Geothermal & Geoenergy Consulting AB
556927-7709Aktiebolagreg. 2013
Lund, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
397 tkr
Resultat efter fin. poster
−84 tkr
Soliditet
71 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Stora Råby Byaväg 36, 224 80 Lund
Postadress
c/o Johan Barth, Stora Råby Byaväg 36, 224 80 Lund
Verksamhetsbeskrivning
Företaget skall bedriva konsultverksamhet inom geotermi och geoenergibranschen, arrangera temaresor, hyra ut flygplan för personfordran, värdepappershandel, bedriva utbildning samt i anslutning till verksamhetsgrenarna förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 231 tkr | −47 tkr | – |
| 2018 | 238 tkr | −6 tkr | – |
| 2019 | 184 tkr | 120 tkr | 178 tkr |
| 2020 | 266 tkr | 198 tkr | 235 tkr |
| 2021 | 2 040 tkr | 1 448 tkr | 1 214 tkr |
| 2022 | 2 298 tkr | 592 tkr | 572 tkr |
| 2023 | 2 031 tkr | 545 tkr | 650 tkr |
| 2024 | 850 tkr | 13 tkr | 309 tkr |
| 2025 | 397 tkr | −84 tkr | 310 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 70,9 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal −21,2 % – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt −53,3 % – branschmedian −5,7 %
Median för 46811 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 397 | 850 | 2 031 | 2 298 | 2 040 | 266 | 184 | 238 | 231 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 11 | – | – | – | 0 | 504 | – | – |
| Rörelseintäkter | 398 | 862 | 2 031 | 2 298 | 2 040 | 266 | 688 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | – | 0 | 17 | 363 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 372 | 232 | 356 | 372 | 414 | 66 | 171 | – | – |
| Personalkostnader | 110 | 617 | 1 125 | 1 334 | 178 | – | – | – | – |
| Av- och nedskrivningar | – | – | – | – | – | 0 | 35 | – | – |
| Rörelsekostnader | 482 | 849 | 1 481 | 1 706 | 593 | 84 | 568 | – | – |
| Rörelseresultat | −84 | 13 | 550 | 592 | 1 448 | 182 | 120 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 2 | 1 | 0 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 1 | 6 | 1 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | −0 | 1 | −4 | −1 | 0 | −0 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −84 | 13 | 545 | 592 | 1 448 | 198 | 120 | −6 | −47 |
| Bokslutsdispositioner | 87 | 0 | −130 | −140 | – | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 3 | 13 | 415 | 452 | 1 448 | 182 | 120 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 2 | 4 | 88 | 93 | 299 | 25 | 0 | – | – |
| Årets resultat | 0 | 9 | 328 | 358 | 1 149 | 158 | 120 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 240 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 240 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Kundfordringar | 129 | 0 | 251 | 269 | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 261 | 12 | 403 | 320 | 180 | 0 | 40 | – | – |
| Kassa och bank | 141 | 733 | 907 | 1 265 | 1 770 | 321 | 242 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 402 | 746 | 1 310 | 1 585 | 1 950 | 321 | 283 | – | – |
| Summa tillgångar | 642 | 746 | 1 310 | 1 585 | 1 950 | 321 | 283 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 259 | 250 | 272 | 164 | 15 | 28 | 8 | – | – |
| Fritt eget kapital | 260 | 259 | 600 | 522 | 1 164 | 185 | 128 | – | – |
| Eget kapital | 310 | 309 | 650 | 572 | 1 214 | 235 | 178 | – | – |
| Obeskattade reserver | 183 | 270 | 270 | 140 | – | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 17 | 27 | 10 | 31 | 381 | 0 | 86 | – | – |
| Skatteskulder | 0 | 16 | 0 | 419 | 324 | 25 | 0 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 149 | 166 | 390 | 873 | 736 | 86 | 105 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 642 | 746 | 1 310 | 1 585 | 1 950 | 321 | 283 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | 350 | 250 | 1 000 | 100 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 70,9 % | 70,2 % | 66 % | 43,1 % | 62,3 % | 73,3 % | 62,8 % | – | – |
| Kassalikviditet | 269 % | 448 % | 336 % | 182 % | 265 % | 375 % | 269 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −21,1 % | 1,5 % | 27,1 % | 25,8 % | 71 % | 68,6 % | 65 % | – | – |
| Vinstmarginal | −21,2 % | 1,5 % | 26,8 % | 25,8 % | 71 % | 74,4 % | 65,2 % | −2,5 % | −20,3 % |
| Omsättningstillväxt | −53,3 % | −58,2 % | −11,6 % | 12,7 % | 666,9 % | 44,6 % | −22,7 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 0,1 % | 2,9 % | 50,4 % | 62,6 % | 94,6 % | 67 % | 67,3 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 397 tkr | 850 tkr | 2 031 tkr | 2 298 tkr | 2 040 tkr | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (19)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 443 | 9 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 443 | 9 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −9 tkr | −328 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 9 tkr | 328 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 310 tkr | 309 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 443 | 9 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring periodiseringsfond | 87 tkr | 0 |
| Forslag disposition | 260 tkr | 259 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 260 tkr | 259 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 240 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 240 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 0 | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 240 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 0 | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 133 tkr | 12 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 106 tkr | 54 tkr |
| Periodiseringsfonder | 183 tkr | 270 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 27 tkr | 69 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Geothermal & Geoenergy Consulting ABHuvudarbetsställe
Stora Råby Byaväg 36, 224 80 Lund
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556927-7709
Registreringsdatum
5 april 2013
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Lund, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
- SNI 51.102 – Icke reguljär lufttransport av passagerare
- SNI 93.199 – Annan sportverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-12). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.