GIO Glasmästeriernas Inköpsorganisation AB
559203-5629Aktiebolagreg. 2019
Umeå, Västerbottens län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
–
Resultat efter fin. poster
−7 tkr
Soliditet
100 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Hamrinsvägen 4 B, 903 33 Umeå
Postadress
Hamrinsvägen 4 B, 903 33 Umeå
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva glasmästeriverksamhet, licensiering av kännetecken och licensiering av upphovsrätt till texter, bilder och design, tillhandahållande av managementtjänster, tillhandahållande av stöd åt glasmästerier, förvaltning av aktier och lös egendom och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 24 tkr | 20 tkr | 66 tkr |
| 2020 | 75 tkr | 14 tkr | 77 tkr |
| 2021 | 0 tkr | 190 tkr | 227 tkr |
| 2022 | – | −45 tkr | 183 tkr |
| 2023 | – | −44 tkr | 139 tkr |
| 2024 | – | −39 tkr | 100 tkr |
| 2025 | – | −7 tkr | 93 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 100 % – branschmedian 53,3 %
Vinstmarginal – – branschmedian 6,2 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian 2,7 %
Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | – | – | – | – | 0 | 75 | 24 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 1 | – | 0 | 247 | – | – |
| Rörelseintäkter | 0 | 1 | – | 0 | 247 | 75 | 24 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | – | 0 | 17 | – |
| Övriga externa kostnader | 7 | 1 | 5 | 6 | 12 | 4 | 4 |
| Personalkostnader | – | – | – | 0 | 6 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 38 | 38 | 38 | 38 | 38 | – |
| Rörelsekostnader | 7 | 40 | 44 | 45 | 57 | 60 | 4 |
| Rörelseresultat | −7 | −39 | −44 | −45 | 190 | 15 | 20 |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | – | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | – |
| Finansiella poster | 0 | 0 | −0 | −0 | −0 | −1 | – |
| Resultat efter finansiella poster | −7 | −39 | −44 | −45 | 190 | 14 | 20 |
| Resultat före skatt | −7 | −39 | −44 | −45 | 190 | 14 | 20 |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | 0 | 39 | 3 | 4 |
| Årets resultat | −7 | −39 | −44 | −45 | 151 | 11 | 16 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 38 | 77 | 115 | 153 | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 13 | 13 | 25 | 25 | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 13 | 13 | 63 | 102 | 115 | 153 | – |
| Kundfordringar | – | – | – | – | 0 | 8 | – |
| Kortfristiga fordringar | 60 | 60 | 60 | 80 | 88 | 109 | – |
| Kassa och bank | 21 | 28 | 16 | 33 | 63 | 69 | 79 |
| Omsättningstillgångar | 81 | 88 | 75 | 113 | 151 | 179 | 79 |
| Summa tillgångar | 93 | 100 | 139 | 215 | 266 | 332 | 79 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 50 | 89 | 133 | 177 | 27 | 16 | 0 |
| Fritt eget kapital | 43 | 50 | 89 | 133 | 177 | 27 | 16 |
| Eget kapital | 93 | 100 | 139 | 183 | 227 | 77 | 66 |
| Leverantörsskulder | – | – | – | – | 0 | 255 | 4 |
| Skatteskulder | – | – | 0 | 32 | 38 | 0 | 4 |
| Kortfristiga skulder | – | – | 0 | 32 | 38 | 255 | 13 |
| Summa eget kapital och skulder | 93 | 100 | 139 | 215 | 266 | 332 | 79 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 100 % | 100 % | 100 % | 85,2 % | 85,5 % | 23,1 % | 83,2 % |
| Kassalikviditet | – | – | – | 355 % | 393 % | 70 % | 595 % |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – | 20,2 % | 84,2 % |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – | 18,8 % | 84,2 % |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | −100 % | 212,5 % | – |
| Avkastning på eget kapital | −7,3 % | −38,5 % | −31,9 % | −24,5 % | 66,3 % | 14,1 % | 24,1 % |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (12)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 13 tkr | 13 tkr |
| Arets resultat eget kapital | −7 tkr | −39 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −7 tkr | −39 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 39 tkr | 44 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −39 tkr | −44 tkr |
| Forslag disposition | 43 tkr | 50 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 43 tkr | 50 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 192 tkr | 192 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 192 tkr | 192 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | – | 38 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 60 tkr | 60 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 sep. 2024 – 31 aug. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 sep. 2023 – 31 aug. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 sep. 2022 – 31 aug. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 sep. 2021 – 31 aug. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 sep. 2020 – 31 aug. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 sep. 2019 – 31 aug. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 25 apr. 2019 – 31 aug. 2019 · Inlämnad –
GIO Glasmästeriernas Inköpsorganisation ABHuvudarbetsställe
Hamrinsvägen 4 B, 903 33 Umeå
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559203-5629
Registreringsdatum
25 april 2019
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Umeå, Västerbottens län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 43.342 – Glasmästeriarbeten
- SNI 95.312 – Plåt-, lack- och glasreparationer på motorfordon utom motorcyklar
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.