Gillisberg Invest AB
559031-6476Aktiebolagreg. 2015
Saltsjöbaden, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
236 tkr
Soliditet
43 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Ropuddsvägen 1 B, 133 37 Saltsjöbaden
Postadress
Ropuddsvägen 1 B, 133 37 Saltsjöbaden
Verksamhetsbeskrivning
Bolagets verksamhet är att äga och förvalta värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 0 tkr | −85 tkr | – |
| 2020 | – | −1 042 tkr | 12 912 tkr |
| 2021 | – | −1 121 tkr | 11 791 tkr |
| 2022 | – | 15 426 tkr | 17 217 tkr |
| 2024 | 0 tkr | 234 tkr | 7 451 tkr |
| 2025 | 0 tkr | 236 tkr | 7 688 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 42,5 %
Vinstmarginal –
Omsättningstillväxt –
Branschmedian visas när minst fem jämförbara företag finns.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | – | – | – | 0 |
| Rörelseintäkter | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 19 | 17 | 43 | 15 | 36 | – |
| Rörelsekostnader | 19 | 17 | 43 | 15 | 36 | – |
| Rörelseresultat | −19 | −17 | −43 | −15 | −36 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 255 | 251 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | – | 0 | 507 | 1 106 | 1 005 | – |
| Finansiella poster | 255 | 251 | 15 468 | −1 106 | −1 005 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 236 | 234 | 15 426 | −1 121 | −1 042 | −85 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | 0 | −3 385 | – |
| Resultat före skatt | 236 | 234 | 15 426 | −1 121 | −4 427 | – |
| Årets resultat | 236 | 234 | 15 426 | −1 121 | −4 427 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 6 605 | 10 010 | 3 375 | 13 500 | 10 150 | – |
| Anläggningstillgångar | 6 605 | 10 010 | 3 375 | 13 500 | 10 150 | – |
| Kortfristiga fordringar | 11 307 | 17 297 | 12 075 | 10 422 | 9 422 | – |
| Kassa och bank | 172 | 191 | 10 763 | 56 | 4 435 | – |
| Omsättningstillgångar | 11 479 | 17 488 | 22 838 | 10 478 | 13 857 | – |
| Summa tillgångar | 18 084 | 27 498 | 26 213 | 23 978 | 24 007 | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Balanserat resultat | 7 401 | 7 167 | 1 741 | 12 862 | 17 289 | – |
| Fritt eget kapital | 7 638 | 7 401 | 17 167 | 11 741 | 12 862 | – |
| Eget kapital | 7 688 | 7 451 | 17 217 | 11 791 | 12 912 | – |
| Långfristiga skulder | – | – | 0 | 11 060 | 10 000 | – |
| Kortfristiga skulder | 10 396 | 20 046 | 8 996 | 1 126 | 1 095 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 18 084 | 27 498 | 26 213 | 23 978 | 24 007 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | 10 000 | 10 000 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 42,5 % | 27,1 % | 65,7 % | 49,2 % | 53,8 % | – |
| Kassalikviditet | 110 % | 87 % | 254 % | 931 % | 1 265 % | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 3,1 % | 3,1 % | 89,6 % | −9,5 % | −34,3 % | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (39)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | – | 0 |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | – | 0 |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden forsaljningar | – | 0 |
| Andelar koncernforetag | 75 tkr | 75 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 75 tkr | 75 tkr |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden lamnade aktieagartillskott | 0 | 30 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 236 tkr | 234 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 236 tkr | 234 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −234 tkr | −15 426 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat utdelning | – | 0 |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 234 tkr | 15 426 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | – | 10 000 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 7 688 tkr | 7 451 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 236 tkr | 234 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | – | 10 000 tkr |
| Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 0 | 2 950 tkr |
| Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag forandring anskaffningsvarden omklassificeringar | 0 | −380 tkr |
| Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag forandring anskaffningsvarden reglerade fordringar | 3 350 tkr | 0 |
| Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag forandring tillkommande fordringar | 400 tkr | – |
| Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag langfristiga | 0 | 2 950 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 0 | 9 675 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga | 6 530 tkr | 6 985 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga anskaffningsvarden | 6 530 tkr | 6 985 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga forandring anskaffningsvarden arets omklassificeringar | 0 | 380 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga forandring anskaffningsvarden reglerade fordringar | 480 tkr | – |
| Fordringar koncernforetag langfristiga forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 25 tkr | 6 605 tkr |
| Forslag disposition | 7 638 tkr | 7 401 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 7 638 tkr | 7 401 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 507 tkr | 251 tkr |
| Innehav andelar koncernforetag antal andelar | 250 | 250 |
| Innehav andelar koncernforetag kapitalandel | 1 | 1 |
| Innehav andelar koncernforetag redovisat varde | 75 tkr | 75 tkr |
| Innehav andelar koncernforetag rostrattsandel | 1 | 1 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 10 800 tkr | 7 370 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 1 000 tkr | 1 000 tkr |
| Resultat andelar intresseforetag gemensamt styrda | – | 0 |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 9 376 tkr | 19 026 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 20 tkr | 20 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 juli 2024 – 30 juni 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2023 – 30 juni 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Gillisberg Invest ABHuvudarbetsställe
Ropuddsvägen 1 B, 133 37 Saltsjöbaden
Övrig verksamhet
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559031-6476
Registreringsdatum
22 oktober 2015
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Nacka, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Övrig verksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-15). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.