Ghost Town investment AB
559155-8563Aktiebolagreg. 2018
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2024Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
1 358 tkr
Soliditet
97 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Götgatan 69, 116 21 Stockholm
Postadress
Götgatan 69, 116 21 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva förvaltning och handel med värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 0 tkr | 369 tkr | – |
| 2021 | 0 tkr | 374 tkr | – |
| 2022 | 70 tkr | 74 tkr | 219 tkr |
| 2023 | 44 tkr | 431 tkr | 466 tkr |
| 2024 | 0 tkr | 1 358 tkr | 1 424 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 96,7 % – branschmedian 90,8 %
Vinstmarginal – – branschmedian 26,7 %
Omsättningstillväxt −100 % – branschmedian −25,6 %
Median för 19993 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 44 | 70 | 0 | 0 |
| Rörelseintäkter | 0 | 44 | 70 | – | – |
| Handelsvaror | 30 | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 52 | 23 | 22 | – | – |
| Rörelsekostnader | 82 | 23 | 22 | – | – |
| Rörelseresultat | −82 | 21 | 48 | – | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 1 440 | 755 | 0 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 1 441 | 730 | 26 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 1 358 | 431 | 74 | 374 | 369 |
| Resultat före skatt | 1 358 | 751 | 74 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 0 | 4 | 0 | – | – |
| Årets resultat | 1 358 | 747 | 74 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 65 | 65 | 65 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 65 | 65 | 65 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 772 | 276 | 136 | – | – |
| Kassa och bank | 635 | 184 | 111 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 407 | 461 | 247 | – | – |
| Summa tillgångar | 1 472 | 526 | 312 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 16 | −331 | 95 | – | – |
| Fritt eget kapital | 1 374 | 416 | 169 | – | – |
| Eget kapital | 1 424 | 466 | 219 | – | – |
| Leverantörsskulder | 1 | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 48 | 60 | 93 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 472 | 526 | 312 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 1 300 | 400 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 96,7 % | 88,6 % | 70,3 % | – | – |
| Kassalikviditet | 2 906 % | 768 % | 266 % | – | – |
| Rörelsemarginal | – | 46,9 % | 68,6 % | – | – |
| Vinstmarginal | – | 979,6 % | 105,7 % | – | – |
| Omsättningstillväxt | −100 % | −37,1 % | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 95,4 % | 160,4 % | 33,9 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (23)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2024 | 2023 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 25 tkr | 25 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 25 tkr | 25 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden forsaljningar | – | 0 |
| Andelar koncernforetag | 40 tkr | 40 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 40 tkr | 40 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 1 358 tkr | 747 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 1 358 tkr | 747 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −747 tkr | −74 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 747 tkr | 74 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 400 tkr | 500 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 1 424 tkr | 466 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 1 358 tkr | 747 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 400 tkr | 500 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 741 tkr | 261 tkr |
| Forslag disposition | 1 374 tkr | 416 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 74 tkr | 16 tkr |
| Innehav andelar koncernforetag antal andelar | – | 400 |
| Innehav andelar koncernforetag rostrattsandel | – | 4 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 31 tkr | 16 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 19 tkr | 32 tkr |
| Resultat andelar intresseforetag gemensamt styrda | 0 | −25 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 28 tkr | 28 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2024
Period 1 sep. 2023 – 31 aug. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 sep. 2022 – 31 aug. 2023 · Inlämnad –
Ghost Town investment ABHuvudarbetsställe
Götgatan 69, 116 21 Stockholm
Bank, finans & försäkring
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559155-8563
Registreringsdatum
16 april 2018
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Bank, finans & försäkring
- SNI 64.994 – Förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare
- SNI 85.400 – Universitets- eller högskoleutbildning
- SNI 85.521 – Kommunala kulturskolans utbildning
- SNI 90.110 – Litterärt skapande och musikkomposition
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-23). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.