Ghannadan Invest AB
556998-6978Aktiebolagreg. 2014
Linköping, Östergötlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
59 tkr
Resultat efter fin. poster
−25 tkr
Soliditet
36 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Lilla Åby 4, 585 98 Linköping
Postadress
Lilla Åby 4, 585 98 Linköping
Verksamhetsbeskrivning
Kapitalförvaltning och investering
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 172 tkr | 150 tkr | – |
| 2017 | 183 tkr | 160 tkr | – |
| 2018 | 35 tkr | −56 tkr | 184 tkr |
| 2019 | 58 tkr | 127 tkr | 293 tkr |
| 2020 | 18 tkr | −12 tkr | 295 tkr |
| 2021 | 23 tkr | 2 tkr | 296 tkr |
| 2022 | 23 tkr | −17 tkr | 297 tkr |
| 2023 | 59 tkr | 17 tkr | 311 tkr |
| 2024 | 59 tkr | −40 tkr | 287 tkr |
| 2025 | 59 tkr | −25 tkr | 262 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 36,4 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal −43 % – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt 0 % – branschmedian −5,6 %
Median för 46722 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 59 | 59 | 59 | 23 | 23 | 18 | 58 | 35 | 183 | 172 |
| Rörelseintäkter | 59 | 59 | 59 | 23 | 23 | 18 | 58 | 35 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 21 | 30 | 25 | 34 | 21 | 30 | 20 | 30 | – | – |
| Personalkostnader | – | 0 | 6 | – | – | – | – | – | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 50 | 50 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 71 | 80 | 31 | 34 | 21 | 30 | 20 | 30 | – | – |
| Rörelseresultat | −13 | −21 | 28 | −11 | 2 | −12 | 38 | 5 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 1 | 0 | 0 | – | 0 | 20 | 9 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 13 | 20 | 12 | 7 | – | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | −13 | −19 | −12 | −7 | – | 0 | 90 | −61 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −25 | −40 | 17 | −17 | 2 | −12 | 127 | −56 | 160 | 150 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 17 | 1 | 18 | 0 | 15 | −11 | 0 | – | – |
| Resultat före skatt | −25 | −23 | 18 | 1 | 2 | 3 | 116 | −56 | – | – |
| Skatt på årets resultat | – | 0 | 4 | 0 | 0 | 1 | 7 | 3 | – | – |
| Årets resultat | −25 | −23 | 14 | 0 | 1 | 2 | 109 | −59 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 50 | 100 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 656 | 566 | 512 | 439 | 426 | 402 | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 706 | 666 | 512 | 439 | 426 | 402 | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 4 | 5 | 3 | 7 | 7 | 5 | 0 | 76 | – | – |
| Kortfristiga placeringar | – | – | – | – | – | 0 | 394 | 143 | – | – |
| Kassa och bank | 9 | 42 | 41 | 8 | 17 | 19 | 41 | 52 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 13 | 48 | 43 | 15 | 24 | 24 | 434 | 271 | – | – |
| Summa tillgångar | 719 | 714 | 555 | 454 | 450 | 426 | 434 | 271 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 237 | 261 | 247 | 246 | 245 | 243 | 134 | 193 | – | – |
| Fritt eget kapital | 212 | 237 | 261 | 247 | 246 | 245 | 243 | 134 | – | – |
| Eget kapital | 262 | 287 | 311 | 297 | 296 | 295 | 293 | 184 | – | – |
| Obeskattade reserver | – | 0 | 17 | 18 | 36 | 36 | 51 | 40 | – | – |
| Långfristiga skulder | 442 | 410 | 211 | 137 | 112 | 93 | 65 | 47 | – | – |
| Skatteskulder | 0 | 3 | 3 | – | – | 0 | 2 | 0 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 15 | 17 | 16 | 2 | 5 | 2 | 25 | 0 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 719 | 714 | 555 | 454 | 450 | 426 | 434 | 271 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 36,4 % | 40,2 % | 58,4 % | 68,5 % | 72,2 % | 75,9 % | 76,7 % | 79,5 % | – | – |
| Kassalikviditet | 91 % | 279 % | 267 % | 638 % | 452 % | 985 % | 1 732 % | 27 126 200 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −21,4 % | −36,5 % | 48,3 % | −47,2 % | 7,7 % | −65,7 % | 64,8 % | 13,2 % | – | – |
| Vinstmarginal | −43 % | −68,7 % | 28,2 % | −75,4 % | 7,7 % | −65,7 % | 219,3 % | −161,2 % | 87,4 % | 87,2 % |
| Omsättningstillväxt | 0 % | −0,3 % | 154,8 % | 0,7 % | 26,7 % | −68,7 % | 65,7 % | −80,9 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −9,6 % | −8,2 % | 4,5 % | 0,1 % | 0,5 % | 0,8 % | 37,2 % | −32,2 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (17)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 656 tkr | 566 tkr |
| Arets resultat eget kapital | −25 tkr | −23 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −25 tkr | −23 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 23 tkr | −14 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −23 tkr | 14 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 0 | 17 tkr |
| Forslag disposition | 212 tkr | 237 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 212 tkr | 237 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | 50 tkr | 100 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden | 150 tkr | 150 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar | 100 tkr | 50 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring anskaffningsvarden inkop | 0 | 150 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar arets avskrivningar | 50 tkr | 50 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 4 tkr | 5 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 15 tkr | 14 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 442 tkr | 410 tkr |
| Periodiseringsfonder | – | 0 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Ghannadan Invest ABHuvudarbetsställe
Lilla Åby 4, 585 98 Linköping
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556998-6978
Registreringsdatum
29 december 2014
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Linköping, Östergötlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-15). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.