Gillisberg Holding AB
559000-8305Aktiebolagreg. 2015
Saltsjöbaden, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
−515 tkr
Soliditet
88 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Ropuddsvägen 1 B, 133 37 Saltsjöbaden
Postadress
Ropuddsvägen 1 B, 133 37 Saltsjöbaden
Verksamhetsbeskrivning
Bolagets verksamhet är att äga och förvalta värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 50 tkr | −3 062 tkr | – |
| 2019 | 50 tkr | −2 916 tkr | – |
| 2020 | 50 tkr | −6 603 tkr | 2 967 tkr |
| 2021 | 50 tkr | −2 495 tkr | 126 tkr |
| 2022 | 50 tkr | 7 789 tkr | 7 087 tkr |
| 2024 | 0 tkr | 8 376 tkr | 13 328 tkr |
| 2025 | 0 tkr | −515 tkr | 11 099 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 88,3 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal – – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian −5,6 %
Median för 46722 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Övriga rörelseintäkter | 166 | 0 | 401 | 23 | 1 407 | – | – |
| Rörelseintäkter | 166 | 0 | 451 | 73 | 1 457 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 134 | 383 | 1 596 | 555 | 604 | – | – |
| Personalkostnader | 489 | 1 100 | 773 | 1 803 | 1 273 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 57 | 142 | 293 | 349 | 59 | – | – |
| Rörelsekostnader | 680 | 1 625 | 2 662 | 2 708 | 1 936 | – | – |
| Rörelseresultat | −514 | −1 625 | −2 211 | −2 635 | −479 | – | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 0 | 10 000 | 10 000 | – | – | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 1 | 0 | 141 | 141 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | −1 | 10 001 | 10 000 | 140 | −6 124 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −515 | 8 376 | 7 789 | −2 495 | −6 603 | −2 916 | −3 062 |
| Bokslutsdispositioner | −1 715 | −2 135 | −828 | −346 | 2 351 | – | – |
| Resultat före skatt | −2 230 | 6 241 | 6 961 | −2 841 | −4 252 | – | – |
| Årets resultat | −2 230 | 6 241 | 6 961 | −2 841 | −4 252 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 57 | 263 | 405 | 2 592 | 252 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 150 | 150 | 150 | 760 | 760 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 207 | 413 | 555 | 3 351 | 1 012 | – | – |
| Kundfordringar | – | 0 | 63 | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 12 196 | 19 572 | 11 128 | 6 345 | 6 764 | – | – |
| Kassa och bank | 165 | 241 | 1 862 | 87 | 287 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 12 360 | 19 814 | 12 990 | 6 432 | 7 051 | – | – |
| Summa tillgångar | 12 568 | 20 227 | 13 545 | 9 784 | 8 063 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 13 278 | 7 037 | 76 | 2 917 | 7 169 | – | – |
| Fritt eget kapital | 11 049 | 13 278 | 7 037 | 76 | 2 917 | – | – |
| Eget kapital | 11 099 | 13 328 | 7 087 | 126 | 2 967 | – | – |
| Leverantörsskulder | 23 | 16 | 4 | 0 | 45 | – | – |
| Skatteskulder | 13 | 21 | 14 | 14 | 14 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 1 469 | 6 899 | 6 458 | 9 658 | 5 096 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 12 568 | 20 227 | 13 545 | 9 784 | 8 063 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 2 | 2 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 88,3 % | 65,9 % | 52,3 % | 1,3 % | 36,8 % | – | – |
| Kassalikviditet | 841 % | 287 % | 201 % | 67 % | 138 % | – | – |
| Rörelsemarginal | – | – | −4 421,8 % | −5 270 % | −957,7 % | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | 15 578 % | −4 990 % | −13 206 % | −5 831,4 % | −6 124 % |
| Omsättningstillväxt | – | −100 % | 0 % | 0 % | 0 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −20,1 % | 46,8 % | 98,2 % | −2 250,2 % | −143,3 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 0 tkr | 0 tkr | 50 tkr | 25 tkr | 25 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (32)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | – | 0 |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | – | 0 |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden forsaljningar | – | 0 |
| Andelar koncernforetag | 150 tkr | 150 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 150 tkr | 150 tkr |
| Arets resultat eget kapital | −2 230 tkr | 6 241 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −2 230 tkr | 6 241 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −6 241 tkr | −6 961 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 6 241 tkr | 6 961 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 11 099 tkr | 13 328 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −2 230 tkr | 6 241 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 12 145 tkr | 19 454 tkr |
| Forslag disposition | 11 049 tkr | 13 278 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 11 049 tkr | 13 278 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 4 tkr | 4 tkr |
| Innehav andelar koncernforetag antal andelar | 50 tkr | 50 tkr |
| Innehav andelar koncernforetag kapitalandel | 1 | 1 |
| Innehav andelar koncernforetag redovisat varde | 50 tkr | 50 tkr |
| Innehav andelar koncernforetag rostrattsandel | 1 | 1 |
| Inventarier verktyg installationer | 57 tkr | 263 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 351 tkr | 631 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 294 tkr | 368 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 280 tkr | 0 |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | – | 0 |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 57 tkr | 142 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 131 tkr | 0 |
| Lamnade koncernbidrag | 1 715 tkr | 2 135 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 47 tkr | 114 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 1 324 tkr | 1 215 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 0 | 5 538 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 109 tkr | 109 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 juli 2024 – 30 juni 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2023 – 30 juni 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Gillisberg Holding ABHuvudarbetsställe
Ropuddsvägen 1 B, 133 37 Saltsjöbaden
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559000-8305
Registreringsdatum
19 januari 2015
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Nacka, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
- SNI 64.994 – Förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-15). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.