 | 2 117 | 3 178 | 979 | 1 107 | – | – |
| Obeskattade reserver | – | 0 | 25 | – | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 10 | 28 | 20 | 0 | 55 | 20 | – | – |
| Skatteskulder | 0 | 5 | 11 | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 265 | 342 | 82 | 439 | 324 | 966 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 65 933 | 65 414 | 2 224 | 3 617 | 1 303 | 2 073 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | – | – | – | – | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 500 | 1 000 | 1 943 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 99,6 % | 99,5 % | 96,1 % | 87,9 % | 75,1 % | 53,4 % | – | – |
| Kassalikviditet | 3 793 % | 555 % | 2 001 % | 713 % | 364 % | 215 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −567 966 % | −188,9 % | 30,3 % | −5,1 % | −15,9 % | −8,4 % | – | – |
| Vinstmarginal | 4 191 938 % | 31 596,9 % | 288,3 % | 395,4 % | −16,1 % | −9,3 % | −305,8 % | 37,9 % |
| Omsättningstillväxt | −100 % | −44,1 % | −44,5 % | −18,2 % | 26,2 % | 126,2 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 3,2 % | 98,3 % | 47,3 % | 81,2 % | −13,1 % | −5,3 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | 797 tkr | 632 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (35)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2026 | 2025 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 0 | 0 |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 0 | 0 |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden forsaljningar | – | 38 tkr |
| Andra langfristiga fordringar | 38 652 tkr | 46 277 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 40 642 tkr | 50 642 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden omklassificeringar | – | 1 542 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden reglerade fordringar | 10 000 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | – | 48 800 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | – | 4 366 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring nedskrivningar aterforda nedskrivningar | 2 375 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar nedskrivningar | 1 991 tkr | 4 366 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 17 240 tkr | 17 240 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 17 490 tkr | 17 490 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | – | 17 240 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | – | 250 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav nedskrivningar | 250 tkr | 250 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 2 096 tkr | 63 955 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 2 096 tkr | 63 955 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −63 955 tkr | −1 002 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 63 955 tkr | 1 002 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat erhallna aktieagartillskott | – | −1 000 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 1 500 tkr | – |
| Forandring periodiseringsfond | 0 | 25 tkr |
| Forslag disposition | 65 568 tkr | 64 972 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 65 568 tkr | 64 472 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | – | 500 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | – | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | – | 0 |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | 0 | 4 615 tkr |
| Nedskrivningar omsattningstillgangar utover normala nedskrivningar | – | 0 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 16 tkr | 21 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 239 tkr | 309 tkr |
| Periodiseringsfonder | – | 0 |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 2 375 tkr | – |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 15 tkr | 0 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2026
Period 1 maj 2025 – 30 apr. 2026 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2025
Period 1 maj 2024 – 30 apr. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 maj 2023 – 30 apr. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 maj 2022 – 30 apr. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 maj 2021 – 30 apr. 2022 · Inlämnad –
Generalissimo ABHuvudarbetsställe
Luntmakargatan 52, 113 58 Stockholm
Bank, finans & försäkring
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556796-0744
Registreringsdatum
4 december 2009
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Bank, finans & försäkring
- SNI 64.994 – Förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.