Gnesta 4:29 Fastighets AB
556811-0083Aktiebolagreg. 2010
Saltsjöbaden, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
3 633 tkr
Resultat efter fin. poster
1 003 tkr
Soliditet
16 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Bredablicksvägen 1, 133 33 Saltsjöbaden
Postadress
Bredablicksvägen 1, 133 33 Saltsjöbaden
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet skall vara att äga och förvalta fastigheter och värdehandlingar ävensom att idka därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 2 680 tkr | 431 tkr | – |
| 2021 | 2 909 tkr | 1 030 tkr | – |
| 2022 | 3 098 tkr | 733 tkr | 1 734 tkr |
| 2023 | 3 373 tkr | 722 tkr | 1 862 tkr |
| 2024 | 3 661 tkr | 924 tkr | 2 097 tkr |
| 2025 | 3 633 tkr | 1 003 tkr | 2 378 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 15,7 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal 27,6 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt −0,8 % – branschmedian 2,4 %
Median för 39296 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 633 | 3 661 | 3 373 | 3 098 | 2 909 | 2 680 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 2 | 184 | 0 | – | – |
| Rörelseintäkter | 3 633 | 3 663 | 3 557 | 3 098 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 1 041 | 1 137 | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 312 | 318 | 1 739 | 1 731 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 666 | 419 | 396 | 409 | – | – |
| Rörelsekostnader | 2 020 | 1 875 | 2 136 | 2 141 | – | – |
| Rörelseresultat | 1 613 | 1 789 | 1 422 | 957 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 8 | 18 | 30 | 5 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 617 | 883 | 730 | 229 | – | – |
| Finansiella poster | −610 | −865 | −700 | −224 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 1 003 | 924 | 722 | 733 | 1 030 | 431 |
| Bokslutsdispositioner | −266 | −246 | −180 | −180 | – | – |
| Resultat före skatt | 737 | 678 | 542 | 553 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 156 | 143 | 113 | 116 | – | – |
| Årets resultat | 581 | 535 | 429 | 437 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 19 053 | 19 719 | 18 802 | 17 841 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 19 053 | 19 719 | 18 802 | 17 841 | – | – |
| Kundfordringar | 585 | 594 | 581 | 267 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 644 | 829 | 760 | 378 | – | – |
| Kassa och bank | 970 | 483 | 650 | 2 122 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 614 | 1 313 | 1 410 | 2 500 | – | – |
| Summa tillgångar | 20 667 | 21 032 | 20 212 | 20 341 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Balanserat resultat | 1 697 | 1 462 | 1 334 | 1 197 | – | – |
| Fritt eget kapital | 2 278 | 1 997 | 1 762 | 1 634 | – | – |
| Eget kapital | 2 378 | 2 097 | 1 862 | 1 734 | – | – |
| Obeskattade reserver | 1 080 | 830 | 600 | 420 | – | – |
| Långfristiga skulder | 15 390 | 15 966 | 15 799 | 13 039 | – | – |
| Leverantörsskulder | 9 | 239 | 15 | 0 | – | – |
| Skatteskulder | 40 | 25 | 94 | 177 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 1 819 | 2 139 | 1 950 | 5 148 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 20 667 | 21 032 | 20 212 | 20 341 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 500 | 300 | 300 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 15,7 % | 13,1 % | 11,6 % | 10,2 % | – | – |
| Kassalikviditet | 89 % | 61 % | 72 % | 49 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 44,4 % | 48,9 % | 42,2 % | 30,9 % | – | – |
| Vinstmarginal | 27,6 % | 25,2 % | 21,4 % | 23,7 % | 35,4 % | 16,1 % |
| Omsättningstillväxt | −0,8 % | 8,5 % | 8,9 % | 6,5 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 24,4 % | 25,5 % | 23 % | 25,2 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (40)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 581 tkr | 535 tkr |
| Byggnader mark | 16 652 tkr | 17 048 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 22 499 tkr | 22 499 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 5 847 tkr | 5 450 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 396 tkr | 396 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 581 tkr | 535 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −535 tkr | −429 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 535 tkr | 429 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 300 tkr | 300 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 2 378 tkr | 2 097 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 581 tkr | 535 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 300 tkr | 300 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | −250 tkr | −230 tkr |
| Forslag disposition | 2 278 tkr | 1 997 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 778 tkr | 1 697 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 54 tkr | 218 tkr |
| Lamnade koncernbidrag | 16 tkr | 16 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 11 460 tkr | 12 077 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | 2 401 tkr | 2 671 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden | 2 693 tkr | 2 693 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar | 292 tkr | 22 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring anskaffningsvarden inkop | 0 | 1 336 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring anskaffningsvarden omklassificeringar | 0 | 1 357 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar arets avskrivningar | 269 tkr | 22 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 5 tkr | 17 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 154 tkr | 272 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 616 tkr | 616 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 523 tkr | 523 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 13 966 tkr | 14 542 tkr |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar | 0 | 0 |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar anskaffningsvarden | 0 | 0 |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar forandring anskaffningsvarden nedlagda utgifter | – | 0 |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar forandring anskaffningsvarden omklassificeringar | 0 | −1 357 tkr |
| Periodiseringsfonder | 1 080 tkr | 830 tkr |
| Skulder intresseforetag gemensamt styrda foretag langfristiga | 900 tkr | 900 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 16 tkr | 11 tkr |
| Stallda sakerheter | 33 400 tkr | 33 400 tkr |
| Stallda sakerheter fastighetsinteckningar | 33 400 tkr | 33 400 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 984 tkr | 976 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Gnesta 4:29 Fastighets ABHuvudarbetsställe
Bredablicksvägen 1, 133 33 Saltsjöbaden
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556811-0083
Registreringsdatum
8 juni 2010
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Nacka, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.203 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.