Girubu Consulting AB
559170-2096Aktiebolagreg. 2018
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 347 tkr
Resultat efter fin. poster
397 tkr
Soliditet
49 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Fridhemsgatan 27, 112 40 Stockholm
Postadress
c/o Aron Sharma, Fridhemsgatan 27, 112 40 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget säljer konsulttjänster inom IT. Främst inom agil produktmetodologi och JavaScript.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | – | – | – |
| 2019 | 1 329 tkr | 459 tkr | 407 tkr |
| 2020 | 587 tkr | −253 tkr | 54 tkr |
| 2021 | 992 tkr | 483 tkr | 437 tkr |
| 2022 | 1 153 tkr | 160 tkr | 191 tkr |
| 2023 | 799 tkr | −134 tkr | 56 tkr |
| 2024 | 65 tkr | −20 tkr | 36 tkr |
| 2025 | 1 347 tkr | 397 tkr | 383 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 48,8 % – branschmedian 74 %
Vinstmarginal 29,5 % – branschmedian 20,4 %
Omsättningstillväxt 1 972,3 % – branschmedian −1,3 %
Median för 28047 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 347 | 65 | 799 | 1 153 | 992 | 587 | 1 329 | – |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 1 | – | 0 | 153 | 154 | – | – |
| Rörelseintäkter | 1 347 | 66 | 799 | 1 153 | 1 144 | 740 | 1 329 | – |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | – | – | – | 5 | – |
| Handelsvaror | – | – | – | 0 | 52 | 45 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 118 | 84 | 108 | 163 | 84 | 402 | 157 | – |
| Personalkostnader | 819 | 0 | 821 | 872 | 522 | 546 | 707 | – |
| Av- och nedskrivningar | 11 | – | – | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 947 | 84 | 929 | 1 035 | 658 | 993 | 869 | – |
| Rörelseresultat | 400 | −18 | −130 | 117 | 486 | −253 | 460 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 3 | 2 | 4 | 0 | 3 | 0 | 2 | – |
| Finansiella poster | −3 | −2 | −4 | 43 | −3 | −0 | −2 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 397 | −20 | −134 | 160 | 483 | −253 | 459 | – |
| Resultat före skatt | 397 | −20 | −134 | 160 | 483 | −253 | 459 | – |
| Skatt på årets resultat | 51 | – | 0 | 24 | 100 | 0 | 101 | – |
| Årets resultat | 346 | −20 | −134 | 136 | 383 | −253 | 357 | – |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 42 | 15 | 15 | – | – | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 7 | 7 | 7 | 7 | 14 | 40 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 49 | 22 | 22 | 7 | 14 | 40 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 0 | 12 | 0 | −0 | 4 | −0 | – | – |
| Kassa och bank | 734 | 25 | 267 | 543 | 775 | 225 | 845 | – |
| Omsättningstillgångar | 734 | 38 | 267 | 542 | 779 | 225 | 845 | – |
| Summa tillgångar | 783 | 60 | 290 | 549 | 793 | 265 | 845 | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Balanserat resultat | −14 | 6 | 141 | 5 | 4 | 257 | 0 | 0 |
| Fritt eget kapital | 333 | −14 | 6 | 141 | 387 | 4 | 357 | – |
| Eget kapital | 383 | 36 | 56 | 191 | 437 | 54 | 407 | – |
| Skatteskulder | 55 | 5 | 29 | 76 | 100 | 101 | 101 | – |
| Kortfristiga skulder | 401 | 24 | 233 | 359 | 356 | 210 | 438 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 783 | 60 | 290 | 549 | 793 | 265 | 845 | – |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 2 | 1 | 1 | 1 | 1 | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 250 | – | – | – | – | – | 100 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 48,8 % | 60,6 % | 19,4 % | 34,7 % | 55,2 % | 20,5 % | 48,2 % | – |
| Kassalikviditet | 183 % | 159 % | 115 % | 151 % | 219 % | 107 % | 193 % | – |
| Rörelsemarginal | 29,7 % | −27,5 % | −16,3 % | 10,2 % | 49 % | −43,1 % | 34,6 % | – |
| Vinstmarginal | 29,5 % | −30,8 % | −16,8 % | 13,9 % | 48,7 % | −43,1 % | 34,5 % | – |
| Omsättningstillväxt | 1 972,3 % | −91,9 % | −30,7 % | 16,2 % | 69 % | −55,8 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 90,5 % | −55,4 % | −238,8 % | 71,4 % | 87,6 % | −467,8 % | 87,7 % | – |
| Omsättning per anställd | 1 347 tkr | 65 tkr | 400 tkr | 1 153 tkr | 992 tkr | 587 tkr | 1 329 tkr | – |
Övriga poster i årsredovisningen (9)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 7 tkr | 7 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 14 tkr | 14 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag nedskrivningar | 7 tkr | 7 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 346 tkr | −20 tkr |
| Forslag disposition | 333 tkr | −14 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 83 tkr | −14 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 0 | 12 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 346 tkr | 19 tkr |
| Ovriga materiella anlaggningstillgangar | 42 tkr | 15 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 5 sep. 2018 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Girubu Consulting ABHuvudarbetsställe
Fridhemsgatan 27, 112 40 Stockholm
IT & tech
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559170-2096
Registreringsdatum
5 september 2018
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
IT & tech
- SNI 62.100 – Dataprogrammering
- SNI 90.200 – Scenkonst
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-23). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.