Gillerbergs Entreprenad AB
559040-5550Aktiebolagreg. 2015
Nyköping, Södermanlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
10 541 tkr
Resultat efter fin. poster
426 tkr
Soliditet
26 %
Anställda
6
Grävmaskin | Gillerbergs Entreprenad | Sverige
Gillerbergs Entreprenad har grävmaskiner för både små och stora jobb i Nyköping, Stockholm, Södermanland och Mälardalen. Behöver du ha hjälp med ett Grävjobb, kontakta oss!
gillerbergs.se
Adresser
Besöksadress
Tuna By Dalen 1, 611 95 Nyköping
Postadress
Tuna By Dalen 1, 611 95 Nyköping
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva grund och markarbeten. Förare av diverse anläggningsmaskiner i bygg- och vägunderhållningsbranschen. Kapitalförvaltning samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 4 145 tkr | 583 tkr | – |
| 2020 | 4 449 tkr | 335 tkr | – |
| 2021 | 5 683 tkr | −146 tkr | 671 tkr |
| 2022 | 7 059 tkr | 15 tkr | 685 tkr |
| 2023 | 6 669 tkr | 473 tkr | 901 tkr |
| 2024 | 7 683 tkr | −184 tkr | 752 tkr |
| 2025 | 10 541 tkr | 426 tkr | 791 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 26,4 % – branschmedian 53,3 %
Vinstmarginal 4 % – branschmedian 6,2 %
Omsättningstillväxt 37,2 % – branschmedian 2,7 %
Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 10 541 | 7 683 | 6 669 | 7 059 | 5 683 | 4 449 | 4 145 |
| Övriga rörelseintäkter | −73 | 156 | 168 | 58 | 4 | – | – |
| Rörelseintäkter | 10 467 | 7 839 | 6 837 | 7 117 | 5 687 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 1 477 | 1 077 | 1 149 | 2 414 | 1 529 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 3 841 | 2 873 | 1 992 | 1 436 | 1 307 | – | – |
| Personalkostnader | 3 651 | 3 158 | 2 338 | 2 506 | 1 959 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 868 | 577 | 573 | 597 | 623 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 155 | 180 | 69 | 347 | – | – |
| Rörelsekostnader | 9 836 | 7 840 | 6 233 | 7 022 | 5 764 | – | – |
| Rörelseresultat | 631 | −1 | 604 | 95 | −77 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 2 | 1 | 2 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 207 | 184 | 133 | 81 | 70 | – | – |
| Finansiella poster | −205 | −183 | −131 | −81 | −70 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 426 | −184 | 473 | 15 | −146 | 335 | 583 |
| Bokslutsdispositioner | −370 | 210 | −200 | 0 | 109 | – | – |
| Resultat före skatt | 56 | 26 | 273 | 15 | −38 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 17 | 25 | 57 | – | – | – | – |
| Årets resultat | 39 | 1 | 215 | 15 | −38 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 3 818 | 4 686 | 2 840 | 3 474 | 4 099 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 3 818 | 4 686 | 2 840 | 3 474 | 4 099 | – | – |
| Kundfordringar | 680 | 1 148 | 565 | 683 | 930 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 1 019 | 1 630 | 891 | 1 291 | 1 976 | – | – |
| Kassa och bank | 583 | 153 | 960 | 34 | 122 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 602 | 1 783 | 1 852 | 1 325 | 2 098 | – | – |
| Summa tillgångar | 5 421 | 6 469 | 4 692 | 4 799 | 6 196 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 702 | 701 | 635 | 621 | 659 | – | – |
| Fritt eget kapital | 741 | 702 | 851 | 635 | 621 | – | – |
| Eget kapital | 791 | 752 | 901 | 685 | 671 | – | – |
| Obeskattade reserver | 807 | 437 | 647 | 447 | 447 | – | – |
| Långfristiga skulder | 2 105 | 3 109 | 1 540 | 2 171 | 2 888 | – | – |
| Leverantörsskulder | 97 | 360 | 293 | 230 | 390 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 1 718 | 2 173 | 1 605 | 1 496 | 2 191 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 5 421 | 6 469 | 4 692 | 4 799 | 6 196 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 6 | 6 | 5 | 5 | 4 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | 150 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 26,4 % | 17 % | 30,1 % | 21,7 % | 16,6 % | – | – |
| Kassalikviditet | 93 % | 82 % | 115 % | 89 % | 96 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 6 % | −0 % | 9,1 % | 1,4 % | −1,4 % | – | – |
| Vinstmarginal | 4 % | −2,4 % | 7,1 % | 0,2 % | −2,6 % | 7,5 % | 14,1 % |
| Omsättningstillväxt | 37,2 % | 15,2 % | −5,5 % | 24,2 % | 27,7 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 4,9 % | 0,2 % | 23,9 % | 2,1 % | −5,7 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 757 tkr | 1 280 tkr | 1 334 tkr | 1 412 tkr | 1 421 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (26)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Ackumulerade overavskrivningar | 807 tkr | 437 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 39 tkr | 1 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 39 tkr | 1 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −1 tkr | −215 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 1 tkr | 215 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | – | 150 tkr |
| Forandring overavskrivningar | 370 tkr | −210 tkr |
| Forslag disposition | 741 tkr | 702 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 741 tkr | 702 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 199 tkr | 345 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 3 818 tkr | 4 686 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 6 390 tkr | 6 390 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 2 571 tkr | 1 703 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | – | 2 128 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | – | 3 528 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 868 tkr | 701 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | – | 1 147 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | – | 0 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 140 tkr | 137 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 282 tkr | 409 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 818 tkr | 862 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 2 105 tkr | 3 109 tkr |
| Stallda sakerheter | 4 194 tkr | 5 136 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 450 tkr | 450 tkr |
| Stallda sakerheter tillgangar aganderattsforbehall | 3 744 tkr | 4 686 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 521 tkr | 542 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 nov. 2024 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 nov. 2023 – 31 okt. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 nov. 2022 – 31 okt. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 nov. 2021 – 31 okt. 2022 · Inlämnad –
Gillerbergs Entreprenad ABHuvudarbetsställe
Tuna By Dalen 1, 611 95 Nyköping
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559040-5550
Registreringsdatum
11 december 2015
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Nyköping, Södermanlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 43.120 – Mark- och grundarbeten
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-16). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.