Givetvis AB
556845-4895Aktiebolagreg. 2011
Höllviken, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
5 804 tkr
Resultat efter fin. poster
10 755 tkr
Soliditet
99 %
Anställda
2
Givetvis
We hold stuff. Like a holding company, but way cooler.
givetvis.se
Adresser
Besöksadress
Boltensternsvägen 38 C, 236 38 Höllviken
Postadress
Boltensternsvägen 38 C, 236 38 Höllviken
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall genom konsultverksamhet erbjuda hjälp i form av marknadsföring, proccessstyrning, verksamhetsstyrning och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 4 869 tkr | 9 218 tkr | – |
| 2019 | 5 507 tkr | 16 259 tkr | – |
| 2020 | 3 226 tkr | 5 691 tkr | 22 401 tkr |
| 2021 | 3 369 tkr | 3 560 tkr | 22 130 tkr |
| 2022 | 3 761 tkr | 4 622 tkr | 22 365 tkr |
| 2023 | 3 711 tkr | 13 000 tkr | 31 412 tkr |
| 2024 | 4 517 tkr | 8 120 tkr | 34 721 tkr |
| 2025 | 5 804 tkr | 10 755 tkr | 40 321 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 98,9 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal 185,3 % – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt 28,5 % – branschmedian −5,6 %
Median för 46722 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 5 804 | 4 517 | 3 711 | 3 761 | 3 369 | 3 226 | 5 507 | 4 869 |
| Övriga rörelseintäkter | 257 | – | 0 | 7 | 0 | 1 070 | – | – |
| Rörelseintäkter | 6 062 | 4 517 | 3 711 | 3 769 | 3 369 | 4 296 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 1 585 | 691 | 592 | 861 | 255 | 327 | – | – |
| Personalkostnader | 2 599 | 2 159 | 2 125 | 2 003 | 1 649 | 1 557 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 470 | – | – | – | – | – | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 2 | – | – | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 4 657 | 2 850 | 2 716 | 2 864 | 1 904 | 1 884 | – | – |
| Rörelseresultat | 1 405 | 1 667 | 995 | 905 | 1 465 | 2 411 | – | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 12 142 | 8 838 | 7 944 | 5 227 | 3 699 | 3 514 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 118 | 50 | 131 | 1 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 36 | – | – | – | – | – | – | – |
| Finansiella poster | 9 350 | 6 453 | 12 005 | 3 717 | 2 095 | 3 280 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 10 755 | 8 120 | 13 000 | 4 622 | 3 560 | 5 691 | 16 259 | 9 218 |
| Bokslutsdispositioner | – | 0 | −22 | −50 | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 10 755 | 8 120 | 12 978 | 4 572 | 3 560 | 5 691 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 305 | 352 | 230 | 177 | 306 | 516 | – | – |
| Årets resultat | 10 450 | 7 769 | 12 747 | 4 395 | 3 253 | 5 175 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 1 880 | – | – | – | – | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 24 519 | 24 736 | 13 628 | 7 970 | 10 584 | 14 343 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 26 399 | 24 736 | 13 628 | 7 970 | 10 584 | 14 343 | – | – |
| Kundfordringar | 48 | 57 | 54 | 14 | 127 | 55 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 13 499 | 9 760 | 13 782 | 6 564 | 7 747 | 4 453 | – | – |
| Kassa och bank | 862 | 953 | 4 412 | 8 287 | 4 155 | 4 215 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 14 361 | 10 713 | 18 195 | 14 851 | 11 902 | 8 668 | – | – |
| Summa tillgångar | 40 760 | 35 449 | 31 823 | 22 822 | 22 486 | 23 011 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 29 821 | 26 902 | 18 615 | 17 920 | 18 826 | 17 176 | – | – |
| Fritt eget kapital | 40 271 | 34 671 | 31 362 | 22 315 | 22 080 | 22 351 | – | – |
| Eget kapital | 40 321 | 34 721 | 31 412 | 22 365 | 22 130 | 22 401 | – | – |
| Leverantörsskulder | 53 | 37 | 22 | 35 | 42 | 0 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 439 | 728 | 411 | 457 | 356 | 610 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 40 760 | 35 449 | 31 823 | 22 822 | 22 486 | 23 011 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 5 360 | 4 850 | 4 460 | 3 700 | 4 160 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 98,9 % | 98 % | 98,7 % | 98 % | 98,4 % | 97,4 % | – | – |
| Kassalikviditet | 3 268 % | 1 471 % | 4 429 % | 3 250 % | 3 341 % | 1 421 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 24,2 % | 36,9 % | 26,8 % | 24,1 % | 43,5 % | 74,8 % | – | – |
| Vinstmarginal | 185,3 % | 179,8 % | 350,3 % | 122,9 % | 105,7 % | 176,4 % | 295,2 % | 189,3 % |
| Omsättningstillväxt | 28,5 % | 21,7 % | −1,3 % | 11,6 % | 4,4 % | −41,4 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 25,9 % | 22,4 % | 40,6 % | 19,7 % | 14,7 % | 23,1 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 2 902 tkr | 2 259 tkr | 1 856 tkr | 1 881 tkr | 1 685 tkr | 1 613 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (39)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 30 tkr | 28 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 30 tkr | 28 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden forsaljningar | 310 | – |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden inkop | 2 tkr | 3 tkr |
| Andelar koncernforetag | 350 tkr | 5 699 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 350 tkr | 5 699 tkr |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden forsaljningar | – | 1 502 tkr |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden inkop | – | 2 100 tkr |
| Andra langfristiga fordringar | 15 988 tkr | 14 033 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 20 550 tkr | 18 250 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 2 300 tkr | 11 750 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | 345 tkr | 710 tkr |
| Andra langfristiga fordringar nedskrivningar | 4 562 tkr | 4 217 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 8 151 tkr | 4 976 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 16 783 tkr | 5 595 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden forsaljningar | 219 tkr | 6 744 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | 1 192 tkr | 5 688 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | 3 193 tkr | −522 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring nedskrivningar aterforda nedskrivningar | 46 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav nedskrivningar | 8 632 tkr | 619 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 10 450 tkr | 7 769 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 10 450 tkr | 7 769 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −7 769 tkr | −12 747 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 7 769 tkr | 12 747 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 4 850 tkr | 4 460 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 12 148 tkr | 8 851 tkr |
| Forslag disposition | 40 271 tkr | 34 671 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 34 911 tkr | 29 821 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | 5 360 tkr | 4 850 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 272 tkr | 2 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 1 880 tkr | – |
| Lamnade koncernbidrag | – | 0 |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | 3 492 tkr | 2 022 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 1 032 tkr | 850 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 206 tkr | 504 tkr |
| Resultat andelar intresseforetag gemensamt styrda | – | 0 |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 316 tkr | −535 tkr |
| Resultat ovrigaforetag agarintresse | 302 tkr | 122 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 180 tkr | 187 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Givetvis ABHuvudarbetsställe
Boltensternsvägen 38 C, 236 38 Höllviken
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556845-4895
Registreringsdatum
11 mars 2011
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Vellinge, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
- SNI 69.201 – Redovisning och bokföring; skatterådgivning
- SNI 62.100 – Dataprogrammering
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-12). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.