swereg

GlobeCert Fastigheter AB

559257-7331Aktiebolagreg. 2020

Fastighet & mäklare
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Smedjebacken, Dalarnas län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2025

Omsättning

484 tkr

+19 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

−146 tkr

−873 % mot föregående år

Soliditet

4 %

−0,4 p.e. mot föregående år

Anställda

–

Är det här ditt företag?

Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.

Adresser

Besöksadress

Allégatan 13, 777 31 Smedjebacken

Postadress

Allégatan 13, 777 31 Smedjebacken

Verksamhetsbeskrivning

Fastighetsförvaltning, uthyrning av bostäder och lokaler

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
202022 tkr−94 tkr112 tkr
202140 tkr−371 tkr119 tkr
2022175 tkr−235 tkr240 tkr
2023168 tkr−318 tkr257 tkr
2024408 tkr−15 tkr269 tkr
2025484 tkr−146 tkr304 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 3,6 % – branschmedian 22,2 %

Vinstmarginal −30,2 % – branschmedian 13,8 %

Omsättningstillväxt 18,6 % – branschmedian 2,4 %

Median för 39296 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post202520242023202220212020
Nettoomsättning4844081681754022
Övriga rörelseintäkter100–––
Rörelseintäkter4864081681754022
Handelsvaror4091641651286436
Övriga externa kostnader581291429915838
Av- och nedskrivningar16412917918218942
Rörelsekostnader632422486409411116
Rörelseresultat−146−15−318−235−371−94
Ränteintäkter och liknande000–––
Räntekostnader och liknande0000––
Finansiella poster−0−0−0−0––
Resultat efter finansiella poster−146−15−318−235−371−94
Bokslutsdispositioner19030340360380110
Resultat före skatt441522125916
Skatt på årets resultat1034423
Årets resultat341217121712

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post202520242023202220212020
Materiella anläggningstillgångar4 7403 1323 0863 2943 4763 086
Finansiella anläggningstillgångar3 3313 3013 3013 3013 3010
Anläggningstillgångar8 0726 4336 3886 5956 7773 086
Kundfordringar842219230
Kortfristiga fordringar569228183810
Kassa och bank28717357117112108
Omsättningstillgångar34326684134150119
Summa tillgångar8 4156 6986 4726 7296 9273 205
Aktiekapital100100100100100100
Bundet eget kapital100100100100100100
Balanserat resultat16915714019120
Fritt eget kapital2041691571401912
Eget kapital304269257240119112
Leverantörsskulder62461110
Skatteskulder81914113
Kortfristiga skulder8 1116 4296 2146 4896 8083 092
Summa eget kapital och skulder8 4156 6986 4726 7296 9273 205

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal202520242023202220212020
Soliditet3,6 %4 %4 %3,6 %1,7 %3,5 %
Kassalikviditet4 %4 %1 %2 %2 %4 %
Rörelsemarginal−30,1 %−3,6 %−189,4 %−134 %−928,6 %−429,2 %
Vinstmarginal−30,2 %−3,7 %−189,3 %−134,3 %−927,5 %−427,3 %
Omsättningstillväxt18,6 %142,9 %−4 %337,5 %81,8 %–
Avkastning på eget kapital11,3 %4,5 %6,7 %50,4 %5,7 %10,9 %
Omsättning per anställd––––––
Övriga poster i årsredovisningen (30)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20252024
Andra langfristiga vardepappersinnehav3 331 tkr3 301 tkr
Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden3 331 tkr3 301 tkr
Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop30 tkr–
Arets resultat eget kapital34 tkr12 tkr
Byggnader mark4 514 tkr2 817 tkr
Byggnader mark anskaffningsvarden4 927 tkr3 154 tkr
Byggnader mark avskrivningar413 tkr337 tkr
Byggnader mark forandring anskaffningsvarden inkop1 773 tkr–
Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar76 tkr74 tkr
Erhallna koncernbidrag190 tkr30 tkr
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat34 tkr12 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning−12 tkr−17 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning12 tkr17 tkr
Forandring eget kapital totalt304 tkr269 tkr
Forandring eget kapital totalt arets resultat34 tkr12 tkr
Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning00
Forslag disposition204 tkr169 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning204 tkr169 tkr
Forutbetalda kostnader upplupna intakter19 tkr7 tkr
Inventarier verktyg installationer227 tkr315 tkr
Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden491 tkr491 tkr
Inventarier verktyg installationer avskrivningar265 tkr176 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar–0
Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop0174 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar88 tkr55 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar–0
Ovriga fordringar kortfristiga30 tkr42 tkr
Ovriga kortfristiga skulder14 tkr14 tkr
Skulder koncernforetag kortfristiga7 963 tkr6 348 tkr
Upplupna kostnader forutbetalda intakter64 tkr61 tkr

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2023

    Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2022

    Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2021

    Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –

  • GlobeCert Fastigheter ABHuvudarbetsställe

    Allégatan 13, 777 31 Smedjebacken

    Fastighet & mäklare

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

559257-7331

Registreringsdatum

29 maj 2020

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Smedjebacken, Dalarnas län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

100 000 kr

SNI-koder

Fastighet & mäklare

  • SNI 68.202 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler