GJ & Co Entreprenad AB
559395-3887Aktiebolagreg. 2022
Uddevalla, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
4 922 tkr
Resultat efter fin. poster
580 tkr
Soliditet
37 %
Anställda
5
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Buddeberg 505, 451 91 Uddevalla
Postadress
c/o Kevin Gjelseth, Buddeberg 505, 451 91 Uddevalla
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva byggverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2023 | 401 tkr | 194 tkr | 175 tkr |
| 2024 | 3 920 tkr | 290 tkr | 401 tkr |
| 2025 | 4 922 tkr | 580 tkr | 657 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 37,4 % – branschmedian 48,1 %
Vinstmarginal 11,8 % – branschmedian 4,5 %
Omsättningstillväxt 25,6 % – branschmedian 2,2 %
Median för 12148 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 922 | 3 920 | 401 |
| Övriga rörelseintäkter | 334 | 252 | – |
| Rörelseintäkter | 5 256 | 4 173 | 401 |
| Råvaror och förnödenheter | 701 | 590 | 17 |
| Handelsvaror | 404 | 334 | – |
| Övriga externa kostnader | 1 394 | 666 | 60 |
| Personalkostnader | 2 073 | 2 236 | 127 |
| Av- och nedskrivningar | 56 | 53 | 3 |
| Övriga rörelsekostnader | 36 | – | – |
| Rörelsekostnader | 4 664 | 3 879 | 207 |
| Rörelseresultat | 592 | 294 | 194 |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 1 | 0 |
| Räntekostnader och liknande | 13 | 5 | 0 |
| Finansiella poster | −12 | −4 | −0 |
| Resultat efter finansiella poster | 580 | 290 | 194 |
| Resultat före skatt | 580 | 290 | 194 |
| Skatt på årets resultat | 124 | 63 | 44 |
| Årets resultat | 455 | 227 | 150 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 156 | 258 | 165 |
| Anläggningstillgångar | 156 | 258 | 165 |
| Kundfordringar | 664 | 317 | 139 |
| Kortfristiga fordringar | 1 282 | 363 | 586 |
| Kassa och bank | 317 | 209 | 25 |
| Omsättningstillgångar | 1 598 | 572 | 611 |
| Summa tillgångar | 1 755 | 830 | 776 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 176 | 150 | – |
| Fritt eget kapital | 632 | 376 | 150 |
| Eget kapital | 657 | 401 | 175 |
| Leverantörsskulder | 510 | 67 | 113 |
| Skatteskulder | 129 | 36 | 44 |
| Kortfristiga skulder | 1 098 | 429 | 601 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 755 | 830 | 776 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 5 | 5 | 5 |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Soliditet | 37,4 % | 48,4 % | 22,5 % |
| Kassalikviditet | 146 % | 133 % | 102 % |
| Rörelsemarginal | 12 % | 7,5 % | 48,4 % |
| Vinstmarginal | 11,8 % | 7,4 % | 48,4 % |
| Omsättningstillväxt | 25,6 % | 877,6 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 69,3 % | 56,5 % | 85,7 % |
| Omsättning per anställd | 984 tkr | 784 tkr | 80 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (20)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 455 tkr | 227 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 455 tkr | 227 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −227 tkr | −150 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 227 tkr | 150 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 657 tkr | 401 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 455 tkr | 227 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | 632 tkr | 376 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 632 tkr | 376 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 156 tkr | 258 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 237 tkr | 314 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 81 tkr | 56 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 83 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 7 tkr | 146 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 56 tkr | 53 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 31 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 17 tkr | 46 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 201 tkr | 122 tkr |
| Upparbetad ej fakturerad intakt | 601 tkr | 0 |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 257 tkr | 204 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 6 sep. 2022 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
GJ & Co Entreprenad ABHuvudarbetsställe
Buddeberg 505, 451 91 Uddevalla
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559395-3887
Registreringsdatum
6 september 2022
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Uddevalla, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 41.000 – Byggande av bostadshus och andra byggnader
- SNI 43.999 – Annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet
- SNI 43.310 – Puts-, fasad- och stuckatörsarbeten
- SNI 43.320 – Byggnadssnickeriarbeten
- SNI 43.330 – Golv- och väggbeläggningsarbeten
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.