gestalt arkitektur AB
556594-5275Aktiebolagreg. 2000
Göteborg, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
4 497 tkr
Resultat efter fin. poster
882 tkr
Soliditet
80 %
Anställda
3.2
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Drottninggatan 11 B, 411 14 Göteborg
Postadress
Drottninggatan 11 B, 411 14 Göteborg
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva arkitekt- och formgivningsverksamhet samt äga och förvalta fast respektive lös egendom samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 2 779 tkr | −110 tkr | – |
| 2018 | 6 203 tkr | 1 921 tkr | – |
| 2019 | 6 096 tkr | 1 341 tkr | 2 321 tkr |
| 2020 | 2 585 tkr | −533 tkr | 2 147 tkr |
| 2021 | 2 541 tkr | −556 tkr | 1 590 tkr |
| 2022 | 2 187 tkr | −569 tkr | 1 022 tkr |
| 2023 | 2 768 tkr | −198 tkr | 824 tkr |
| 2024 | 2 478 tkr | 434 tkr | 1 258 tkr |
| 2025 | 4 497 tkr | 882 tkr | 2 140 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 79,5 % – branschmedian 70,6 %
Vinstmarginal 19,6 % – branschmedian 18,5 %
Omsättningstillväxt 81,5 % – branschmedian −1,6 %
Median för 24141 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 497 | 2 478 | 2 768 | 2 187 | 2 541 | 2 585 | 6 096 | 6 203 | 2 779 |
| Förändring av lager | – | – | – | 0 | 24 | −24 | 0 | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 12 | 0 | 4 | −64 | 340 | 0 | – | – |
| Rörelseintäkter | 4 497 | 2 491 | 2 768 | 2 191 | 2 500 | 2 901 | 6 096 | – | – |
| Handelsvaror | 69 | 24 | 7 | 35 | 93 | 55 | 349 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 972 | 756 | 819 | 740 | 749 | 801 | 807 | – | – |
| Personalkostnader | 2 539 | 1 269 | 2 125 | 1 962 | 2 184 | 2 538 | 3 566 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 35 | 9 | 15 | 23 | 31 | 34 | 30 | – | – |
| Rörelsekostnader | 3 615 | 2 057 | 2 966 | 2 760 | 3 057 | 3 428 | 4 752 | – | – |
| Rörelseresultat | 881 | 433 | −199 | −569 | −556 | −527 | 1 344 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 1 | 1 | 0 | 1 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | – | – | 0 | 0 | 1 | 5 | 2 | – | – |
| Finansiella poster | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 | −5 | −2 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 882 | 434 | −198 | −569 | −556 | −533 | 1 341 | 1 921 | −110 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | – | 0 | 358 | −339 | – | – |
| Resultat före skatt | 882 | 434 | −198 | −569 | −556 | −174 | 1 003 | – | – |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | – | – | 0 | 224 | – | – |
| Årets resultat | 882 | 434 | −198 | −569 | −556 | −174 | 779 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 87 | 7 | 15 | 31 | 28 | 59 | 55 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 260 | 260 | 260 | 260 | 260 | 260 | 10 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 347 | 267 | 275 | 291 | 288 | 319 | 65 | – | – |
| Kundfordringar | 620 | 449 | 351 | 273 | 368 | 865 | 743 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 1 008 | 960 | 664 | 630 | 1 170 | 1 619 | 985 | – | – |
| Kassa och bank | 1 336 | 436 | 522 | 482 | 635 | 1 233 | 3 158 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 2 344 | 1 395 | 1 186 | 1 112 | 1 805 | 2 852 | 4 144 | – | – |
| Summa tillgångar | 2 691 | 1 662 | 1 461 | 1 403 | 2 093 | 3 171 | 4 208 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | – | – |
| Balanserat resultat | 1 138 | 704 | 902 | 1 470 | 2 027 | 2 201 | 1 422 | – | – |
| Fritt eget kapital | 2 020 | 1 138 | 704 | 902 | 1 470 | 2 027 | 2 201 | – | – |
| Eget kapital | 2 140 | 1 258 | 824 | 1 022 | 1 590 | 2 147 | 2 321 | – | – |
| Obeskattade reserver | – | – | – | – | – | 0 | 358 | – | – |
| Leverantörsskulder | 50 | 40 | 38 | 29 | 84 | 32 | 57 | – | – |
| Skatteskulder | – | – | – | – | – | 0 | 412 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 551 | 404 | 637 | 381 | 502 | 1 024 | 1 529 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 2 691 | 1 662 | 1 461 | 1 403 | 2 093 | 3 171 | 4 208 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 3.2 | 2 | 3 | 3 | 3 | 4 | 5 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 500 | – | – | – | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 79,5 % | 75,7 % | 56,4 % | 72,8 % | 76 % | 67,7 % | 61,9 % | – | – |
| Kassalikviditet | 425 % | 345 % | 186 % | 292 % | 359 % | 278 % | 271 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 19,6 % | 17,5 % | −7,2 % | −26 % | −21,9 % | −20,4 % | 22 % | – | – |
| Vinstmarginal | 19,6 % | 17,5 % | −7,1 % | −26 % | −21,9 % | −20,6 % | 22 % | 31 % | −4 % |
| Omsättningstillväxt | 81,5 % | −10,5 % | 26,6 % | −13,9 % | −1,7 % | −57,6 % | −1,7 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 41,2 % | 34,5 % | −24,1 % | −55,7 % | −35 % | −8,1 % | 33,5 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 405 tkr | 1 239 tkr | 923 tkr | 729 tkr | 847 tkr | 646 tkr | 1 219 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (21)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 260 tkr | 260 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 260 tkr | 260 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 882 tkr | 434 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 882 tkr | 434 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −434 tkr | 198 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 434 tkr | −198 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 2 140 tkr | 1 258 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 882 tkr | 434 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | 2 020 tkr | 1 138 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 520 tkr | 1 138 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 342 tkr | 459 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 87 tkr | 7 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 243 tkr | 127 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 156 tkr | 121 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 116 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 35 tkr | 9 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 46 tkr | 52 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 297 tkr | 155 tkr |
| Reservfond | 20 tkr | 20 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 205 tkr | 210 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
gestalt arkitektur ABHuvudarbetsställe
Drottninggatan 11 B, 411 14 Göteborg
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556594-5275
Registreringsdatum
1 augusti 2000
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Göteborg, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 71.110 – Arkitektverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-11-03). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.