Glayol Invest AB
559240-4023Aktiebolagreg. 2020
Saltsjö-Boo, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
−14 tkr
Soliditet
91 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Tollareslingan 7, 132 49 Saltsjö-Boo
Postadress
c/o Glayol Rouzveh, Tollareslingan 7, 132 49 Saltsjö-Boo
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall äga, förvalta och handla med fast och lös egendom, så som fastigheter, aktier och andra värdepapper. Bolaget ska bedriva konsultverksamhet inom företagsstyrning och affärsutveckling, samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | – | – | – |
| 2020 | 0 tkr | 0 tkr | 25 tkr |
| 2021 | 0 tkr | 134 tkr | 159 tkr |
| 2022 | 0 tkr | 564 tkr | 723 tkr |
| 2023 | 0 tkr | 70 tkr | 794 tkr |
| 2024 | 0 tkr | −0 tkr | 722 tkr |
| 2025 | 0 tkr | −14 tkr | 708 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 91 %
Vinstmarginal –
Omsättningstillväxt –
Branschmedian visas när minst fem jämförbara företag finns.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – |
| Rörelseintäkter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – |
| Övriga externa kostnader | 15 | 87 | 37 | 16 | 19 | – | – |
| Rörelsekostnader | 15 | 87 | 37 | 16 | 19 | – | – |
| Rörelseresultat | −15 | −87 | −37 | −16 | −19 | 0 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 8 | 7 | – | – | – | – |
| Finansiella poster | 1 | 15 | 107 | 580 | 153 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −14 | −0 | 70 | 564 | 134 | 0 | – |
| Resultat före skatt | −14 | −71 | 70 | 564 | 134 | 0 | – |
| Årets resultat | −14 | −71 | 70 | 564 | 134 | – | – |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 50 | 0 | 30 | 30 | 33 | 10 | – |
| Anläggningstillgångar | 50 | 0 | 30 | 30 | 33 | 10 | – |
| Kortfristiga fordringar | – | 0 | 3 | 3 | – | – | – |
| Kortfristiga placeringar | 494 | 439 | 255 | 140 | 100 | – | – |
| Kassa och bank | 234 | 319 | 526 | 571 | 47 | 15 | – |
| Omsättningstillgångar | 728 | 758 | 784 | 713 | 147 | 15 | – |
| Summa tillgångar | 778 | 758 | 814 | 743 | 179 | 25 | – |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | – |
| Balanserat resultat | 697 | 769 | 698 | 134 | – | – | – |
| Fritt eget kapital | 683 | 697 | 769 | 698 | 134 | – | – |
| Eget kapital | 708 | 722 | 794 | 723 | 159 | 25 | – |
| Leverantörsskulder | 0 | 15 | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 70 | 35 | 20 | 20 | 20 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 778 | 758 | 814 | 743 | 179 | 25 | – |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 300 | – | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 91 % | 95,3 % | 97,5 % | 97,3 % | 88,8 % | 100 % | – |
| Kassalikviditet | 1 040 % | 2 146 % | 3 918 % | 3 566 % | 734 % | – | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −2 % | −9,9 % | 8,9 % | 78 % | 84,3 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (25)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 50 tkr | – |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 50 tkr | – |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden inkop | 50 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | – | 0 |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | – | 0 |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden forsaljningar | – | 30 tkr |
| Arets resultat eget kapital | −14 tkr | −71 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −14 tkr | −71 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 71 tkr | −70 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −71 tkr | 70 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 708 tkr | 722 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −14 tkr | −71 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | 683 tkr | 697 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 383 tkr | 697 tkr |
| Innehav andelar koncernforetag antal andelar | 255 | – |
| Innehav andelar koncernforetag arets resultat | 709 tkr | – |
| Innehav andelar koncernforetag eget kapital | 807 tkr | – |
| Innehav andelar koncernforetag kapitalandel | 0,51 | – |
| Innehav andelar koncernforetag redovisat varde | 50 tkr | – |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | 0 | 7 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | – | 0 |
| Ovriga kortfristiga placeringar | 494 tkr | 439 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 70 tkr | 20 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | – | 0 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 4 feb. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Glayol Invest ABHuvudarbetsställe
Tollareslingan 7, 132 49 Saltsjö-Boo
Övrig verksamhet
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559240-4023
Registreringsdatum
4 februari 2020
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Nacka, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Övrig verksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.