GN Ventures AB
559317-0375Aktiebolagreg. 2021
Täby, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
–
Resultat efter fin. poster
−465 tkr
Soliditet
100 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Tibblevägen 17 A, 183 56 Täby
Postadress
c/o Jacob Gustafsson, Tibblevägen 17 A, 183 56 Täby
Verksamhetsbeskrivning
Förvaltning av aktier i noterade och onoterade bolag samt andra värdepapper.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | – | −10 tkr | 3 740 tkr |
| 2022 | – | −218 tkr | 5 022 tkr |
| 2023 | – | −15 tkr | 5 007 tkr |
| 2024 | – | −14 tkr | 4 993 tkr |
| 2025 | – | −465 tkr | 4 488 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 99,7 %
Vinstmarginal –
Omsättningstillväxt –
Branschmedian visas när minst fem jämförbara företag finns.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Övriga externa kostnader | 15 | 14 | 15 | 17 | 10 |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 15 | 14 | 15 | 17 | 10 |
| Rörelseresultat | −15 | −14 | −15 | −17 | −10 |
| Finansiella poster | −450 | – | 0 | −200 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −465 | −14 | −15 | −218 | −10 |
| Resultat före skatt | −465 | −14 | −15 | −218 | −10 |
| Årets resultat | −465 | −14 | −15 | −218 | −10 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 4 161 | 4 437 | 4 437 | 4 016 | 3 404 |
| Anläggningstillgångar | 4 161 | 4 437 | 4 437 | 4 016 | 3 404 |
| Kassa och bank | 343 | 571 | 585 | 1 022 | 347 |
| Omsättningstillgångar | 343 | 571 | 585 | 1 022 | 347 |
| Summa tillgångar | 4 503 | 5 008 | 5 023 | 5 038 | 3 752 |
| Aktiekapital | 660 | 660 | 660 | 630 | 630 |
| Bundet eget kapital | 660 | 660 | 660 | 660 | 630 |
| Balanserat resultat | 4 293 | 2 877 | 2 892 | 3 110 | 0 |
| Fritt eget kapital | 3 828 | 4 333 | 4 347 | 4 362 | 3 110 |
| Eget kapital | 4 488 | 4 993 | 5 007 | 5 022 | 3 740 |
| Leverantörsskulder | 13 | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 15 | 15 | 15 | 15 | 12 |
| Summa eget kapital och skulder | 4 503 | 5 008 | 5 023 | 5 038 | 3 752 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | 40 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 99,7 % | 99,7 % | 99,7 % | 99,7 % | 99,7 % |
| Kassalikviditet | 2 247 % | 3 744 % | 3 838 % | 6 700 % | 2 995 % |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −10,4 % | −0,3 % | −0,3 % | −4,3 % | −0,3 % |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (25)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 544 tkr | 544 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 544 tkr | 544 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 3 617 tkr | 3 893 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 4 267 tkr | 4 094 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | 173 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | 450 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav nedskrivningar | 650 tkr | 200 tkr |
| Arets resultat eget kapital | −465 tkr | −14 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −465 tkr | −14 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 14 tkr | 15 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −14 tkr | −15 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat forandring reservfond | 1 470 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 40 tkr | – |
| Forandring eget kapital overkursfond forandring reservfond | 1 470 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 4 488 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −465 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Forandring eget kapital totalt forandring reservfond | 0 | – |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 40 tkr | – |
| Forslag disposition | 3 828 tkr | 4 333 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 3 828 tkr | 4 293 tkr |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | 450 tkr | – |
| Overkursfond | 0 | 1 470 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 3 tkr | 3 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 0 | 13 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
GN Ventures ABHuvudarbetsställe
Tibblevägen 17 A, 183 56 Täby
Övrig verksamhet
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559317-0375
Registreringsdatum
12 maj 2021
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Täby, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
660 000 kr
SNI-koder
Övrig verksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.