Generator Magasin & Vision Aktiebolag
556547-2213Aktiebolagreg. 1997
Malmö, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
52 tkr
Resultat efter fin. poster
−316 tkr
Soliditet
99 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Kompassgatan 25, 211 17 Malmö
Postadress
Kompassgatan 25, 211 17 Malmö
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva förvaltning av fast och lös egendom samt idka därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | 30 tkr | 5 722 tkr | – |
| 2022 | 83 tkr | 2 704 tkr | – |
| 2023 | 0 tkr | −358 tkr | 8 551 tkr |
| 2024 | 52 tkr | −379 tkr | 7 971 tkr |
| 2025 | 52 tkr | −316 tkr | 7 455 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 99,1 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal −607,7 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt 0 % – branschmedian 2,4 %
Median för 39392 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 52 | 52 | 0 | 83 | 30 |
| Rörelseintäkter | 52 | 52 | 0 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 130 | 187 | 98 | – | – |
| Personalkostnader | 423 | 423 | 426 | – | – |
| Rörelsekostnader | 553 | 610 | 524 | – | – |
| Rörelseresultat | −502 | −559 | −524 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 188 | 184 | 120 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 3 | 5 | 1 | – | – |
| Finansiella poster | 185 | 179 | 165 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −316 | −379 | −358 | 2 704 | 5 722 |
| Resultat före skatt | −316 | −379 | −358 | – | – |
| Årets resultat | −316 | −379 | −358 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 3 475 | 3 475 | 3 475 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 3 475 | 3 475 | 3 475 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 26 | 4 | 26 | – | – |
| Kortfristiga placeringar | 3 321 | 2 734 | 2 134 | – | – |
| Kassa och bank | 700 | 1 833 | 2 987 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 4 046 | 4 570 | 5 147 | – | – |
| Summa tillgångar | 7 522 | 8 046 | 8 623 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | – | – |
| Balanserat resultat | 7 651 | 8 231 | 8 789 | – | – |
| Fritt eget kapital | 7 335 | 7 851 | 8 431 | – | – |
| Eget kapital | 7 455 | 7 971 | 8 551 | – | – |
| Leverantörsskulder | 0 | 10 | 7 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 67 | 75 | 72 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 7 522 | 8 046 | 8 623 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 300 | 200 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 99,1 % | 99,1 % | 99,2 % | – | – |
| Kassalikviditet | 6 035 % | 6 129 % | 7 136 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −965 % | −1 074,2 % | – | – | – |
| Vinstmarginal | −607,7 % | −728,9 % | – | 3 257,8 % | 19 073,3 % |
| Omsättningstillväxt | 0 % | – | −100 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −4,3 % | −4,8 % | −4,2 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 52 tkr | 52 tkr | 0 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (19)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −316 tkr | −379 tkr |
| Byggnader mark | 3 475 tkr | 3 475 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −316 tkr | −379 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 379 tkr | 358 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −379 tkr | −358 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 200 tkr | 200 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 7 455 tkr | 7 971 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −316 tkr | −379 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 200 tkr | 200 tkr |
| Forslag disposition | 7 335 tkr | 7 851 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 7 035 tkr | 7 651 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | – | 0 |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | – | 0 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 26 tkr | 4 tkr |
| Ovriga kortfristiga placeringar | 3 321 tkr | 2 734 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 10 tkr | 10 tkr |
| Reservfond | 20 tkr | 20 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 57 tkr | 55 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Generator Magasin & Vision AktiebolagHuvudarbetsställe
Kompassgatan 25, 211 17 Malmö
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556547-2213
Registreringsdatum
29 oktober 1997
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Malmö, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.201 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-11-03). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.