GM Mariatorget AB
556785-1471Aktiebolagreg. 2009
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
6 086 tkr
Resultat efter fin. poster
172 tkr
Soliditet
25 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Mariatorget 7, 118 48 Stockholm
Postadress
Mariatorget 7, 118 48 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet ska vara att bedriva butiksförsäljning av underkläder samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 4 781 tkr | 92 tkr | – |
| 2020 | 3 723 tkr | 45 tkr | – |
| 2021 | 4 178 tkr | 407 tkr | 646 tkr |
| 2022 | 6 016 tkr | 950 tkr | 853 tkr |
| 2023 | 5 909 tkr | −69 tkr | 784 tkr |
| 2024 | 6 346 tkr | 468 tkr | 959 tkr |
| 2025 | 6 086 tkr | 172 tkr | 489 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 24,6 % – branschmedian 47 %
Vinstmarginal 2,8 % – branschmedian 1,6 %
Omsättningstillväxt −4,1 % – branschmedian 0,4 %
Median för 27700 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 6 086 | 6 346 | 5 909 | 6 016 | 4 178 | 3 723 | 4 781 |
| Övriga rörelseintäkter | 10 | 8 | 10 | 3 | 68 | – | – |
| Rörelseintäkter | 6 096 | 6 354 | 5 918 | 6 020 | 4 246 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 3 175 | 3 064 | 3 082 | 2 764 | 1 823 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 805 | 821 | 751 | 699 | 586 | – | – |
| Personalkostnader | 1 887 | 1 862 | 2 027 | 1 406 | 1 342 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 37 | 94 | 71 | 133 | 76 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 4 | 6 | 0 | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 5 907 | 5 847 | 5 931 | 5 001 | 3 828 | – | – |
| Rörelseresultat | 189 | 507 | −13 | 1 019 | 418 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 3 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 17 | 41 | 56 | 69 | 11 | – | – |
| Finansiella poster | −17 | −38 | −56 | −69 | −11 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 172 | 468 | −69 | 950 | 407 | 45 | 92 |
| Resultat före skatt | 172 | 468 | −69 | 950 | 407 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 42 | 94 | 0 | 199 | 86 | – | – |
| Årets resultat | 130 | 375 | −69 | 750 | 322 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 30 | 67 | 161 | 189 | 285 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 70 | 70 | 70 | 70 | 70 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 100 | 137 | 231 | 259 | 355 | – | – |
| Varulager | 1 746 | 1 830 | 1 920 | 1 992 | 1 965 | – | – |
| Kundfordringar | 33 | 21 | 39 | 15 | 25 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 118 | 106 | 125 | 16 | 142 | – | – |
| Kassa och bank | 26 | 217 | 14 | 105 | 932 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 889 | 2 153 | 2 058 | 2 113 | 3 039 | – | – |
| Summa tillgångar | 1 990 | 2 290 | 2 290 | 2 372 | 3 394 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Balanserat resultat | 259 | 484 | 753 | 3 | 224 | – | – |
| Fritt eget kapital | 389 | 859 | 684 | 753 | 546 | – | – |
| Eget kapital | 489 | 959 | 784 | 853 | 646 | – | – |
| Långfristiga skulder | 375 | 385 | 415 | 17 | 785 | – | – |
| Leverantörsskulder | 588 | 445 | 446 | 341 | 785 | – | – |
| Skatteskulder | 20 | 38 | 101 | 288 | 122 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 1 126 | 947 | 1 091 | 1 503 | 1 962 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 990 | 2 290 | 2 290 | 2 372 | 3 394 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | – | – | – | 5 | 5 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 600 | – | 0 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 24,6 % | 41,9 % | 34,2 % | 36 % | 19 % | – | – |
| Kassalikviditet | 13 % | 34 % | 13 % | 8 % | 55 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 3,1 % | 8 % | −0,2 % | 16,9 % | 10 % | – | – |
| Vinstmarginal | 2,8 % | 7,4 % | −1,2 % | 15,8 % | 9,8 % | 1,2 % | 1,9 % |
| Omsättningstillväxt | −4,1 % | 7,4 % | −1,8 % | 44 % | 12,2 % | −22,1 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 26,7 % | 39,1 % | −8,8 % | 88 % | 49,8 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | 1 203 tkr | 836 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (31)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 70 tkr | 70 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 130 tkr | 375 tkr |
| Checkrakningskredit langfristig | 90 tkr | 0 |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 130 tkr | 375 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −375 tkr | 69 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 375 tkr | −69 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 600 tkr | 200 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet | 19 tkr | 43 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet anskaffningsvarden | 513 tkr | 513 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet avskrivningar | 494 tkr | 470 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet forandring avskrivningar arets avskrivningar | 24 tkr | 80 tkr |
| Forskott fran kunder | 47 tkr | 46 tkr |
| Forslag disposition | 389 tkr | 859 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 389 tkr | 259 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | – | 600 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 77 tkr | 76 tkr |
| Hyresratter liknande rattigheter | 0 | 0 |
| Hyresratter liknande rattigheter anskaffningsvarden | 613 tkr | 613 tkr |
| Hyresratter liknande rattigheter avskrivningar | 613 tkr | 613 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 11 tkr | 24 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 263 tkr | 263 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 251 tkr | 238 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 13 tkr | 14 tkr |
| Lager ravaror fornodenheter | 1 746 tkr | 1 830 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 8 tkr | 9 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 199 tkr | 186 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | – | 0 |
| Ovriga langfristiga skulder | 285 tkr | 385 tkr |
| Stallda sakerheter | 1 100 tkr | 1 100 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 1 100 tkr | 1 100 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 272 tkr | 231 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
GM Mariatorget ABHuvudarbetsställe
Mariatorget 7, 118 48 Stockholm
Butik & handel
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556785-1471
Registreringsdatum
2 juli 2009
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Butik & handel
- SNI 47.711 – Detaljhandel med kläder, utom via internet eller postorder
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.