Genevads Livs AB
559113-5867Aktiebolagreg. 2017
Halmstad, Hallands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2024Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
−10 tkr
Soliditet
58 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Maratonvägen 363, 302 58 Halmstad
Postadress
Maratonvägen 363, 302 58 Halmstad
Verksamhetsbeskrivning
Ska driva Genevads butiken, som säljer godis, läsk och basvaror.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 1 856 tkr | 223 tkr | – |
| 2020 | 810 tkr | −60 tkr | – |
| 2021 | 174 tkr | −161 tkr | −90 tkr |
| 2022 | 20 tkr | 97 tkr | 57 tkr |
| 2023 | 0 tkr | −33 tkr | 35 tkr |
| 2024 | 0 tkr | −10 tkr | 25 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 58 % – branschmedian 47 %
Vinstmarginal – – branschmedian 1,6 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian 0,4 %
Median för 27656 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 20 | 174 | 810 | 1 856 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 1 | 100 | 0 | – | – |
| Rörelseintäkter | 0 | 1 | 120 | 174 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | – | 12 | 5 | 21 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 10 | 22 | 17 | 304 | – | – |
| Personalkostnader | – | – | 0 | 9 | – | – |
| Rörelsekostnader | 10 | 34 | 23 | 335 | – | – |
| Rörelseresultat | −10 | −33 | 97 | −161 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | – | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | – | – | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | – | 0 | 0 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −10 | −33 | 97 | −161 | −60 | 223 |
| Resultat före skatt | −10 | −33 | 97 | −161 | – | – |
| Årets resultat | −10 | −33 | 97 | −161 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Varulager | – | 0 | 388 | 0 | – | – |
| Kundfordringar | – | 0 | 20 | 0 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 0 | 0 | 63 | 0 | – | – |
| Kassa och bank | 43 | 46 | 1 | 9 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 43 | 46 | 452 | 9 | – | – |
| Summa tillgångar | 43 | 46 | 452 | 9 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | −15 | 17 | −90 | 21 | – | – |
| Fritt eget kapital | −25 | −15 | 7 | −140 | – | – |
| Eget kapital | 25 | 35 | 57 | −90 | – | – |
| Leverantörsskulder | 0 | 6 | 9 | −1 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 18 | 11 | 395 | 99 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 43 | 46 | 452 | 9 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | 0 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 58 % | 75,6 % | 12,7 % | −1 000,3 % | – | – |
| Kassalikviditet | 238 % | 411 % | 16 % | 9 % | – | – |
| Rörelsemarginal | – | – | 485,8 % | −92,8 % | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | 485,8 % | −93 % | −7,4 % | 12 % |
| Omsättningstillväxt | – | −100 % | −88,5 % | −78,6 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −38,7 % | −94,4 % | 169,9 % | 179,4 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (13)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2024 | 2023 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −10 tkr | −33 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −10 tkr | −33 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 33 tkr | −97 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −33 tkr | 97 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat erhallna aktieagartillskott | – | 10 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 25 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −10 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Forslag disposition | −25 tkr | −15 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | −25 tkr | −15 tkr |
| Lager fardiga varor handelsvaror | – | 0 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 77 | 77 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 18 tkr | 5 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Genevads Livs ABHuvudarbetsställe
Maratonvägen 363, 302 58 Halmstad
Butik & handel
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559113-5867
Registreringsdatum
29 maj 2017
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Halmstad, Hallands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Butik & handel
- SNI 47.112 – Livsmedelshandel med brett sortiment, ej varuhus eller stormarknad
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-22). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.