Generationsnickarna AB
556921-3746Aktiebolagreg. 2013
Sollentuna, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
25 199 tkr
Resultat efter fin. poster
620 tkr
Soliditet
39 %
Anställda
6
Generationsnickarna - Generationsnickarna
Generationsnickarna AB & GS Måleri AB Vi på Generationsnickarna AB är en byggfirma som vet att kunder ställer höga krav, oavsett om det är företag eller privatpersoner. Därför är vi noga med att lyssna, informera och föra en dialog under hela arbetet för att hitta de bästa lösningarna i varje en
generationsnickarna.se
Adresser
Besöksadress
Lindvägen 1, 192 70 Sollentuna
Postadress
Lindvägen 1, 192 70 Sollentuna
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva renoveringar, tillbyggnader och nyproduktion av bostäder, agera som totalentreprenör vid byggprojekt, arrangera företagsevent inom äventyr och motorsport samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 12 684 tkr | 663 tkr | – |
| 2020 | 15 948 tkr | 1 441 tkr | – |
| 2021 | 16 519 tkr | 840 tkr | – |
| 2022 | 16 722 tkr | 517 tkr | 3 205 tkr |
| 2023 | 24 133 tkr | 2 315 tkr | 4 106 tkr |
| 2024 | 20 660 tkr | 1 452 tkr | 4 305 tkr |
| 2025 | 25 199 tkr | 620 tkr | 4 236 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 39,5 % – branschmedian 48,1 %
Vinstmarginal 2,5 % – branschmedian 4,5 %
Omsättningstillväxt 22 % – branschmedian 2,2 %
Median för 12148 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 25 199 | 20 660 | 24 133 | 16 722 | 16 519 | 15 948 | 12 684 |
| Övriga rörelseintäkter | 123 | 112 | 99 | 75 | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 25 322 | 20 771 | 24 232 | 16 797 | – | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 17 264 | 12 688 | 14 890 | 10 126 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 1 795 | 1 434 | 1 744 | 1 428 | – | – | – |
| Personalkostnader | 5 442 | 5 126 | 5 212 | 4 605 | – | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 84 | 38 | 39 | 38 | – | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 26 | – | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 24 612 | 19 286 | 21 884 | 16 198 | – | – | – |
| Rörelseresultat | 711 | 1 485 | 2 348 | 599 | – | – | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | – | – | 0 | −12 | – | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 10 | 59 | 25 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 101 | 92 | 57 | 45 | – | – | – |
| Finansiella poster | −91 | −33 | −33 | −82 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 620 | 1 452 | 2 315 | 517 | 840 | 1 441 | 663 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | −389 | −627 | 164 | – | – | – |
| Resultat före skatt | 620 | 1 063 | 1 689 | 681 | – | – | – |
| Skatt på årets resultat | 189 | 264 | 387 | 163 | – | – | – |
| Årets resultat | 431 | 799 | 1 301 | 506 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 5 232 | 4 155 | 4 194 | 4 213 | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 2 778 | 1 738 | 1 019 | 899 | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 8 010 | 5 894 | 5 212 | 5 111 | – | – | – |
| Kundfordringar | 1 014 | 481 | 694 | 470 | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 2 119 | 1 164 | 1 278 | 1 539 | – | – | – |
| Kassa och bank | 2 649 | 5 220 | 4 624 | 1 821 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 4 767 | 6 385 | 5 902 | 3 361 | – | – | – |
| Summa tillgångar | 12 777 | 12 278 | 11 114 | 8 472 | 9 020 | 7 904 | 7 544 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – | – |
| Balanserat resultat | 3 755 | 3 456 | 2 755 | 2 649 | – | – | – |
| Fritt eget kapital | 4 186 | 4 255 | 3 556 | 3 155 | – | – | – |
| Eget kapital | 4 236 | 4 305 | 4 106 | 3 205 | – | – | – |
| Obeskattade reserver | 1 016 | 1 016 | 627 | 0 | – | – | – |
| Avsättningar | 1 226 | 1 126 | 1 006 | 886 | – | – | – |
| Långfristiga skulder | 2 689 | 1 899 | 2 032 | 2 164 | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 1 996 | 2 191 | 1 213 | 1 019 | – | – | – |
| Skatteskulder | – | 0 | 49 | 0 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 3 610 | 3 932 | 3 344 | 2 217 | – | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 12 777 | 12 278 | 11 114 | 8 472 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 6 | 7 | 7 | 8 | – | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 126 | 500 | 500 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 39,5 % | 41,6 % | 41,4 % | 37,8 % | – | – | – |
| Kassalikviditet | 132 % | 162 % | 177 % | 152 % | – | – | – |
| Rörelsemarginal | 2,8 % | 7,2 % | 9,7 % | 3,6 % | – | – | – |
| Vinstmarginal | 2,5 % | 7 % | 9,6 % | 3,1 % | 5,1 % | 9 % | 5,2 % |
| Omsättningstillväxt | 22 % | −14,4 % | 44,3 % | 1,2 % | 3,6 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 10,2 % | 18,6 % | 31,7 % | 15,8 % | – | – | – |
| Omsättning per anställd | 4 200 tkr | 2 951 tkr | 3 448 tkr | 2 090 tkr | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (59)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 38 tkr | – |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 38 tkr | – |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden inkop | 25 tkr | – |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag nedskrivningar | 0 | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 2 740 tkr | 1 738 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 2 740 tkr | 1 738 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | 1 015 tkr | 720 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav nedskrivningar | 0 | 0 |
| Arets resultat eget kapital | 431 tkr | 799 tkr |
| Byggnader mark | 4 086 tkr | 4 080 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 4 258 tkr | 4 258 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 208 tkr | 178 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 31 tkr | 31 tkr |
| Byggnader mark nedskrivningar | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 431 tkr | 799 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −799 tkr | −1 301 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat utdelning | – | 0 |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 799 tkr | 1 301 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 500 tkr | 600 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | – | 4 305 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 431 tkr | 799 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 500 tkr | 600 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 0 | −389 tkr |
| Forskott fran kunder | 5 tkr | – |
| Forslag disposition | 4 186 tkr | 4 255 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 4 060 tkr | 3 755 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 502 tkr | 246 tkr |
| Innehav andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag antal andelar | 128 | – |
| Innehav andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag arets resultat | 171 tkr | – |
| Innehav andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag eget kapital | 25 tkr | – |
| Innehav andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag kapitalandel | 0,51 | – |
| Innehav andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag redovisat varde | 13 tkr | – |
| Innehav andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag rostrattsandel | 0,51 | – |
| Inventarier verktyg installationer | 1 145 tkr | 75 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 1 322 tkr | 129 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 107 tkr | 54 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 1 193 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 54 tkr | 8 tkr |
| Inventarier verktyg installationer nedskrivningar | 0 | 0 |
| Ovriga avsattningar pensioner liknande forpliktelser | 1 226 tkr | 1 126 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 562 tkr | 437 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 1 017 tkr | 1 423 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 2 689 tkr | 1 899 tkr |
| Ovriga rorelseintakter intaktsslag | 123 tkr | 112 tkr |
| Ovriga skatter | – | 0 |
| Ovriga upplupna kostnader forutbetalda intakter | 196 tkr | 107 tkr |
| Periodiseringsfonder | 1 016 tkr | 1 016 tkr |
| Revisorer revisionsforetag ersattning | −37 tkr | −33 tkr |
| Revisorer revisionsforetag ersattning uppdrag | −37 tkr | −33 tkr |
| Stallda sakerheter | 4 994 tkr | 2 650 tkr |
| Stallda sakerheter andra stallda sakerheter | 1 226 tkr | – |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 2 650 tkr | 2 650 tkr |
| Stallda sakerheter tillgangar aganderattsforbehall | 1 119 tkr | – |
| Upparbetad ej fakturerad intakt | 41 tkr | 0 |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 592 tkr | 318 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter upplupna rantekostnader | 148 | 240 |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter upplupna semesterloner | 206 tkr | 161 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter upplupna sociala avgifter | 65 tkr | 50 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Generationsnickarna ABHuvudarbetsställe
Lindvägen 1, 192 70 Sollentuna
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556921-3746
Registreringsdatum
4 februari 2013
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Sollentuna, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 41.000 – Byggande av bostadshus och andra byggnader
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-12). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.