Gladh Spår & Mark AB
559143-6208Aktiebolagreg. 2018
Karlstad, Värmlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2026Omsättning
90 tkr
Resultat efter fin. poster
75 tkr
Soliditet
80 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Örtugsvägen 6, 653 46 Karlstad
Postadress
Örtugsvägen 6, 653 46 Karlstad
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att utföra entreprenadarbeten inom järnväg, tunnelbana samt diverse inom spår- och markarbeten samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 437 tkr | 407 tkr | – |
| 2020 | 86 tkr | 81 tkr | – |
| 2021 | 157 tkr | 152 tkr | 172 tkr |
| 2022 | 0 tkr | −7 tkr | 54 tkr |
| 2023 | 170 tkr | 132 tkr | 159 tkr |
| 2024 | 172 tkr | 166 tkr | 190 tkr |
| 2025 | 186 tkr | 128 tkr | 261 tkr |
| 2026 | 90 tkr | 75 tkr | 156 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 80 % – branschmedian 55,6 %
Vinstmarginal 83,3 % – branschmedian 9,8 %
Omsättningstillväxt −51,6 % – branschmedian 3,1 %
Median för 1907 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 90 | 186 | 172 | 170 | 0 | 157 | 86 | 437 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | – | – | – | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 90 | 186 | 172 | 170 | 0 | 157 | – | – |
| Handelsvaror | 1 | – | 0 | 23 | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 13 | 3 | 7 | 16 | 2 | 5 | – | – |
| Personalkostnader | 0 | 53 | – | 0 | 5 | 0 | – | – |
| Rörelsekostnader | 14 | 56 | 7 | 38 | 7 | 5 | – | – |
| Rörelseresultat | 76 | 130 | 165 | 132 | −7 | 153 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 1 | 2 | – | – | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | −1 | −2 | 0 | 0 | 0 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 75 | 128 | 166 | 132 | −7 | 152 | 81 | 407 |
| Bokslutsdispositioner | −18 | 90 | – | 0 | 10 | 0 | – | – |
| Resultat före skatt | 57 | 218 | 166 | 132 | 3 | 152 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 12 | 47 | 35 | 28 | 1 | 33 | – | – |
| Årets resultat | 45 | 172 | 131 | 105 | 2 | 119 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kundfordringar | – | 0 | 143 | 76 | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 5 | 92 | 146 | 128 | 50 | 43 | – | – |
| Kassa och bank | 208 | 258 | 259 | 214 | 97 | 234 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 213 | 350 | 405 | 343 | 147 | 277 | – | – |
| Summa tillgångar | 213 | 350 | 405 | 343 | 147 | 277 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 61 | 40 | 9 | 4 | 2 | 2 | – | – |
| Fritt eget kapital | 106 | 211 | 140 | 109 | 4 | 122 | – | – |
| Eget kapital | 156 | 261 | 190 | 159 | 54 | 172 | – | – |
| Obeskattade reserver | 18 | 0 | 90 | 90 | 90 | 100 | – | – |
| Skatteskulder | 0 | 55 | 62 | 28 | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 39 | 89 | 125 | 94 | 3 | 5 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 213 | 350 | 405 | 343 | 147 | 277 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | 150 | 100 | 100 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 80 % | 74,5 % | 64,6 % | 67,2 % | 85,2 % | 90,7 % | – | – |
| Kassalikviditet | 547 % | 393 % | 324 % | 365 % | 4 682 % | 5 349 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 84,4 % | 69,8 % | 96,1 % | 77,6 % | – | 97,1 % | – | – |
| Vinstmarginal | 83,3 % | 68,8 % | 96,5 % | 77,6 % | – | 96,8 % | 94,2 % | 93,1 % |
| Omsättningstillväxt | −51,6 % | 8,1 % | 1,2 % | – | −100 % | 82,6 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 28,8 % | 65,7 % | 69,1 % | 66,1 % | 3,7 % | 69,6 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (16)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2026 | 2025 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 45 tkr | 172 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 45 tkr | 172 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −172 tkr | −131 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 172 tkr | 131 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 150 tkr | 100 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 156 tkr | 261 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 45 tkr | 172 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 150 tkr | 100 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | −18 tkr | 90 tkr |
| Forslag disposition | 106 tkr | 211 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 106 tkr | 61 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 0 | 87 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 5 tkr | 5 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 39 tkr | 34 tkr |
| Periodiseringsfonder | 18 tkr | 0 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2026
Period 1 juli 2025 – 30 juni 2026 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2025
Period 1 juli 2024 – 30 juni 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 juli 2023 – 30 juni 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 juli 2022 – 30 juni 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 juli 2021 – 30 juni 2022 · Inlämnad –
Gladh Spår & Mark ABHuvudarbetsställe
Örtugsvägen 6, 653 46 Karlstad
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559143-6208
Registreringsdatum
3 januari 2018
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Karlstad, Värmlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 42.120 – Anläggning av järnvägar och tunnelbanor
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-13) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-22). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.