GM Bygg och renovering AB
559335-5232Aktiebolagreg. 2021
Göteborg, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
7 054 tkr
Resultat efter fin. poster
786 tkr
Soliditet
53 %
Anställda
9
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Aspirantgatan 3, 415 28 Göteborg
Postadress
c/o Maria Manta, Aspirantgatan 3, 415 28 Göteborg
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva entreprenadverksamhet inom byggnation, renovering och underhåll av fastigheter med därtill hörande försäljning av material, skall bedriva byggnadssnickerier gentemot privatperson och även som underentreprenör till företag samt äga och förvalta fast och lös egendom.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2022 | 2 347 tkr | 667 tkr | 555 tkr |
| 2023 | 2 098 tkr | 220 tkr | 542 tkr |
| 2024 | 2 162 tkr | 144 tkr | 656 tkr |
| 2025 | 7 054 tkr | 786 tkr | 1 079 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 52,5 % – branschmedian 53,2 %
Vinstmarginal 11,2 % – branschmedian 6,2 %
Omsättningstillväxt 226,3 % – branschmedian 2,7 %
Median för 37696 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 7 054 | 2 162 | 2 098 | 2 347 |
| Övriga rörelseintäkter | 18 | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 7 072 | 2 162 | 2 098 | 2 347 |
| Råvaror och förnödenheter | – | 154 | 302 | 184 |
| Handelsvaror | 605 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 787 | 342 | 345 | 338 |
| Personalkostnader | 4 894 | 1 521 | 1 230 | 1 157 |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | 0 | 0 |
| Rörelsekostnader | 6 286 | 2 016 | 1 877 | 1 679 |
| Rörelseresultat | 786 | 146 | 221 | 668 |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 1 | 0 | – |
| Räntekostnader och liknande | 1 | 3 | 0 | 1 |
| Finansiella poster | 1 | −2 | −0 | −1 |
| Resultat efter finansiella poster | 786 | 144 | 220 | 667 |
| Resultat före skatt | 786 | 144 | 220 | 667 |
| Skatt på årets resultat | 164 | 30 | 45 | 138 |
| Årets resultat | 623 | 114 | 175 | 530 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Kundfordringar | 574 | 402 | 241 | 333 |
| Kortfristiga fordringar | 601 | 529 | 286 | 372 |
| Kassa och bank | 1 453 | 598 | 561 | 561 |
| Omsättningstillgångar | 2 054 | 1 127 | 847 | 932 |
| Summa tillgångar | 2 054 | 1 127 | 847 | 932 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 431 | 517 | 342 | – |
| Fritt eget kapital | 1 054 | 631 | 517 | 530 |
| Eget kapital | 1 079 | 656 | 542 | 555 |
| Leverantörsskulder | 114 | 68 | 57 | 109 |
| Skatteskulder | 97 | 16 | 15 | 45 |
| Kortfristiga skulder | 975 | 471 | 305 | 378 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 054 | 1 127 | 847 | 932 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 9 | 8 | – | 2 |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 250 | 200 | 0 | 188 |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 52,5 % | 58,2 % | 64 % | 59,5 % |
| Kassalikviditet | 211 % | 239 % | 278 % | 247 % |
| Rörelsemarginal | 11,1 % | 6,8 % | 10,5 % | 28,5 % |
| Vinstmarginal | 11,2 % | 6,7 % | 10,5 % | 28,4 % |
| Omsättningstillväxt | 226,3 % | 3,1 % | −10,6 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 57,7 % | 17,4 % | 32,3 % | 95,5 % |
| Omsättning per anställd | 784 tkr | 270 tkr | – | 1 173 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (15)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 623 tkr | 114 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 623 tkr | 114 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −114 tkr | −175 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 114 tkr | 175 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 200 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 1 079 tkr | 656 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 623 tkr | 114 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 200 tkr | – |
| Forslag disposition | 1 054 tkr | 631 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 804 tkr | 431 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 8 tkr | 6 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 18 tkr | 121 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 183 tkr | 67 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 581 tkr | 320 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 16 sep. 2021 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
GM Bygg och renovering ABHuvudarbetsställe
Aspirantgatan 3, 415 28 Göteborg
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559335-5232
Registreringsdatum
16 september 2021
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Göteborg, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 43.320 – Byggnadssnickeriarbeten
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.